Wentylacja pomieszczeń atrakcji wodnych, odnowy biologicznej oraz pomieszczeń pomocniczych w obiektach basenowych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.08.2011

W artykule omówione zostaną propozycje rozwiązań dotyczących instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej dla pomieszczeń przyległych do basenu oraz wydzielonych obszarów hali basenowej, które ze względu na pełnione funkcje wymagają odrębnych instalacji wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.


Współczesne ośrodki basenowe i rekreacyjne, w celu zwiększenia swojej konkurencyjności, oprócz pływania oferują również inne formy relaksu i czynnego spędzania wolnego czasu. Szeroki program obejmuje różnego rodzaju atrakcje wodne (zjeżdżalnie wodne, urządzenia do hydromasażu) oraz sauny, łaźnie parowe i błotne, fitness, masaże, a także zabiegi pielęgnacyjne na pograniczu medycyny estetycznej. W wyścigu o właściwą pozycję na rynku liczy się nie tylko profesjonalna obsługa klienta, ale i koszty związane z tą działalnością. W tym celu konieczne jest stworzenie wyspecjalizowanych pomieszczeń, wyposażonych w odpowiedni sprzęt i instalacje gwarantujące wysoki poziom oferowanych usług. Niezwykle istotnym czynnikiem jest zapewnienie odpowiedniego klimatu w tych pomieszczeniach.
Oprócz specjalistycznych gabinetów zabiegowych oraz sal rekreacyjnych taki obiekt powinien dysponować stosownym zapleczem technicznym, sanitarnym, szatniowym, gastronomicznym oraz odpowiednio zorganizowaną strefą wejścia (recepcja, hall wejściowy itp.). Tu ważne jest pierwsze wrażenie klienta, a więc przede wszystkim zachęcający do wejścia wystrój wnętrza i profesjonalna obsługa, ale również klimat, zapach i poczucie świeżości.

 

s12a

 

Wieża zjeżdżalni wodnej
Wieża zjeżdżalni wodnej oprócz swojej podstawowej funkcji jest istotnym elementem podkreślającym architekturę całego budynku. Często stosowana duża ilość przeszkleń wieży służy do oświetlenia jej wnętrza, ale również pozwala na uzyskanie znakomitych efektów wizualnych tak wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, uwydatniając w ten sposób charakter obiektu rekreacyjnego. Jednak kształt wieży oraz kształt i specyfika działania samej zjeżdżalni wodnej stwarzają wiele problemów związanych z utrzymaniem we wnętrzu wieży właściwych warunków klimatycznych. Szczególnie jest to trudne w przypadku, gdy część rury zjeżdżalni zlokalizowana jest na zewnątrz budynku i wystawiona na działanie słońca. Wówczas latem nagrzewające się wewnątrz zjeżdżalni powietrze przemieszcza się do góry, porywając ze sobą cząsteczki wilgoci z pędzącego na dół strumienia wody. U szczytu wieży tworzy się warstwa ciepłego i bardzo wilgotnego powietrza, powodująca u klientów uczucie duszności a niekiedy nawet omdlenia. Zimą natomiast wilgotne powietrze powoduje zaparowanie okien oraz zawilgocenie elementów konstrukcji wieży. W tym okresie źródłem wilgoci są głównie mokre schody oraz parujące mokre ciała klientów. Stosowana często wentylacja wywiewna nie daje oczekiwanych rezultatów ani latem ani zimą, gdyż przeciągane z hali basenowej powietrze nie jest w stanie zaabsorbować tak dużych zysków wilgoci i ciepła. Rozwiązaniem problemu jest nawiew do wieży suchego powietrza zewnętrznego o temperaturze dostosowanej do bieżących potrzeb. Strumień powietrza nawiewanego do wieży zjeżdżalni powinien być uwzględniony w bilansie powietrza wentylacyjnego dla całej hali basenowej, aby nie powstało nadciśnienie powodujące migrację wilgotnego powietrza do sąsiednich pomieszczeń. Przy doborze wielkości systemu wentylacyjnego wieży należy uwzględnić zyski ciepła i wilgoci w okresie lata oraz strumień powietrza wentylacyjnego niezbędny do osuszania okien w okresie zimy. Prędkość strumienia powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna być większa od 0,2 m/s. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie instalacje o wydajności powyżej 2000 m3/h powinny być wyposażone w urządzenia do odzysku ciepła. Instalacja i urządzenia wentylacyjne obsługujące wieżę zjeżdżalni powinny być odporne na działanie wilgotnego powietrza, zawierającego związki chloru. Ze względu na silną kondensację wilgoci w bloku odzysku ciepła należy unikać stosowania central wentylacyjnych z wymiennikami regeneracyjnymi.

 

s12b

 

Trybuny w hali basenowej
Instalacja wentylacyjna obsługująca trybuny w hali basenowej powinna zapewnić warunki klimatyczne właściwe dla przebywających tam osób w odzieży. Umiejscowienie trybun we wspólnej przestrzeni z halą basenową utrudnia to zadanie, gdyż temperatura i wilgotność powietrza w hali wykraczają poza granice komfortu dla ubranych osób. Rozwiązaniem problemu jest nawiew do strefy trybun suchego powietrza zewnętrznego o niższej temperaturze, dostosowanej do bieżących potrzeb. Prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi nie powinna przekraczać 0,3 m/s, zgodnie z normą PN-78B-03421 Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi. Strumień powietrza zewnętrznego powinien być dostosowany do ilości przebywających osób na trybunach. Przy doborze wielkości instalacji należy uwzględnić również potrzeby związane z zyskami ciepła od ludzi. Poza okresami wykorzystania trybun zaleca się wyłączanie instalacji wentylacyjnej obsługującej ten obszar lub przełączanie jej w tryb pracy z obniżoną wydajnością. W przypadku małych instalacji lub przy założeniu sporadycznego wykorzystania trybun możliwe jest zastosowanie systemu bez odzysku ciepła.
Podobnie, jak w przypadku wentylacji wieży zjeżdżalni, strumień powietrza nawiewanego powinien być uwzględniony w ogólnym bilansie powietrza wentylacyjnego dla całej hali basenowej, a zastosowane urządzenia muszą być odporne na działanie wilgoci i chloru.

 

s13

 

Sauna tradycyjna i sauna Infrared (...)

Łaźnia parowa i błotna (...)

Solarium (...)

Gabinet masażu (...)

Siłownia (...)

Przebieralnie i natryski (...)

Pomieszczenia WC (...)

Pomieszczenie stacji uzdatniania wody (...)

 

s14

 

Magazyn reagentów chemicznych
Instalacja wentylacyjna pomieszczeń magazynowych reagentów chemicznych powinna spełniać szczegółowe wymagania odpowiednie do typu tych reagentów. Pomieszczenia, w których jest składowany i stosowany podchloryn sodowy, powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną, zapewniającą co najmniej 5 wymian na godzinę (§ 43 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27.01.1994 r.). Podobne wymagania powinna spełniać instalacja wentylacyjna magazynu kwasu siarkowego i solnego (§ 86 i § 92 wyżej wymienionego Rozporządzenia). Zaleca się, aby wywiew z tych pomieszczeń realizowany był w 50% z dolnej części pomieszczenia i w 50% ze strefy podstropowej. Instalacja wentylacyjna powinna być wykonana z zastosowaniem elementów oraz urządzeń odpornych na działanie chloru.

 

s16

 

Podsumowanie
Różne wymagania technologiczne, dotyczące wentylacji poszczególnych pomieszczeń w ośrodku basenowym, zmuszają do wykonania w jednym obiekcie wielu niezależnych instalacji. Próby łączenia ze sobą tych instalacji we wspólne systemy często kończą się bądź nieprawidłowym funkcjonowaniem wentylowanych pomieszczeń, bądź przedwczesnym zniszczeniem instalacji i urządzeń spowodowanym działaniem wilgoci i chloru.

AUTOR: Zbigniew WNUKOWICZ – Elbas s.c.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.