Czynniki biologiczne oraz zanieczyszczenia powietrza w obiektach muzealnych
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.05.2007
Spis treści
Czynniki biologiczne oraz zanieczyszczenia powietrza w obiektach muzealnych
Page 2
Wszystkie strony

W pierwszej części artykułu (nr 3/2007 CH&K) przedstawiono wpływ czynników fizycznych, takich jak: wilgotność względna i temperatura powietrza, zawartość wilgoci w przedmiotach zabytkowych i materiałach oraz oświetlenie naturalne i sztuczne na przechowywane zabytki.

Natomiast w niniejszej publikacji scharakteryzowano pokrótce kolejne czynniki wpływające na stan obiektów, a mianowicie:

  • czynniki biologiczne (drobnoustroje, owady, gryzonie),
  • zanieczyszczenia powietrza (pyłowe oraz gazowe).



       Oddziaływanie czynników biologicznych na eksponaty, ich zdolność do przeżycia i namnażania są ściśle związane ze warunkami cieplno-wilgotnościowymi występującymi w środowisku otaczającym (przede wszystkim z wilgotnością względną powietrza) oraz zawartością wilgoci w przedmiotach. Ponieważ projektant instalacji klimatyzacyjnych kształtując za ich pomocą parametry środowiska wewnętrznego oraz jego czystość, może wspomóc konserwatorów w walce z zagrożeniami biologicznymi i zanieczyszczeniami powietrza, w niniejszym artykule scharakteryzowano pokrótce te właśnie problemy.

Czynniki biologiczne

    Do czynników biologicznych znajdowanych w archiwach i muzeach, wymienionych poniżej zgodnie z częstością występowania, zalicza się [12]:

  • grzyby mikroskopowe,
  • owady,
  • bakterie,
  • promieniowce,
  • wirusy,
  • gryzonie.








    Do czynników biologicznych (nie omówionych w niniejszym artykule) należą także:

  • grzyby domowe,
  • roztocza,
  • glony,
  • mchy, porosty.

 

 

        Na rysunku przedstawiono związek intensywności rozwoju drobnoustrojów oraz intensywności oddziaływania innych czynników z wartością wilgotności względnej powietrza.

Drobnoustroje

    Atakowi biologicznemu ulegają wszystkie materiały organiczne niezależnie od ich pochodzenia i wartości artystycznej. Przechowywane w złych warunkach, zaniedbane, pokrywają się kurzem, niszczeją, pleśnieją i stają się pokarmem dla owadów [15].
    Objawami destrukcji obiektów zabytkowych przez drobnoustroje są [15]:

  • zaplamienia i naloty na powierzchniach,
  • osłabienie struktury i ubytki w zabytkowej materii,
  • rozwarstwianie się struktury; odpryskiwanie lub pudrowanie się warstw malarskich, zmiany kolorystyki przedmiotów zabytkowych, wypaczanie opraw w książkach, deformacja elementów drewnianych, np. boazerii,
  • obecność ciał drobnoustrojów, odchodów owadów, gryzoni na powierzchniach obiektów zabytkowych. (…)


Rys. 1. Zależność intensywności rozwoju drobnoustrojów oraz intensywności oddziaływania innych czynników od wartości wilgotności względnej powietrza [14], [7]

Zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego

    Zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego w muzeach można podzielić na dwie kategorie:

  • pochodzenia zewnętrznego,
  • emitowane wewnątrz pomieszczeń.

 

      Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego pochodzą głównie ze źródeł przemysłowych oraz środków komunikacji (tabela 1).  Na niszczycielskie oddziaływanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu zewnętrznym, a dostających się do budynku przez otwarte okna oraz nieszczelności lub, gdy są instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne, wraz z niedostatecznie oczyszczonym powietrzem wentylacyjnym, narażone są przede wszystkim magazyny, sale ekspozycyjne i inne pomieszczenia, znajdujące się na terenach o dużym środków transportu. Powietrze, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, unosi kurz, spaliny, dymy, pyły przemysłowe, co sprzyja wielu niekorzystnym reakcjom chemicznym.
    W przypadku przedmiotów znajdujących się w bibliotekach i w archiwach szczególnie szkodliwym zanieczyszczeniem atmosferycznym jest dwutlenek siarki, który zaabsorbowany z powietrza rozpuszcza się w wilgoci, zawsze obecnej w papierze, tworząc kwas siarkowy, który ma destrukcyjny wpływ na cząstki celulozy (papier) i kolagenu (skóra), powodując ich rozkład. Kwas ten absorbuje się na powierzchni papieru, płótna czy skóry, robiąc duże zniszczenia [13], [17]. Obecność kwasu siarkowego prowadzi do zakwaszenia papieru, które wzmaga się, gdy w papierze znajdują się odrobiny metali, żelaza, miedzi, manganu, katalizujące reakcję utleniania SO2 tlenem z powietrza do SO3. Obecne w powietrzu pyły również przyspieszają tę reakcję utleniania [13]. (…)









 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.