Instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne w obiektach szpitalnych – nowe przepisy, nowe rozwiązania
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 28.02.2010

Pomieszczenia w obiektach służby zdrowia, o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu, z punktu widzenia projektanta instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych realizowane są jako środowiska o specyficznych cechach, które rzadko można spotkać w tym samym obiekcie. W żadnym innym obiekcie nie wykonuje się tak wielu instalacji o różnych zadaniach, począwszy od: pomieszczeń biurowych, sal wykładowych, gabinetów lekarskich, sal chorych, przez oddziały intensywnej opieki, bloki operacyjne, izolatki dla zakaźnie chorych, apteki, baseny, kuchnie, bary i stołówki, pralnie, laboratoria, pracownie fizjoterapii, izby przyjęć, warsztaty, prosektorium. Projektowanie instalacji dla tak skomplikowanego obiektu stanowi dla projektanta, szczególnie z niewielkim doświadczeniem w tym zakresie, poważne wyzwanie. W takiej sytuacji będzie on poszukiwał aktów prawnych, wytycznych, zaleceń, za pomocą których będzie mógł rozwiązać ten problem. Licząc na krajowe wymagania i zalecenia, mógłby sięgnąć po więcej niż skromne zapisy w aktualnym rozporządzeniu o obiektach służby zdrowia oraz wytyczne projektowania wentylacji i klimatyzacji w obiektach służby zdrowia wydane w roku 1984 preferujące rozwiązania obecnie, jako niezapewniające odpowiednich parametrów środowisku powietrznemu w szpitalach, niezalecane na świecie.

Z tego względu w niniejszym artykule zwrócono uwagę na nowe oraz dopiero formułowane wytyczne i normy zagraniczne dotyczące instalacji w obiektach służby zdrowia, wskazujące kierunek w jakim podążają propozycje rozwiązań zarówno normatywnych, jak i technicznych, nie zapominając jednocześnie o zapisach w polskich aktach prawnych.

Akty prawne

Krajowe rozporządzenia i wytyczne

Obowiązujące publikacje, w których znajdują się informacje o projektowaniu i eksploatacji wentylacji i klimatyzacji w budynkach służby zdrowia to:

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568) [13],

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 187) [14].

Nieaktualne i wycofane, ale wciąż poszukiwane i czytane, to wytyczne sprzed 25 lat oraz ich późniejsze uzupełnienie dotyczące stosowania recyrkulacji powietrza, czyli:

- Wytyczne projektowania szpitali ogólnych. Instalacje sanitarne. Zeszyt 5. Wentylacja i Klimatyzacja, opracowane przez Biuro Studiów i Projektów Służby Zdrowia, Warszawa, 1984 [21];

- Tymczasowe wytyczne MZiOS dotyczące stosowania recyrkulacji powietrza wewnętrznego w Zakładach Opieki Zdrowotnej, sformułowane przez MZiOS, 15.03.1996 [19].

Mimo ich nieaktualności, w specyfikacji warunków zamówienia oraz w podstawach opracowania projektów wykonawczych wentylacji i klimatyzacji w szpitalach, nadal wymieniane są „Wytyczne projektowania szpitali ogólnych”.

Poniżej zamieszczono wszystkie zawarte w wymienionych rozporządzeniach wymagania dotyczące projektowania i eksploatacji wentylacji i klimatyzacji.

Dziennik Ustaw Nr 213 poz. 1568, 2006 [13]

Rozdział 3: Wymagania dla niektórych pomieszczeń i urządzeń:

§ 24.2. Izolatka w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej powinna być wyposażona w wentylację wymuszoną działającą na zasadzie podciśnienia (ciśnienie w izolatce niższe niż na korytarzu i w śluzie).

Rozdział 6: Wymagania dotyczące instalacji:

§ 48. W blokach operacyjnych, pomieszczeniach do izolacji zakażonych chorych i pomieszczeniach dla pacjentów o obniżonej odporności należy stosować wentylację nawiewno-wywiewną lub klimatyzację zapewniającą parametry jakości powietrza dostosowane do funkcji tych pomieszczeń.

§ 49. W salach operacyjnych oraz innych pomieszczeniach, gdzie stosowany jest podtlenek azotu, nawiew powietrza powinien odbywać się górą, a wyciąg powietrza w 20% górą i w 80% dołem. Rozmieszczenie punktów nawiewu nie może powodować przepływu powietrza od strony głowy pacjenta przez pole operacyjne.

§ 50. Instalacje i urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny podlegać okresowemu czyszczeniu nie rzadziej niż co 24 miesiące. Dokonanie tych czynności powinno być udokumentowane.

W załącznikach do rozporządzenia [13] znajdują się nieliczne zalecenia dotyczące wentylacji i klimatyzacji pralni, centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pomieszczeń laboratoryjnych znajdujących się w centrum krwiodawstwa.

W Załączniku nr 1 zatytułowanym „Wymagania szczegółowe, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia szpitala” w części XIV opisano wymagania dotyczące pralni szpitalnych:

10. Strefa brudna i czysta pralni powinny być podłączone do oddzielnych zespołów wentylacyjnych. W strefie brudnej należy przewidywać podciśnienie w stosunku do strefy czystej.

Natomiast w Załączniku nr 4 zamieszczono „Wymagania szczegółowe, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa”, wśród których w „Części ogólnej” znajdują się informacje dotyczące projektowania wentylacji:

3. W pomieszczeniach, w których ko-
nieczna jest zwiększona wymiana powietrza, powinna być wentylacja mechaniczna. W szczególności dotyczy to:

1) pomieszczeń, w których znajdują się zbiorniki z ciekłym azotem;

2) pomieszczenia przeznaczonego na radiator.

4. Pomieszczenia przeznaczone do pobierania i preparatyki krwi i jej składników oraz pomieszczenia działu laboratoryjnego i ekspedycji powinny być klimatyzowane.

W Części V. Załącznika 4 pod tytułem „Dział laboratoryjny” zapisano:

2. Pomieszczenia laboratoryjne (pracownie: hematologiczna, biochemiczna, wirusów, biologii molekularnej i inne) powinny być klimatyzowane.

Zagraniczne normy i wytyczne

Najbardziej znane i powszechnie stosowane wytyczne dotyczące wentylacji i klimatyzacji w szpitalach opracowano w:

- Szwajcarii (wytyczne SWKI Guideline 99-3 z roku 1987),

- Niemczech (norma DIN 1946-4: 2008-12, najnowsza wersja z grudnia 2008 r. [22]),

- Austrii (norma ÖNORM H-6020),

- Francji (norma NF S 90-351 z roku 1987),

- Stanach Zjednoczonych (ASHRAE; zalecenia American Academy of Orthopaedic Surgeons z roku 1976).

Bardzo ciekawą publikacją jest najnowsza Dyrektywa Szwajcarska SICC 99-3 – „Installations de chauffage et de ventilation dans les hôpitaux (planification, construction, exploitation)” z roku 2003 (SICC – Société Suisse des Ingénieurs en Chauffage et Climatisation). Powstała ona w wyniku współpracy profesjonalnych organizacji trzech czołowych krajów europejskich zajmujących się higieną szpitalną, tj. [3]:

- DGKH – German Society for Hospital Hygiene,

- SGSH – Swiss Society for Hospital Hygiene,

- ÖGHMP – Austrian Society for Hygiene, Microbiology and Preventive Medicine,

działających jako „Heating, Ventilation and Air-Conditioning Task Group”.

Zawarte w Dyrektywie przepisy najprawdopodobniej wskazują drogę przyszłego rozwoju w dziedzinie klimatyzacji sal operacyjnych i mogą stanowić podstawę przyszłej normy europejskiej.

Klasy pomieszczeń czystych w szpitalach

Ze względu na brak jednolitych zaleceń dotyczących dopuszczalnego stężenia ilościowego drobnoustrojów w powietrzu oraz metod pomiarowych, często producenci urządzeń klimatyzacyjnych przeznaczonych do zastosowania w pomieszczeniach służby zdrowia (szczególnie nawiewnych stropów laminarnych i innych rodzajów nawiewników) zalecają stosowanie swoich wyrobów w aspekcie możliwej do uzyskania klasy czystości pyłowej powietrza. Aktualne wymagania w tym względzie zamieszczone są w normie PN-EN ISO 14644-1: 2005, Pomieszczenia czyste i związane z nimi środowiska kontrolowane – Część 1: Klasyfikacja czystości powietrza [7]. Zgodnie z tą klasyfikacją pomieszczenia czyste podzielono na 9 klas czystości powietrza według maksymalnej dopuszczalnej ilości cząsteczek o średnicy większej lub równej od rozważanej w 1 m3 powietrza. Klasy czystości pyłowej powietrza oznaczane są jako „klasa ISO N”. Literze „N” dla powietrza o najwyższej czystości odpowiada „1”, dla najniższej „9”.

Poza wymienionymi powyżej europejskimi aktami prawnymi, w odniesieniu do czystości pyłowej powietrza w pomieszczeniach czystych, często znaleźć można odwołania do standardu amerykańskiego Fed-Std 209 oraz, w zakresie czystości mikrobiologicznej powietrza, do znanej powszechnie klasyfikacji przedstawionej w 1976 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedów:

- Federal Standard 209e, Airborne Particulate Cleanliness Classes in Cleanrooms and Clean Zones, September 11, 1992,

- Definition of surgical microbiologic clean air, CORE (the Committee on Operating Room Environment), American College of Surgeons, January 1976, Bulletin of the College of Surgeons.

Zalecenia dotyczące oceny czystości pyłowej i mikrobiologicznej pomieszczeń szpitalnych zawarte w normie niemieckiej DIN 1946-4:2008-12 [22] zostaną przedstawione w rozdziale poświęconym temu standardowi.

Nowe wymagania w niemieckiej normie i wytycznych (...)

Klasy czystości mikrobiologicznej pomieszczeń (...)

Recyrkulacja powietrza (...)

Parametry pracy systemu wentylacji i klimatyzacji podczas testu (...)

Układ filtracji powietrza (...)

Określenie stopnia ochrony i efektu ochronnego (...)

Monitoring mikrobiologiczny (...)

Kontynuacja tej tematyki w jednym z kolejnych wydań Ch&K.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.