Nadciśnienie w klatkach schodowych czy nieuzasadnione ciśnienie rynkowe?
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 10.03.2014

2014-03-80-1W ostatnim czasie na rynku rozwiązań służących do ochrony pionowych dróg ewakuacji przed zadymieniem (tzw. systemów nadciśnienia) można zaobserwować zamieszanie i liczne pytania pochodzące od firm instalacyjnych, inspektorów nadzoru, inwestorów oraz rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wątpliwości dotyczą głównie dokumentów dopuszczających do stosowania systemy nadciśnienia w ochronie pożarowej (wymogi formalne) oraz poprawności wyboru danego rozwiązania.

 

Stajemy przed dylematem: gotowe zestawy/systemy czy niezależne urządzenia, które posłużą do stworzenia takiego zestawu w obiekcie? Stało się tak m.in. za sprawą wydanego na początku zeszłego roku Certyfikatu Zgodności, wystawionego na podstawie Aprobaty Technicznej (AT) na zestaw urządzeń do różnicowania ciśnienia. Do zaognienia sytuacji przyczyniły się także wytężone działania obecnego na rynku producenta i dostawcy, który za wszelką cenę stara się przekonać klientów, iż tylko system (zestaw urządzeń) jest jedynym, słusznym i sprawdzonym sposobem zabezpieczeń pionowych dróg ewakuacji dopuszczonym do stosowania na terenie naszego kraju.

Mimo złożoności problemu, podczas szkoleń czy konferencji poruszane są jedynie wybrane zagadnienia z w/w zakresu, dlatego w niniejszej publikacji postanowiliśmy przedstawić sprawę w szerszej perspektywie, z punktu widzenia firmy Mercor SA, która od wielu lat działa w branży ochrony przeciwpożarowej.

Od kilkunastu lat niezależne urządzenia, tworzące po montażu dedykowane systemy, z powodzeniem pracują w wielu obiektach w Polsce. Były one konfigurowane, instalowane i odbierane na zasadach wiedzy inżynierskiej (norma EN-12101-6 jeszcze nie istniała). Należy zadać sobie pytanie: co się zmieniło? Powstała norma europejska 12101-6. Niestety, ten akt prawny nie jest doskonały, a uzyskanie certyfikatów zgodności na zestawy do różnicowania ciśnienia w odniesieniu do niego na chwilę obecną nie jest możliwe. Zbadanie zestawów czy systemów jest dobrowolne i nie można tego negować, ale – co wymaga jasnego postawienia sprawy – badanie takie nie jest możliwe w świetle normy 12101-6. Niemniej informacje, które krążą po rynku, jakoby niezależne urządzenia do zabezpieczania nadciśnieniowego pionowych dróg ewakuacji, oferowane przez firmy zajmujące się problematyką od wielu lat, nie posiadały dokumentów umożliwiających ich wprowadzenie do obrotu należy traktować jako informacje niezgodne z prawdą i dokładnie je weryfikować. Na polskim rynku istnieją bowiem urządzenia, chociażby produkowane i oferowane przez Mercor SA, służące zabezpieczaniu pionowych dróg ewakuacji przed zadymieniem, takie jak zestawy wentylatorów, klapy upustowe i centrale zasilająco-sterujące, które posiadają wymagane przepisami dopuszczenia. Z takich urządzeń projektanci instalacji sanitarnych tworzyli i mogą nadal tworzyć poprawnie działający i niezawodny system, dostosowany do wymogów stawianych danemu budynkowi w zależności od jego charakteru oraz przeznaczenia. Dzięki takiemu podejściu projektant nie jest w żaden sposób ograniczony, jak to może mieć miejsce przy zastosowaniu gotowych zestawów – jednym słowem ma wybór. Podkreślenia wymaga fakt, że w polskich przepisach oraz rozporządzeniach nie ma zapisów, z których jednoznacznie wynika, iż jedynym, prawidłowym rozwiązaniem, które musi być stosowane, jest zestaw urządzeń (system), co konsekwentnie podkreśla jeden z rynkowych graczy.

(...)

 

Podsumowując ten wywód, warto postawić pytanie: czy ciśnienie rynkowe może zastąpić merytoryczną informację dla klientów, a stronniczy marketingowy przekaz rzetelną dyskusję branżową?

 

Tomasz KAMIŃSKI
Dyrektor Pionu Wentylacji Pożarowej i Zabezpieczeń Konstrukcji Budowlanych,
Mercor SA

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 03/2014

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.