Wspomnienie - Jerzy Makowiecki (1933–2013) Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 13.03.2013
Spis treści
Wspomnienie - Jerzy Makowiecki (1933–2013)
Page 2
Wszystkie strony

10Dnia 8 stycznia 2013 roku, po długotrwałej, ciężkiej chorobie odszedł Doc. Dr Inż. Jerzy Michał Makowiecki, emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej.

Jerzy Makowiecki, po ukończeniu w roku 1951 z wyróżnieniem Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie wstąpił na Wydział Inżynierii Sanitarnej Politechniki Warszawskiej. Studia ukończył w roku 1956. Jeszcze podczas studiów podjął pracę na Wydziale, początkowo jako zastępca asystenta (1955), a po uzyskaniu dyplomu magisterskiego – jako asystent (1956). Pracę rozpoczął w Katedrze Mechanicznych Urządzeń Sanitarnych, a po roku 1957 – w Katedrze Ogrzewania i Wietrzenia PW. Od tego czasu aż do końca swoich dni zajmował się swoją ulubioną dziedziną techniki – wentylacją i klimatyzacją. Jego zdolności i zaangażowanie były dostrzeżone przez przełożonych już w pierwszym okresie kariery zawodowej. W roku 1959 został wysłany na 10-miesięczne stypendium w Comite’ Scientifi que et Technique de l’Industrie du Chauff age et de la Ventilation w Paryżu, a także w Laboratorium Termodynamicznym Uniwersytetu w Liege (Belgia). W latach 1962–63 pracował w Ministerstwie Robót Publicznych Syryjskiej Republiki Arabskiej. Pomogła Mu w tym perfekcyjna znajomość języków obcych, zwłaszcza francuskiego.



Po powrocie do kraju wykonał badania, a następnie napisał i obronił rozprawę doktorską z dziedziny aerodynamiki wentylacji (1966). Stopień doktora nauk technicznych uzyskał z wyróżnieniem.

Po uzyskaniu stopnia doktora nauk technicznych, w coraz większym zakresie prowadził wykłady z przedmiotu Wentylacja i Klimatyzacja. W roku 1975 został mianowany docentem, a stanowisko to uprawniało wówczas do samodzielnej pracy naukowej. Jako docent, Jerzy Makowiecki wypromował kilka dysertacji doktorskich, w tym część z wyróżnieniem. Był także recenzentem szeregu prac doktorskich. Wkrótce po mianowaniu na docenta został Kierownikiem Zakładu Wentylacji i Klimatyzacji w Instytucie Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechniki Warszawskiej. Funkcję tę pełnił do roku 1990. Jako Kierownik Zakładu był odpowiedzialny za prowadzone w Zakładzie przedmioty. Dużą wagę przykładał do unowocześniania procesu dydaktycznego, prowadzonego zarówno przez Niego, jak i przez kolegów-współpracowników. Tu należy zaznaczyć, że w kierowanym przez Docenta zespole panowała koleżeńska i serdeczna atmosfera współpracy. Uwidoczniało się to także podczas wykonywania przez zespoły Zakładu zleconych prac naukowo-badawczych na rzecz takich obiektów, jak m.in.:

  • Instytut Kardiologii w Aninie,
  • budowa Metra Warszawskiego,
  • wentylacja naturalna i mechaniczna w budynkach mieszkalnych w szeregu miast polskich,
  • badanie parametrów technicznych urządzeń klimatyzacyjnych sprowadzanych do Polski i opiniowanie ich przydatności.

Jako pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, doc. Jerzy Makowiecki pełnił z wyboru lub mianowania różne funkcje organizacyjne w PW, a mianowicie:

  • Kierownik Studiów Wieczorowych, Zaocznych i Podyplomowych na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej,
  • Prodziekan Wydziału ISiW ds. Studiów Wieczorowych, Zaocznych i Podyplomowych,
  • Prodziekan Wydziału ISiW ds. Dydaktyki na studiach stacjonarnych.

W latach 1981–85 był członkiem Senatu Politechniki Warszawskiej. Pracował także w Zespole Dydaktyczno-Wychowawczym na Kierunku Inżynierii Środowiska przy Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (jako Sekretarz od roku 1973 do rozwiązania Zespołu).


Po przejściu na emeryturę doc. Jerzy Makowiecki nie zaprzestał działalności naukowej i zawodowej. Niemal do ostatnich chwil prowadził wykłady na Studiach Podyplomowych Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa oraz Klimatyzacji i Chłodnictwa.Doc. dr inż. Jerzy Makowiecki, jak rzadko kto, potrafił łączyć w sobie zainteresowania techniczne, poparte olbrzymią wiedzą, z zamiłowaniem do ambitnej literatury, muzyki i sztuki. Znalazło to swoje odbicie otaczających Go ludzi w stosunku do Niego. Był bardzo lubiany przez studentów, mimo że był wymagający, jako nauczyciel akademicki. Z wielką serdecznością wspominają Go koleżanki i koledzy z Wydziału Inżynierii Środowiska PW (dawniej Wydział ISiW).Jerzy Makowiecki działał zawodowo również poza Politechniką Warszawską. Był aktywnym członkiem branżowego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych NOT, gdzie pracował w Sekcji Ogrzewnictwa i Wentylacji Oddziału Warszawskiego PZITS oraz w Sekcji Głównej Ogrzewnictwa i Wentylacji PZITS.Od roku 1969 doc. J. Makowiecki był stałym członkiem Komisji Rzeczoznawców przy Głównym Inspektorze Sanitarnym ds. oceny projektów instalacyjnych. W związku z tym był także członkiem Komisji Kwalifikacyjnej dla kandydatów na rzeczoznawców ds. sanitarno-higienicznych przy GIS.

Przez kilkadziesiąt lat był członkiem Sekcji Ogrzewnictwa i Wentylacji, później Klimatyzacji i Ciepłownictwa w Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej Wydziału IV Nauk Technicznych PAN.

Przez cały okres kariery zawodowej brał czynny udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych i technicznych.Od założenia w 1969 r. czasopisma Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo i Wentylacja był redaktorem działowym i odpowiadał za tematykę wentylacji i klimatyzacji.

Był także członkiem rady programowej miesięcznika Chłodnictwo & Klimatyzacja od założenia w roku 1996.Kariera zawodowa nie była jedyną pasją Jerzego Makowieckiego. Był nią także sport, a zwłaszcza wioślarstwo. Po skończeniu kariery zawodniczej pracował w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich, gdzie doszedł do stanowiska Wiceprezesa Związku i Sędziego Międzynarodowego. Wyjeżdżał, jako kierownik ekipy lub sędzia, na krajowe i międzynarodowe zawody sportowe. Jako sędzia, brał udział w XXIV Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.

Wioślarstwo nie było jedynym sportem wodnym w zainteresowaniach Jerzego Makowieckiego. Każdego lata wraz z Żoną i Córką oraz grupą Kolegów i ich Rodzin wyjeżdżał na spływy kajakowe po rzekach i jeziorach całej Polski.

Uprawiał także biegi długodystansowe. Kilkakrotnie brał udział w biegu maratońskim, w tym na trasie historycznej pod Maratonem (Grecja).Te kilka faktów z życia i dokonań Jerzego Makowieckiego nie oddają w pełni Jego wybitnej Osobowości. Był moim Nauczycielem, później Kolegą, potem Przełożonym, a zawsze – Przyjacielem. Pozostaje w naszych wspomnieniach, jako Człowiek o wybitnej kulturze osobistej, życzliwy dla wszystkich, którzy spotkali Go na swej drodze życiowej.


Andrzej Girdwoyń

 

Moje wspomnienie o Jerzym Makowieckim

W styczniu bieżącego roku przyszło nam pożegnać pana Jerzego Makowieckiego mojego nauczyciela i kolegę, osobę, którą zawszę będę wspominać z największym uznaniem i serdecznością. Moje pierwsze spotkanie z Docentem miało miejsce na początku lat 90-tych, kiedy będąc studentem wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej (obecnie Inżynierii Środowiska), poznałem go jako wykładowcę i nauczyciela przedmiotów wentylacja i klimatyzacja. Swoją wiedzę z tego zakresu podczas wykładów lub ćwiczeń potrafił przekazywać w sposób prosty i atrakcyjny dla studenta, wymagając jednocześnie przy egzaminowaniu nie tylko biernego odtworzenia zanotowanych wiadomości, ale również zrozumienia tematu. Uzyskanie zaliczenia u Pana Makowieckiego z wynikiem dostatecznym traktowane było przez społeczność studencką jako duży sukces, zdanie egzaminu z oceną wyższą uznać można było za pełne potwierdzenie predyspozycji zawodowych kandydata na inżyniera sanitarnego. W tym miejscu wspomnieć należy jeszcze unikalny klimat obowiązkowej części ustnej egzaminu. Każda odpytywana osoba przyjmowana była z serdecznym uśmiechem, a rozmowa miała charakter wręcz koleżeńskiej konwersacji. Efekt końcowy bywał różny, ale jeżeli student nie dojrzał jeszcze do zaliczenia przedmiotu, wychodził z egzaminu z pełną tego faktu świadomością, bez żadnej urazy do wykładowcy, ale pod wrażeniem Jego wielkiej kultury i życzliwego stosunku uczniów.

Wkrótce po zakończeniu studiów ponownie zetknąłem się z Panem Makowieckim, tym razem witającego mnie jako młodszego kolegę z pracy. Chociaż nasze kontakty miały przeważne charakter zawodowy, z prawdziwą przyjemnością wspominam każdą wizytę w Jego pokoju. Zawsze przyjmowany byłem z koleżeńską serdecznością i nigdy niegasnącym uśmiechem, a co równie istotne, za każdym razem mogłem być pewien profesjonalnej pomocy. Przez kilka lat naszej współpracy utrwalił mi właśnie taki obraz Pana Docenta Makowieckiego – osoby o niezwykłej kulturze osobistej, pogodnym usposobieniu i pełnej wewnętrznego spokoju, z jakim potrafił rozwiązywać wszelkie problemy. Teraz przechodząc koło Jego pokoju, odczuwam prawdziwy żal, że nie dane mi już będzie zamienić kilku zdań z tym Niezwykłym Człowiekiem. W moich wspomnieniach na zawsze pozostanie życzliwa i pogodna twarz Pana Jerzego Makowieckiego, może dla tego, że nawet wytężając pamięć, nie jestem w stanie przywołać sobie innego Jego obrazu.

Grzegorz Kubicki

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.