Sposoby zmiany obrotów wentylatorów w urządzeniach chłodniczych. Przykłady różnych zastosowań
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.01.2008

Różne sposoby zmiany obrotów wentylatorów osiowych umożliwiają wzrost ich sprawności w technice chłodniczej. O ekonomice pracy wentylatorów decydują, oprócz sprawności silnika, także koszty inwestycyjne układów przystosowanych do zmiany obrotów. Podczas takiego rozważania nie bierze się pod uwagę sprawności własnej wentylatora. Porównuje się natomiast najczęściej stosowane systemy: sterowanie napięciowe, częstotliwościowe i elektroniczne. 

     Aby osiągnąć optymalny wynik dla danego rodzaju zastosowania, należy wstępnie wybrać odpowiednie rozwiązanie. I w tym celu konieczna jest znajomość zalet i wad każdego rozwiązania. Opisane niżej systemy regulacji obrotów zostaną porównane pod względem sprawności napędów i kosztów inwestycyjnych.
     O ekonomiczności wentylatora decydują, oprócz sprawności, przede wszystkim koszty bieżące podczas całego okresu eksploatacji i koszty inwestycyjne. W ramach takiej oceny możliwa jest obiecująca optymalizacja, zwłaszcza poprzez dopasowanie wydajności do zmiany obrotów silnika.

Systemy napędu
     W wielu wentylatorach prędkość obrotową można zredukować poprzez obniżenie napięcia za pomocą urządzenia elektronicznego lub transformatora. Podczas regulacji elektronicznej należy pamiętać, że pobudzenia elektromagnetyczne w silniku mogą prowadzić do rezonansów i związanych z nimi szumów.
      Zaletą regulacji prędkości obrotowej za pomocą przetwornika częstotliwości, oprócz optymalnego stosunku ceny do wydajności, jest zapewnienie wyjątkowo cichej pracy. Zastosowanie tej techniki jest możliwe prawie dla wszystkich silników asynchronicznych. Dostępne na rynku przetworniki częstotliwości bez wielobiegunowego filtra sinusowego mogą być stosowane jedynie w ograniczonym zakresie z powodu dużego ryzyka awarii uzwojenia. Gdy takie przetworniki zostaną zastosowane w częstotliwości taktowania powyżej 8-10 kHz, należy spodziewać się skrócenia żywotności łożysk wskutek tzw. efektu współbieżnego (common mode effect – przepływ prądu w łożyskach) lub też trzeba przewidzieć dodatkowe środki, jak np. łożyska hybrydowe.
     Dzięki zastosowaniu przetwornika częstotliwości z wbudowanym lub zewnętrznym wielobiegunowym filtrem sinusowym można w każdym wypadku dobierać silniki standardowe, spośród których mniejsze jednostki są wyposażone w skrzynki zacisków wykonane z tworzywa sztucznego. Ponadto, zwłaszcza w sytuacji, gdy jeden przetwornik obsługuje więcej wentylatorów pracujących równolegle, dzięki rezygnacji z przewodu ekranowanego przy silniku oszczędza się na kosztach. Dodatkowy koszt przetwornika często nie wpływa na ogólny wzrost kosztów całego urządzenia. (...)

 Sprawności silników
     Oprócz regulacji obrotów silnika, na pobór mocy przez wentylator ma także wpływ sam sposób wykonania silnika. Niżej podane wartości doświadczalne odnoszą się do 4-biegunowego silnika prądu zmiennego, o mocy 2,2 kW, o „miękkiej” charakterystyce. Obroty można regulować zarówno poprzez częstotliwość, jak i poprzez napięcie. Osiąga się przy tym sprawności rzędu 75-77%. Dla silników o „twardej” charakterystyce regulacja obrotów jest możliwa tylko poprzez częstotliwość. Osiągane sprawności wynoszą od 80 do 82%. Silniki o wirniku miedzianym mają sprawność nawet do 87%. Permanentnie pobudzane, komutowane elektronicznie silniki mogą wykazywać sprawność rzędu 88-90%.

Pobór mocy przy różnych przepływach
     Przy określaniu ekonomiczności wentylatora miarodajny jest przede wszystkim punkt pracy i sposób regulacji obrotów . Z rys. 3 wynika, że nie ma różnicy między procentowymi, w stosunku do wielkości nominalnej, redukcjami wydajności podczas regulacji za pomocą przetwornika częstotliwości (falownika) i regulacji elektronicznej. Różnice wynikają jedynie z różnych poborów mocy przy wydajności nominalnej. Redukcja poboru mocy przy regulacji napięciowej jest znacznie mniejsza niż w innych opisanych systemach, lecz i w tym przypadku uzyskuje się jeszcze znaczne oszczędności w porównaniu z zespołami nieregulowanymi.


    Po bliższej analizie systemów z falownikiem i z regulacją elektroniczną widać także, że zwłaszcza w zakresie od 30 do 60% wydajności nominalnej, sprawność silnika ma mniejszy wpływ na wynik obliczeń, gdyż koszty eksploatacyjne plasują się na niższym poziomie. Przykładowo określono to na charakterystykach wentylatora osiowego, przy czym naniesiono rzeczywiste wydajności nominalne wentylatorów tej samej budowy dla danego systemu regulacji obrotów. Z tego porównania wynika, że różnica poborów mocy dochodzi zaledwie do 5% wartości nominalnej, co ma nieznaczny wpływ na koszty eksploatacyjne. Różnica ta zależy przede wszystkim od czasu pracy wentylatora.

Obliczanie poboru energii przez wentylator
     Roczny pobór energii, mający duże znaczenie w analizie ekonomiki pracy wentylatora, otrzymuje się przez pomnożenie poboru mocy, obliczanego wg rys. 3, przez czas pracy w ciągu roku. Pobór mocy określa się w wyniku mnożenia odpowiedniego stosunku procentowego przez nominalny pobór mocy wentylatora.
     Można przeprowadzić obliczenia uproszczone, co pokazano w tabelach 2 do 4. (...)

Rozważania końcowe – przykłady zastosowań
     Wartości poboru mocy, przedstawione w poprzednich fragmentach oraz koszty inwestycyjne są podane wyłącznie w postaci procentowej. W praktyce sklasyfikowano różne zastosowania, przede wszystkim pod kątem kosztów inwestycyjnych.
     Następujące zalecenia i wnioski autor podaje jako przykład rzucający się w oczy w ostatnich latach lub też przykład zastosowań w wielu projektach. Pewne jest, że w praktyce istnieją zastosowania, które mogą wystąpić w innych sposobach regulacji obrotów wentylatorów.

Chłodnictwo
● Dla skraplaczy z podłączonymi równolegle wentylatorami osiowymi wraz z silnikiem 4- lub 6-biegunowym, w środowisku niewrażliwym na hałas, często wystarczą elektronicznie sterowane regulatory obrotów.
● Dla skraplaczy z podłączonymi równolegle wentylatorami osiowymi wraz z silnikiem 8-, 10- lub 12-biegunowym należy zasadniczo stosować regulację obrotów za pomocą przetwornika częstotliwości z wielobiegunowym filtrem sinusowym. Uzyskuje się tu korzystne relacje cenowe i bardzo dobre warunki akustyczne.
● Wentylatory osiowe dla parowaczy nie mają na ogół regulowanej prędkości obrotowej, jednakże w związku ze stratami mocy, które mogą skutkować zwiększonym nakładem energetycznym, wymagają stosowania silników asynchronicznych z wirnikiem klatkowym miedzianym.
● Dla prostych, niewrażliwych na hałas zastosowań, o niedługim czasie pracy wystarczająca jest napięciowa regulacja obrotów.
● Wentylatory indywidualne, wyposażone w indywidualny regulator obrotów są w zakresie mocy do 3 kW napędzane silnikiem z wbudowanym regulatorem elektronicznym. W zależności od zastosowania mogą być wyposażone zarówno w elektroniczny regulator obrotów, jak i w silnik asynchroniczny z przetwornikiem częstotliwości. W zakresie mocy powyżej 3 kW stosuje się w zasadzie zewnętrzne regulatory obrotów. 

wydanie 12/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.