Obiekty hotelowe – klimat wewnętrzny oraz koszty
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.03.2014

2014-03-22-1Hotel jest budynkiem o różnorodnych strefach użytkowania i przeznaczenia. Strefy te łączy jedna cecha – gość w każdej powinien czuć się komfortowo. Stworzenie idealnego środowiska wewnętrznego jest o wiele bardziej istotne niż w innego rodzaju budynkach, gdyż ma to wpływ na prowadzony w budynku biznes i jego rentowność.

 

Oszczędność energii w obiektach hotelowych

Prąd jak i gaz są najczęściej występującymi źródłami energii w obiektach hotelowych. Możliwości techniczne oszczędności energii i zmniejszenia kosztów są obecnie powszechnie znane, lecz wciąż niewykorzystywane. Energia w hotelach może być oszczędzana w bardzo wielu obszarach, a szczególnie duży potencjał zmniejszenia zużycia jest w urządzeniach elektrycznych, jak i wodzie.

 

2014-03-22-2

Rys. 1. Średnie zużycie prądu w hotelu [1]

 

Około połowa zużywanej energii w hotelu (rys. 2.) przypada na cele c.w.u. i c.o. Wielkość ta zależy w dużej mierze od zachowania gości i personelu. Dlatego ważnym jest, aby możliwie precyzyjnie regulować systemem grzewczym, tak by gość hotelowy miał możliwość jedynie niewielkiego doregulowania warunków klimatu wewnętrznego. W przypadku instalacji bieżącej wody, istotnym jest opcja czasowego wyłączania wody oraz stosowanie perlatorów.

Tak jak w pomieszczeniach biurowych, kinach czy salach konferencyjnych również w hotelach bardzo istotne jest stworzenie warunków higienicznych (świeżego powietrza), jak i warunków komfortu termicznego. Średni czas pracy klimakonwektorów w pokoju hotelowym wynosi dzisiaj ok. 80%, podczas gdy dla pomieszczeń biurowych wynosi ok. 40%.

 

2014-03-22-3

Rys. 2. Średnie zużycie energii w hotelu [1]

 

Wymagania klimatu wewnętrznego w pokojach hotelowych

W ustawie o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 r. zawarte są wymagania dla hoteli i moteli o wysokim standardzie do zapewnienia wymiany powietrza i utrzymania temperatury w przedziale 18÷21°C oraz wilgotności względnej 45÷60%. W hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych powyższe warunki należy zapewnić w części ogólnodostępnej jak np. w holu recepcyjnym, sali gastronomicznej. W hotelach o standardzie pięciu gwiazdek powyższe wymagania muszą być również zapewnione w pokojach gościnnych. W tabeli 1 podano wymaganą ilość świeżego powietrza wg. normy PN-EN 15251 [2].

Jakość powietrza w pomieszczeniu hotelowym zależy bezpośrednio od nawiewanego strumienia powietrza świeżego (zewnętrznego) oraz strumieni zanieczyszczeń i zapachów uwalnianych w pomieszczeniu. Strumień powietrza zewnętrznego obliczany jest w zależności od ilości osób przebywających w pomieszczeniu oraz ilości uwalnianych zapachów (zanieczyszczeń) z wyposażenia pomieszczenia.

W normie PN EN 15251 [2] w sposób ogólny scharakteryzowano metodę kategoryzacji warunków środowiska wewnętrznego. Nie podano konkretnych wymagań odnośnie szczegółowych wartości poszczególnych parametrów dla opisanych kategorii.

Jakość powietrza zewnętrznego zależna jest od stężenia SO2, O3, NO2 oraz zapylenia. Norma PN-EN 13779 [3] podaje trzy klasy powietrza zewnętrznego w zależności od jego czystości (tabela 2). W zależności od zapylenia i zanieczyszczenia stosuje się filtr klasy od F4 do F9.

Dodatkowym, bardzo ważnym parametrem jaki należy zachować podczas projektowania i wykonania systemów technicznych w hotelu jest akustyka pomieszczeń hotelowych. Pokoje hotelowe charakteryzuje szczególnie wysokie wymaganie dotyczące maksymalnego poziomu hałasu, jakie gość hotelowy jest w stanie zaakceptować.

 

System wentylacji i klimatyzacji w pokojach hotelowych

(...)

 

2014-03-25-1

Rys. 3. Przykład klimakonwektora hotelowego w systemowej zabudowie [fot. Kampmann]

 

Podsumowanie

Pokoje hotelowe to pomieszczenia o szczególnie wysokich wymaganiach komfortu wewnętrznego. Ich użytkowanie powiązane jest z prowadzonym biznesem, dlatego tak ważnym jest aby gość hotelowy nie był wystawiany na warunki dyskomfortu.

 

2014-03-26-1

Rys. 5. Uproszczona kalkulacja kosztów eksploatacyjnych dla 150-pokojowego hotelu z klimakonwektorami. 10 letni założony czas obliczeniowy, koszty energii elektrycznej 0,16 EUR/kWh [wg. ebm-papst]

 

Często się zdarza, że w hotelu brak jest świeżego powietrza i wyraźnie odczuwany jest zapach wykładziny. Wynika to z niewłaściwie zaplanowanej wentylacji oraz klimatyzacji w pomieszczeniu – ewentualnie z ograniczania pracy systemu celem uzyskania oszczędności. Bardzo istotnym jest, aby zaplanowany system klimatyzacyjny i wentylacyjny połączony został w jednolity system regulacyjny.

Idealnym rozwiązaniem jest system regulacyjny połączony poprzez sieć modus, BACnet lub LON. Dopasowanie odpowiedniego scenariusza regulacyjnego, akwizycja danych oraz połączenie z wewnętrznym systemem zarządzania hotelem jest możliwe i pozwala na idealne dopasowanie eksploatacji pomieszczeń do potrzeb inwestora.

W wielu realizowanych obecnie inwestycjach hotelowych rezygnuje się z zastosowania inteligentnych rozwiązań regulacyjnych ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów inwestycyjnych. Jednak odpowiednio i dokładnie zaplanowany system pozwala w prosty sposób osiągnąć w pomieszczeniach komfortowe warunki przy zmniejszonych kosztach eksploatacyjnych, a koszt takiej inwestycji szybko się zwraca. W przypadku planowania kosztów należy skalkulować możliwość zastosowania klimakonwektorów z sinikami EC. Powstaje w ten sposób wyraźna oszczędność energii elektrycznej oraz znaczne uproszczenia systemu regulacyjnego, co może powodować wyraźne obniżenie kosztów systemu automatyki.

 

dr inż. Maciej DANIELAK
– Kierownik Działu Sprzedaży Kampmann w Polsce

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 03/2014

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.