Regulacja pracy systemów powietrznowodnych w okresie ciepłym
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
Data dodania: 26.12.2012
Spis treści
Regulacja pracy systemów powietrznowodnych w okresie ciepłym
Page 2
Page 3
Wszystkie strony

W artykule przedstawiono tradycyjne oraz alternatywne metody regulowania systemów powietrzno-wodnych opartych na wentylokonwektorach, klimakonwektorach oraz belkach chłodzących. Zaprezentowano wady i zalety omawianych rozwiązań.

 

 

Systemy klimatyzacji można podzielić na układy wyłącznie powietrzne oraz na systemy powietrzno-wodne. W instalacjach powietrznych realizuje się doprowadzenie, względnie odprowadzenie, energii do pomieszczeń za pomocą strumienia powietrza, który jest przygotowywany w centrali klimatyzacyjnej. Ponieważ powietrze nie wymaga dalszej obróbki, w instalacjach tych nie przewiduje się dla pojedynczych pomieszczeń żadnych dodatkowych wodnych instalacji grzewczych lub chłodniczych. W okresie zimy zapotrzebowanie na ciepło częściowo lub całkowicie pokrywa tradycyjny system ogrzewania [1].W przeciwieństwie do systemów powietrznych, w systemie powietrzno-wodnym jako nośniki energii wykorzystywane są zarówno powietrze jak i woda. W centrali klimatyzacyjnej przygotowany jest tylko pierwotny udział powietrza, który odpowiada najczęściej wymogom higienicznym dotyczącym niezbędnej ilości powietrza świeżego. W związku z powyższym, wymiary kanału dolotowego i centrali klimatyzacyjnej mogą być bardzo małe. Niewielkie obciążenie grzewcze, względnie chłodnicze, jest odprowadzane przez wymiennik ciepła, zasilany ciepłą lub zimną wodą, zainstalowany w urządzeniach indywidualnych w pomieszczeniach. Zaletą i głównym uzasadnieniem stosowania systemów powietrzno-wodnych jest wysoka skuteczność regulacji parametrów termodynamicznych klimatyzowanych pomieszczeń.

38a

Rys. 2. Schemat klimakonwektora indukcyjnego: 1 – wymiennik ciepła; 2 – dysze; 3 – komora mieszania; 4 – komora powietrza pierwotnego; 5 – kanał powietrza pierwotnego (świeżego); 6 – powietrze wtórne (obiegowe z pomieszczenia); 7 – wylot powietrza nawiewanego; 8 – zawór regulacyjny trójdrogowy z siłownikiem; 9 – fi ltr siatkowy; 10 – zawór nastawny lub nastawno-pomiarowy; 11 – zawór odcinający

 

Do kształtowania parametrów powietrza w obiektach o dużej liczbie pomieszczeń (biurowce, hotele, budynki administracyjne) stosuje się systemy klimatyzacyjne o dwustopniowym uzdatnianiu powietrza (rys. 1.) wyposażone w klimakonwektory indukcyjne (rys. 2.), bądź wentylatorowe (wentylokonwektory, fancoile – rys. 3.) lub też belki chłodzące aktywne i pasywne (rys. 4.). W takich systemach klimatyzacyjnych, można wyróżnić urządzenia centralne przygotowujące powietrze dla całego budynku lub wydzielonej jego strefy oraz urządzeń indywidualnych, obsługujących poszczególne pomieszczenia. W urządzeniach centralnych przygotowywane jest powietrze zewnętrzne zwane pierwotnym, którego zadaniami podstawowymi są [1]:

  • zapewnienie wymaganych warunków higienicznych (utrzymanie świeżości powietrza w pomieszczeniach);
  • zapewnienie wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach w zakresie komfortu cieplnego i asymilacja zysków wilgoci;
  • wywołanie przepływu powietrza obiegowego przez wymienniki w klimakonwektorach indukcyjnych i belkach chłodzących.

 

38b

Rys. 1. System klimatyzacyjny z dwustopniowym uzdatnianiem powietrza


Układy klimatyzacyjne z urządzeniami indywidualnymi obsługują od kilkunastu do kilkuset pomieszczeń, których charakterystyki cieplne oraz dynamika zmian obciążeń cieplnych jest różna i zmienna w czasie. Utrzymanie wymaganej, często różnej temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, wymaga indywidualnej dostawy energii grzewczej bądź chłodniczej. Za utrzymywanie temperatury na zadanym poziomie odpowiada uzdatniane powietrze obiegowe.

W okresie zimowym i przejściowym często niezbędne jest podgrzewanie powietrza obiegowego w części pomieszczeń i ochładzanie w innych. Ponadto, powszechna jest konieczność zmiany sposobu jego uzdatniania w ciągu jednego dnia z trybu grzewczego na chłodzący, bądź odwrotnie. (…)

 

39

 

Rys. 3. Schemat wentylokonwektora: 1 – wymiennik ciepła; 2 – wentylator; 4 – taca ściekowa; 5 – fi ltr; 6 – powietrze wtórne (obiegowe z pomieszczenia); 7 – wylot powietrza
nawiewanego; 8 – zawór regulacyjny jednodrogowy z siłownikiem; 9 – fi ltr siatkowy; 10 – zawór nastawny lub nastawno-pomiarowy; 11 – zawór odcinający



Standardowe algorytmy sterowania (…)


Alternatywny algorytm sterowania

42

 

Rys. 5. Regulacja systemu powietrzno-wodnego (strumień pierwotny asymiluje zyski wilgoci,
strumień główny zyski ciepła jawnego): a) schemat układu automatycznej regulacji, b)
ilustracja procesów uzdatniania powietrza na wykresie i-x, c) ilustracja procesów uzdatniania
powietrza dla temperatury powietrza zewnętrznego tz= 21,6°C


Alternatywne rozwiązanie algorytmu sterowania opiera się na utrzymaniu parametrów komfortu przy założeniu niewielkiego przyrostu temperatury (rys. 6a.) w pomieszczeniu. W tym przypadku, dla analogicznego pomieszczenia jak zaprezentowane w punkcie 2 (rys. 5c.), wilgotność względna utrzymywana jest na poziomie 55%, ale temperatura (tP) została podniesiona o 1,5°C (wynosi 22,8°C), co powoduje przyrost zawartości wilgoci w pomieszczeniu o ok. 0,9 g/kg p.s. W ten sposób uzyskana zawartość wilgoci w powietrzu w klimatyzowanym lokalu jest bliska zawartości wilgoci powietrza zewnętrznego. Wraz ze wzrostem temperatury wzrosły zyski ciepła utajonego, jednakże wymagane osuszenie (dla tp=22,8°C) wynosi ok. 0,95 g/kg p.s., więc jest zaledwie o 0,15 g/kg większe niż przy temperaturze 21,3°C. Pozwala to na ograniczenie temperatury powietrza pierwotnego do ok. 15°C oraz na zmniejszenie mocy chłodnicy w urządzeniu indywidualnym, zatem stanowi realną oszczędność w kosztach eksploatacyjnych.


Rozwiązanie takie jest możliwe, ze względu na charakter wzajemnego położenia parametrów strefy komfortu i krzywej klimatycznej (rys. 6b). Dla tych samych parametrów powietrza zewnętrznego, wyższa temperatura w pomieszczeniu, przy stałej, maksymalnej dopuszczonej wilgotności względnej, „zbliża” parametry (zawartość wilgoci) w klimatyzowanym lokalu do krzywej klimatycznej. Dzięki temu, zmniejsza się różnica zawartości wilgoci, o którą musi być osuszony strumień pierwotny (ΔxZ),a zatem także moc chłodnicy w centrali (rys. 6c.). Jak widać na rysunku 6c., przyrost temperatury o 1°C umożliwia podwyższenie temperatury powietrza pierwotnego o ok. 3°C. Przedstawiona powyżej relacja pozwala stwierdzić, że moc chłodnicza central obliczana na podstawie bilansu wilgoci powinna być określana z uwzględnieniem odległości od krzywej klimatycznej. Największe zapotrzebowanie na energię chłodniczą może nie pokrywać się z sytuacją występowania maksymalnych zysków ciepła utajonego w klimatyzowanym pomieszczeniu. Realizacja powyższego algorytmu możliwa jest przy współpracy regulatora wilgotności względnej (RφP), temperatury w poszczególnych pomieszczeniach (RtP) oraz temperatury powietrza pierwotnego (Rt– rys. 6c). Gdy regulator Rt wykryje czujnikiem Ct N, że temperatura powietrza pierwotnego za centralą zaczyna spadać poniżej dopuszczalnej wartości, przekazuje sygnał do regulatorów RtP, które pozwalają na niewielki przyrost temperatury w pomieszczeniach. Istotne jest, by przyrost temperatury w klimatyzowanym lokalu nie był zbyt duży, gdyż może to spowodować odczucie dyskomfortu przez osoby w nim przebywające.

 

 

Autor:  Sergey ANISIMOV, Demis PANDELIDIS

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.