Modernizacja miejsca pracy w firmie chłodniczej, a dotacje z UE
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 26.05.2014

Właściciele firm, prezesi często stają przed potrzebą modernizacji miejsc pracy swoich pracowników poprzez doposażenie stanowisk pracy w nowe technologie, skupiające się na podwyższaniu efektywności pracy i stymulujące większą jakość pracownika. To właśnie doposażenie stanowiska pracy i pozyskiwanie środków na nowe zatrudnienie jest przedmiotem niniejszej publikacji.

 

Modernizacja miejsca pracy jest czynnością, którą każdy przedsiębiorca wykonuje przy najmniej kilka razy w ciągu pięciu lat. Z własnego doświadczenia wiem, że proces ten w większości firm przebiega przynajmniej raz w roku. Modernizacja często wiąże się z określeniem opłacalności stanowiska pracy, czyli miejsca, gdzie pracownik wykonuje na rzecz pracodawcy określone zadania. Można powiedzieć, że proces modernizacji (doposażenia lub wyposażenia) oraz okoliczności, jakie wiążą się z tym procesem, ustala samoczynnie pracodawca. Przeważnie wiąże się to z podjęciem przez pracownika nowych zadań, co związane jest ze zmianą kierunku działania firmy. Modernizacja może być procesem ciągłym i długofalowym, tak samo jak również środki pozyskiwane na ten cel, mogą stanowić jednorazowy zastrzyk kapitału lub też długofalową pomoc finansowaną przy każdej restrukturyzacji stanowiska pracy. Pracodawca składając wniosek o wsparcie finansowe względem stanowiska pracy, może liczyć na ponowną pomoc, jeżeli uzasadni potrzebę kolejnej modernizacji stanowiska.

Jak pokazuje praktyka, pracodawcy bardzo często zapominają o tym, że UE nie tylko finansuje nowe stanowisko pracy, ale również wspiera finansowo już istniejące. Naturalnie cały proces odbywa się poprzez Urzędy Pracy, które środki na te cele uzyskują właśnie ze środków pomocowych UE. Dlatego warto zainteresować się pozyskaniem środków pomocowych, dzięki którym wyposażymy w nowoczesny sprzęt swojego pracownika.

Obecnie jest możliwość poprzez zastosowanie systemów dopłat unijnych pozyskać lepszą technologię, doposażyć stanowisko pracy, bądź podjąć działanie zmierzające ku rozwojowi technologicznemu, a tym samym warunkujące powstanie nowych miejsc pracy. Działania takie muszą być ze sobą zintegrowanie a dotacje z UE mają jedynie służyć integracji sektora biznesu z naukowym. To poprzez działania prezesów z instytucjami naukowymi możliwe jest wsparcie projektów badań, które następnie zostaną wykorzystane w danej firmie. Wspieranie nowych technologii niesie za sobą zwiększanie miejsc pracy i modernizacje już istniejących.

 

Fundusze strukturalne dla firm chłodniczych

Fundusze strukturalne są najważniejszym instrumentem polityki regionalnej Unii Europejskiej. Ich głównym celem jest niwelowanie różnic w rozwoju i wspieranie spójności ekonomicznej i społecznej w Unii Europejskiej. Poprzez wspieranie spójności Unia dąży do osiągnięcia harmonijnego, zrównoważonego i trwałego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy, zwiększenia poziomu ochrony środowiska oraz wyeliminowania nierówności między kobietami i mężczyznami.

Spójność ekonomiczna i społeczna od dłuższego czasu jest jednym z głównych celów Unii Europejskiej, ponieważ wciąż utrzymują się ogromne różnice w rozwoju pomiędzy poszczególnymi regionami. Aby temu zaradzić, Komisja Europejska stworzyła odpowiednie instrumenty finansowe (fundusze strukturalne):

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego,
  • Europejski Fundusz Socjalny,
  • Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej.

 

Podstawa dofinansowania do firmy chłodniczej

Podstawę dofinansowania projektu stanowi umowa o dofinansowanie projektu zawarta z beneficjentem przez instytucję zarządzającą albo działającą w jej imieniu instytucję pośredniczącą lub instytucję wdrażającą (art. 30 ust. 1 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).Umowa o dofinansowanie projektu jest zawierana, w odniesieniu do projektu, który pozytywnie przeszedł wszystkie etapy jego oceny i został zakwalifikowany do dofinansowania. W przypadku negatywnej oceny projektu wnioskodawca może wnieść środki odwoławcze przewidziane w systemie realizacji programu operacyjnego i po ich wyczerpaniu może wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Oceny projektów przedstawionych przez potencjalnych beneficjentów dokonywać mogą poza pracownikami instytucji zarządzającej (pośredniczącej bądź wdrażającej) także eksperci posiadający specjalistyczną wiedzę lub umiejętności z poszczególnych dziedzin objętych programem operacyjnym, przy korzystaniu z usług, w których stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wyłączenia pracownika oraz organu (art. 31 ust. 1 i 3 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Zgodnie z definicjami legalnymi zawartymi w art. 5 przywołanej powyżej ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju przez beneficjenta rozumieć należy osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, realizującą projekty finansowane z budżetu państwa lub ze źródeł zagranicznych na podstawie decyzji lub umowy o dofinansowanie projektu, przez instytucję zarządzającą – właściwego ministra, przez instytucję pośredniczącą – organ administracji publicznej lub inną jednostkę sektora finansów publicznych, której została powierzona, w drodze porozumienia zawartego z instytucją zarządzającą, część zadań związanych z realizacją programu operacyjnego, zaś przez instytucję wdrażającą (instytucję pośredniczącą II stopnia) – podmiot publiczny lub prywatny, któremu na podstawie porozumienia lub umowy została powierzona, w ramach programu operacyjnego, realizacja zadań odnoszących się bezpośrednio do beneficjentów.

 

Wsparcie przedsiębiorcy ze środków Unijnych 2007–2013

(...)

 

Zasada kwalifikowalności wydatków

(...)

 

Obowiązek informowania o źródłach finansowania projektu

(...)

 

Programy na 2014–2020 – Inteligentny rozwój

Warto na wstępie zaznaczyć, że POIR nie jest kierowany do firm chłodniczych, które poprzez środki z funduszy strukturalnych chcą zwiększyć bezpośrednio ilość miejsc pracy. Obecnie zasadniczym celem stawianym przedsiębiorcom jest pozyskiwanie pracowników, którzy poprzez swoje działanie są wstanie wytworzyć nową technologię, którą następnie będzie można spożytkować w instytucjach badawczo-rozwojowych. Stwarzanie czy modernizacja miejsca pracy ma obecnie takie samo zastosowanie. Bowiem prezes spółki inwestując w pracownika naukowo– badawczego, bądź wspierającego tego pracownika finansowo, będzie mógł korzystać z opracowanej przez niego technologii, a następnie wdrożyć ją w swojej spółce.

Programy operacyjne 2014–2020 w zasadzie nie skupiają się, jak to było do tej pory, na bezpośrednim stworzeniu stanowiska pracy, czy jego doposażeniu, lecz idą w celowość tego stanowiska. Obecnie trudność będzie stanowiło uzyskanie środków pomocowych z funduszy strukturalnych związanych z miejscem pracy w spółce, ponieważ taka spółka będzie musiała przede wszystkim podjąć temat rozwojowy firmy poprzez inwestycje w nowe technologie, następnie podjąć współpracę z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, aby z kolei poprzez inwestycję własną, wspartą kapitałem z funduszy strukturalnych wykazać konieczność zatrudnienia u sobie odpowiedniej osoby bądź wsparcia określonego naukowca czy grupy naukowców, w celu poprawy jakości funkcjonowania firmy. Trudność jaką napotkają przedsiębiorcy wiąże się również z mało przejrzystymi jeszcze zagadnieniami funduszy strukturalnych, jak również brakiem konkretnych wytycznych rządowych.

Co prawda istnieją projekty programów operacyjnych, jednakże opierają się jedynie na danych teoretycznych. Informacji praktycznych, ustaw, rozporządzeń wciąż brak.

PO Inteligentny rozwój to następca Programu Innowacyjna Gospodarka w latach 2014–2020, będzie na niego przeznaczonych blisko 36 mld zł z Unii Europejskiej. W nowej perspektywie finansowej główną grupę wsparcia będą stanowili przedsiębiorcy. Szczególny nacisk położony będzie na współpracę biznesu z nauką.

8 stycznia 2014 r., na posiedzeniu Rady Ministrów, przyjęto uchwałę dotyczącą akceptacji Umowy Partnerstwa oraz krajowych programów operacyjnych na lata 2014–2020. Oznacza to, że teraz dokumenty te zostaną przesłane do Komisji Europejskiej i będą przedmiotem uzgodnień z Komisją.

Podejmowane działania skoncentrowane będą głównie na wzmocnieniu powiązań między nauką a biznesem, a tym samym na zwiększeniu stopnia wykorzystania wyników prac B+R w kraju i ich praktycznego wykorzystania w gospodarce, a także wsparciu rozwoju innowacyjności firm.

 

Podstawa prawna

USTAWA z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (DzU z 2004 Nr 116 poz. 1206 ze zm.).
Program Operacyjny Inteligentny rozwój www.mir.gov.pl/fundusze/Fundusze_Europejskie_2014_2020/Documents/POIR_do_KE_10012014.pdf 

 

Przemysław GOGOJEWICZ

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 05/2014

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.