Wspomnienie - Jerzy Makowiecki (1933–2013) Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.03.2013
Spis treści
Wspomnienie - Jerzy Makowiecki (1933–2013)
Page 2
Wszystkie strony

10Dnia 8 stycznia 2013 roku, po długotrwałej, ciężkiej chorobie odszedł Doc. Dr Inż. Jerzy Michał Makowiecki, emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej.

Jerzy Makowiecki, po ukończeniu w roku 1951 z wyróżnieniem Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie wstąpił na Wydział Inżynierii Sanitarnej Politechniki Warszawskiej. Studia ukończył w roku 1956. Jeszcze podczas studiów podjął pracę na Wydziale, początkowo jako zastępca asystenta (1955), a po uzyskaniu dyplomu magisterskiego – jako asystent (1956). Pracę rozpoczął w Katedrze Mechanicznych Urządzeń Sanitarnych, a po roku 1957 – w Katedrze Ogrzewania i Wietrzenia PW. Od tego czasu aż do końca swoich dni zajmował się swoją ulubioną dziedziną techniki – wentylacją i klimatyzacją. Jego zdolności i zaangażowanie były dostrzeżone przez przełożonych już w pierwszym okresie kariery zawodowej. W roku 1959 został wysłany na 10-miesięczne stypendium w Comite’ Scientifi que et Technique de l’Industrie du Chauff age et de la Ventilation w Paryżu, a także w Laboratorium Termodynamicznym Uniwersytetu w Liege (Belgia). W latach 1962–63 pracował w Ministerstwie Robót Publicznych Syryjskiej Republiki Arabskiej. Pomogła Mu w tym perfekcyjna znajomość języków obcych, zwłaszcza francuskiego.



Po powrocie do kraju wykonał badania, a następnie napisał i obronił rozprawę doktorską z dziedziny aerodynamiki wentylacji (1966). Stopień doktora nauk technicznych uzyskał z wyróżnieniem.

Po uzyskaniu stopnia doktora nauk technicznych, w coraz większym zakresie prowadził wykłady z przedmiotu Wentylacja i Klimatyzacja. W roku 1975 został mianowany docentem, a stanowisko to uprawniało wówczas do samodzielnej pracy naukowej. Jako docent, Jerzy Makowiecki wypromował kilka dysertacji doktorskich, w tym część z wyróżnieniem. Był także recenzentem szeregu prac doktorskich. Wkrótce po mianowaniu na docenta został Kierownikiem Zakładu Wentylacji i Klimatyzacji w Instytucie Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej. Funkcję tę pełnił do roku 1990. Jako Kierownik Zakładu był odpowiedzialny za prowadzone w Zakładzie przedmioty. Dużą wagę przykładał do unowocześniania procesu dydaktycznego, prowadzonego zarówno przez Niego, jak i przez kolegów-współpracowników. Tu należy zaznaczyć, że w kierowanym przez Docenta zespole panowała koleżeńska i serdeczna atmosfera współpracy. Uwidoczniało się to także podczas wykonywania przez zespoły Zakładu zleconych prac naukowo-badawczych na rzecz takich obiektów, jak m.in.:

  • Instytut Kardiologii w Aninie,
  • budowa Metra Warszawskiego,
  • wentylacja naturalna i mechaniczna w budynkach mieszkalnych w szeregu miast polskich,
  • badanie parametrów technicznych urządzeń klimatyzacyjnych sprowadzanych do Polski i opiniowanie ich przydatności.

Jako pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, doc. Jerzy Makowiecki pełnił z wyboru lub mianowania różne funkcje organizacyjne w PW, a mianowicie:

  • Kierownik Studiów Wieczorowych, Zaocznych i Podyplomowych na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej,
  • Prodziekan Wydziału ISiW ds. Studiów Wieczorowych, Zaocznych i Podyplomowych,
  • Prodziekan Wydziału ISiW ds. Dydaktyki na studiach stacjonarnych.

W latach 1981–85 był członkiem Senatu Politechniki Warszawskiej. Pracował także w Zespole Dydaktyczno-Wychowawczym na Kierunku Inżynierii Środowiska przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (jako Sekretarz od roku 1973 do rozwiązania Zespołu).



 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.