PROZON Fundacja Ochrony Klimatu
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 01.07.2014

Kiedy Krzysztof Grzegorczyk (Liquid Carbonic Polska) i Marek Wawryniuk (Termo Products) powoływali w roku 1995 Fundację Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON, globalna rzeczywistość ochrony środowiska była diametralnie różna od dzisiejszej. Polska dopiero debiutowała w międzynarodowych zobowiązaniach środowiskowych.

 

 

2014-06-18-2

 

Rok 1995

Polska od pięciu lat jest sygnatariuszem Protokołu Montrealskiego. Dopiero kształtuje się świadomość problemu zanikania warstwy ozonowej, nie mówiąc już o technicznych sposobach jej ochrony. Liquid Carbonic Polska i Termo Products – wiodący gracze branży czynników chłodniczych – dokonują przełomu. Powołują Fundację Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON i rozpoczynają tworzenie krajowej sieci odzysku i regeneracji czynników chłodniczych (Sieć 3R).

Jej celem staje się – obowiązkowe dla Polski z racji sygnowania Protokołu – ograniczenie zużycia i emisji do atmosfery substancji zubożających warstwę ozonową (SZWO). Firmy serwisowe nie muszą już martwić się o prawidłowe postępowanie z czynnikami chłodniczymi. Od Fundacji otrzymują wsparcie w postaci sprzętu do odzysku, możliwości oddania odzyskanego czynnika, wiedzę o obowiązujących przepisach. Fundacja powoli staje się rzecznikiem branży w tworzeniu ustawy o SZWO.

 

2014-06-20-2

Promocja fundacji PROZON podczas Światowego Dnia Ziemi 2014 będącego częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”

 

Rok 2014

Polska od 10 lat jest członkiem Unii Europejskiej, a codzienna praca Fundacji jest kluczowa dla wypełnienia krajowych zobowiązań wobec prawodawstwa unijnego. Sieć 3R zapewnia właściwe postępowanie ze SZWO, ale też wspiera racjonalne stosowanie fluorowanych gazów cieplarnianych (F-gazy). Liczy już 1000 firm wykonawczych i serwisowych. Świadectwem Kwalifikacji – potwierdzeniem wiedzy i umiejętności, niezbędnym do postępowania z substancjami zubożającymi warstwę ozonową – legitymuje się ponad 5000 specjalistów. Zgodnie z prawem polskim i unijnym, dobiega końca epoka stosowania SZWO (odzyskane do końca 2014 roku). Polska ze sporym opóźnieniem tworzy ustawę o F-gazach, a Unia Europejska wprowadza terminarz wycofywania F-gazów. Właśnie dlatego Fundacja zmienia nazwę na PROZON Fundacja Ochrony Klimatu.

 

2014-06-18-1"Odpowiedzialność firm branżowych za stan klimatu wykroczyła poza ochronę warstwy ozonowej Fundacja zawsze działała i pomagała innym uczestnikom branży postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami. Bez fałszywej skromności: od samego początku istnienia, wytyczaliśmy całej branży kierunki proekologicznego postępowania z czynnikami chłodniczymi. Dziś tym kierunkiem jest przeciwdziałanie emisji gazów cieplarnianych, którymi są syntetyczne czynniki chłodnicze z grupy HFC. Pomoc Fundacji będzie dla branży tak samo kluczowa, jak 20 lat temu."

Krzysztof Grzegorczyk
Prezes Zarządu PROZON Fundacja Ochrony Klimatu. Współzałożyciel Fundacji PROZON, wieloletni członek
Zarządu Fundacji. Doświadczony menedżer w różnych branżach.
Był odpowiedzialny za rynek czynników chłodniczych w firmach Liquid Carbonic i Praxair

 

Cele krótkoterminowe

  • odnowienie parku maszynowego – zwiększenie zdolności regeneracji czynników chłodniczych;
  • wyposażenie firm serwisowych w nowe, bardziej zaawansowane technologicznie, stacje do odzysku oraz specjalistyczne butle;
  • informowanie rynku o zbliżających się ograniczeniach stosowania czynników z grupy HFC;
  • realizacja oferty szkoleniowej: szkolenia i egzaminy na Świadectwo Kwalifikacji oraz warsztaty z zakresu odzysku czynników.

 

2014-06-20-1

 

Cele długoterminowe

  • budowa szerokiej świadomości ekologicznej w zakresie F-gazów u kolejnych grup odbiorców;
  • wsparcie firm serwisowych i ich klientów w wymianie instalacji na czynniki z grupy HFC i na czynniki alternatywne;
  • tworzenie platformy szkoleniowej, zgodnej z (powstającą) legislacją F-gazową i rozwojem technologii opartej na czynnikach alternatywnych;
  • rozwój technicznego zaplecza odzysku, odpowiadającego bieżącym potrzebom rynku.

 

W trakcie tworzenia fundacji 2,5 mln $ wyniósł wkład początkowy w utworzenie Sieci 3R na które złożyły się:

  • Globalny Fundusz Ochrony Środowiska: 64%,
  • Fundacja Ekofundusz: 15%,
  • środki własne: 21%.

 

Dziś, Fundacja jest organizacją w pełni samofinansującą się. Inwestuje w nowy sprzęt do odzysku czynników oraz specjalistyczne butle, wciąż zwiększa możliwości regeneracji czynników. Wszelkie ewentualne zyski są przeznaczane na realizację celów statutowych.

 

FUNDACJA PROZON WEDŁUG FUNDATORÓW

 

Zamiast sloganów i deklaracji, firmy chłodnicze i ich klienci dostają konkretne rozwiązania

Ponieważ w zakresie ochrony środowiska płaszczyznę współpracy trzech wiodących dystrybutorów czynników stanowi działająca „non profit” Fundacja, PROZON jest podmiotem neutralnym rynkowo, dbającym o interesy całej naszej branży, skupiającym się na konkretnych, wymiernych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych. Dzięki temu wszystkie odpowiedzialne firmy serwisowe mogą wypełniać swoje obowiązki ekologiczne możliwie niewielkim kosztem i wysiłkiem. Stawiamy na kompetencję techniczną w wąskim zakresie: zagospodarowanie wszelkich odzyskanych syntetycznych czynników chłodniczych. Pomagamy wszystkim zainteresowanym podmiotom odzyskiwać i utylizować gazy chłodnicze niekorzystnie wpływające na klimat (SZWO, F-gazy). Udostępniamy sprzęt do odzysku, umożliwiamy wypożyczenie butli serwisowych, analizę i zdawanie odzyskanego czynnika, regenerację czynnika oraz zapewniamy szkolenia.

Dariusz Ryżkowski (Schiessl Polska)

 

Firmy chłodnicze znają swoje zobowiązania wobec środowiska i otrzymują wymierną pomoc w ich realizacji

Fundacja umożliwia branży chłodniczej wypełnianie prawnych zobowiązań wobec środowiska. Dajemy nie tylko techniczne możliwości realizacji obowiązku prawidłowego postępowania z czynnikami chłodniczymi, ale i jesteśmy przewodnikiem po nieraz zawiłych i nieprzyjaznych ścieżkach prawnych. Wiele lat specjalizacji pozwala Fundacji na służenie swoją wiedzą w zakresie legislacji, nie tylko dotyczącej bezpośrednio czynników, ale i wpływającej na postępowanie z nimi pośrednio. Przykładem jest znowelizowana niedawno ustawa o odpadach, która utrudnia logistykę butli i sprawia, że sprawny odbiór odzyskanych czynników chłodniczych stanowi duże wyzwanie. Wykorzystaliśmy całą naszą wiedzę prawną i doświadczenie, by współpracujące firmy tego nie odczuły.

Arkadiusz Poźniak (Air Products)

 

Firmy chłodnicze i klienci mogą być proekologiczni nie na papierze, ale w codziennej działalności

Działalność Fundacji pokazuje, że myślenie proekologiczne może przybierać formę odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Często to właśnie od nas firmy – zarówno wykonawcy branżowi, jak i użytkownicy końcowi – dowiadują się o swoich obowiązkach wynikających z legislacji „czynnikowej”. Ponieważ wiemy nie tylko, „że”, ale i „jak” oraz dysponujemy odpowiednim zapleczem technicznym, dajemy współpracującym z Fundacją firmom nie tylko „świadomość ekologiczną”, ale przede wszystkim możliwość postępowania według niej. Przykładem może być choćby Pogotowie Klimatyczne – zapewniany przez Fundację sprawny odzysk czynników chłodniczych z dużych instalacji w miejscu ich lokalizacji.

Dominik Zasada (Linde Gaz)

 

 

Opracowała: Joanna RYŃSKA

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.