Wytyczne dotyczące eksploatacji Serwisowanie urządzeń chłodniczych
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
Data dodania: 26.05.2014

Aby zapobiec poważnym uszkodzeniom należy przeprowadzać okresowe przeglądy, mające na celu wykrywanie nieszczelności i drobnych usterek, które po dłuższym okresie czasu mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń.

 

Dobrą praktyką jest sprawdzanie w określonych odstępach czasu w zależności od wielkości urządzenia:

  • pracy sprężarki: temperatura i ciśnienie na ssaniu i tłoczeniu a także prąd pracy, kontrola wibracji i hałasu,
  • prawidłowej ilości czynnika w układzie (wskaźnikiem prawidłowego napełnienia instalacji jest weryfikacja ciśnienia i temperatury pracy układu oraz poziom czynnika obserwowany w oczku wziernika umieszczonego na linii cieczowej instalacji przed zaworem rozprężnym),
  • poziomu oleju w sprężarce,
  • szczelności układu,
  • prawidłowego działania urządzeń pomocniczych parowników i skraplaczy, w zależności od konfiguracji, takich jak wentylatorów lub pomp obiegowych tych wymienników,
  • czystości powierzchni wymienników.

 

 

2014-05-22-1

Rys. 1. Wymiennik ciepła lamelowy a) zanieczyszczony; b) oczyszczony

 

Kontrola urządzeń chłodniczych

Zabiegi prewencyjne a więc systematyczna kontrola urządzeń chłodniczych wpływa pozytywnie na pracę urządzenia. Pozwala to na wczesne wykrywanie i zapobieganie drobnym awariom, które mogłyby w przyszłości spowodować usterkę powodującą zatrzymanie urządzenia i pociągnęłby za sobą przeprowadzenie poważnej i kosztowanej naprawy.

W harmonogram okresowego przeglądu urządzenia powinny wchodzić:

  • sprawdzenie sprężarki: parametrów pracy takich jak ciśnienie, temperatura, prąd pracy, kontrola szczelności zaworów, kontrola poziomu oleju, sprawdzenie jakości oleju, kontrola parametrów pracy silnika elektrycznego,
  • sprawdzenie skraplacza: w zależności od konfiguracji kontrola od zewnątrz zanieczyszczenia skraplacza chłodzonego powietrzem (rys. 1.) lub w przypadku skraplaczy chłodzonych wodą, sprawdzenie prawidłowego przepływu cieczy chłodzącej skraplacz. W przypadku wykrytych nieprawidłowości staranne oczyszczenie zanieczyszczonych powierzchni, kontrola wentylatorów i pomp,
  • sprawdzenie parownika: ustalenie czy parownik jest w prawidłowych odstępach czasu odszraniany (rys. 2.), zbyt duża warstwa lodu na wymienniku zakłóca prawidłowy przepływ powietrza przez wymiennik i negatywnie wpływa na proces wymiany ciepła, kontrola wentylatorów i pomp,
  • kontrola automatyki: sprawdzenie zaworów regulacyjnych, kontrola styków w presostatach i termostatach, sprawdzenie stanu przewodów automatyki oraz kontrola nastaw presostatów i termostatów.

 

2014-05-22-2

Rys. 2. Wymiennik z nadmierną warstwą lodu na powierzchni wymiany ciepła traci na wydajności (http://inspectapedia.com/aircond/ACCoilFrost.htm)

 

W trakcie przeglądu urządzenia chłodniczego konieczne jest również prawidłowe określenie jego parametrów pracy. W celu określenia tych parametrów należy zmierzyć odpowiednio temperatury i ciśnienia na ssaniu sprężarki, tłoczeniu sprężarki, na wyjściu ze skraplacza (przed zaworem rozprężnym) (rys. 3. punkty 1, 2, 3). Punkty te pozwolą na określenie podstawowych parametrów pracy a także na określenie temperatury przegrzania par czynnika na ssaniu sprężarki i dochłodzenia cieczy czynnika na wyjściu ze skraplacza przed zaworem rozprężnym. Prawidłowe określenie tych parametrów pozwala na dość precyzyjne ustalenie nieprawidłowości w pracy urządzenia i zdiagnozowanie usterki.

 

2014-05-23-1

Rys. 3. Układ chłodniczy z zamontowanym wymiennikiem regeneracyjnym

 

Przegrzanie czynnika chłodniczego na ssaniu sprężarki pozwala zabezpieczać sprężarkę przed zalewaniem ciekłym czynnikiem chłodniczym. Wartość stopnia przegrzania zawsze podawana jest przez producentów sprężarek w zależności od wartości temperatury parowania.

Temperatura dochłodzenia ciekłego czynnika przed zaworem rozprężnym podnosi wydajność chłodniczą, dlatego dąży się do jak najwyższej wartości tego parametru.

Stopień przegrzania w parowniku i dochłodzenie w skraplaczu czynnika chłodniczego może być uzyskiwane bezpośrednio w jednym wymienniku zwanym wymiennikiem regeneracyjnym RWC (rys. 3.). W tym wymienniku zimne pary czynnika opuszczające parownik (1) dochładzają ciecz czynnika na wyjściu ze skraplacza (3). Przegrzanie par czynnika (1-1”) odbywają się kosztem dochłodzenia cieczy czynnika (3-3’). Wartości temperatury w punktach 1’ i 3’ znajdują się na linii nasycenia, zatem znając ciśnienia parowania i skraplania, wartości odpowiadające temperaturze nasycenia odczytujemy z tabel własności termodynamicznych odpowiednich dla danego czynnika.

Wprowadzenie wymiennika RWC do układu pozwala jednocześnie zabezpieczyć sprężarkę przed zalaniem ciekłym czynnikiem oraz dzięki dochłodzeniu zwiększyć jednostkową wydajność chłodniczą o Δh. Dzięki temu zabiegowi do zaworu rozprężnego dopływa ciekły czynnik o niższej temperaturze 3, zatem entalpia czynnika h4’ = h3’, ulega zmniejszeniu do entalpii h4’ = h3’, co przedkłada się na zwiększenie wartości jednostkowej wydajności chłodniczej.

Okresowo oprócz podstawowych czynności kontrolnych konieczna jest weryfikacja poziomu zakwaszenia oleju. Olej ulega zakwaszenia jeżeli w układzie pojawi się wilgoć na skutek nieprawidłowo wywołanej próżni w serwisowanej wcześniej części instalacji (naprawa nieszczelności, wymiana jednego z podzespołów urządzenia) lub na skutek np. spalenia sprężarki. Kontrolę zakwaszenia wykonujemy za pomocą testera, upuszczając odpowiednią ilość oleju i mieszając go z płynem znajdującym się w testerze. Zmiana koloru informuje nas o poziomie zakwaszenia oleju. Poniżej podano przykładową procedurę wymiany oleju w urządzeniu chłodniczym.

 

Procedura wymiany oleju

(...)

 

Podsumowanie

Stałe i regularne konserwacje zapewniają długotrwałe zachowanie żywotności urządzenia i ekonomiczną eksploatację. Pozwala to również na oszczędzanie energii oraz obniżenie kosztów związanych z naprawami. Dobrym pomysłem z punktu widzenia właściciela instalacji jest zawarcie umowy na stałe przeglądy serwisowe z firmą świadcząca takie usługi. W trakcie zawierania takiej umowy musi być ustalony zakres konserwacji i częstotliwość wykonywanych prac jak również termin naprawy usterki oraz koszty związanie z dostarczeniem materiałów potrzebnych na wykonanie naprawy. Zakres konserwacji musi być ustalony zgodnie z wielkością i mocą danej instalacji. Zakres taki powinien ogólnie obejmować sprawdzenie szczelności urządzenia, próby działania elementów zabezpieczających, sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia wymienników oraz sprawdzenie stopnia zaszronienia wymienników. Stała kontrola i wczesne wykrycie usterki pozawala na szybkie jej usunięcie i przyczynia się do skrócenia czasu przestoju urządzenia.

 

Piotr BAJ
Specjalista w dziedzinie chłodnictwa i klimatyacji

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 05/2014

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.