Zakrojona na szeroką skalę elektryfikacja ogrzewnictwa oparta jest na pompach ciepła. NIBE-BIAWAR proponuje obsługę kompleksową PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.10.2020

Sezon grzewczy przypomina nam boleśnie, ile kosztuje ciepło w naszych domach, zwłaszcza z pieców węglowych, elektrycznych i tym podobnych, działających w przestarzałych technologiach. Ale coraz więcej Polaków przekonuje się do urządzeń czystych ekologicznie i nowoczesnych takich jak pompa ciepła. Od czego zacząć?

 

Pompa ciepła jest kluczowym urządzeniem dla wydajnego i ekologicznego systemu energetycznego każdego budynku. W nowych energooszczędnych budynkach może w całości pokrywać potrzeby cieplne. Z kolei, w starszych budynkach poddanych termomodernizacji, pompa ciepła może w całości pokrywać zapotrzebowanie na energię lub można ją wykorzystać jako część układu hybrydowego, w którym pompa ciepła współpracuje z konwencjonalnym źródłem ciepła.

 

20201015 nibe zielona eskadra

 

 


– Po podjęciu decyzji o instalacji pompy ciepła, pierwszym krokiem powinien być dobór odpowiedniego urządzenia. W tym celu najlepiej jest zgłosić się bezpośrednio do producenta, gdzie nasi Doradcy Techniczni profesjonalnie dobiorą odpowiednie urządzenie na podstawie zapotrzebowania budynku na moc grzewczą – a mówi Magda Turecka, Menedżer ds. marki NIBE.


Dla domów nowo budowanych sprawa jest prosta, ponieważ takie informacje powinien zawierać projekt. Dla budynków modernizowanych jest nieco inaczej. Tutaj, aby poprawnie oszacować zapotrzebowanie na ciepło i c.w.u., ważne jest, czy modernizacja dotyczy tylko źródła ciepła czy też wiąże się z poprawieniem izolacyjności przegród budowlanych obiektu. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę dane dotyczące istniejącej kotłowni; moc źródła ciepła oraz rodzaj paliwa i jego ilość zużywana w ciągu roku. W drugim przypadku potrzebne będą przede wszystkim: powierzchnia i kubatura budynku, izolacyjność przegród budowlanych po modernizacji (ściany, stropy, podłogi, drzwi, okna i dach), lokalne warunki atmosferyczne charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej – wyjaśnia Magda Turecka, Według Ekspertki, przy doborze pompy ciepła ważne jest też określenie dodatkowych funkcji, jakie powinna ona spełniać. I tak na przykład chłodzenie domu w okresie letnim zapewnią pompy ze zintegrowaną funkcją aktywnego lub pasywnego chłodzenia; do wyboru mamy np. pompę gruntową NIBE F1245 PC lub powietrzną NIBE SPLIT. Jeżeli zależy nam dodatkowo na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, możliwy jest wybór pompy, której pracę da się zintegrować z rekuperatorem NIBE ERS. Aby obniżyć rachunki do zera, pompę ciepła można również połączyć z systemem fotowoltaicznym.

 

 

Pompy ciepła podbijają rynek, a to dopiero skromny początek
Warto wiedzieć, że pompy ciepła są coraz popularniejszymi urządzeniami stosowanymi w polskich domach. Świadczą o tym zarówno statystyki – jest to najdynamiczniej rosnący segment może nie tyle odnawialnych źródeł energii, bo pompy ciepła nie są źródłem ale „sposobem” generowania w stu procentach czystej energii. Dowodzi też fakt, że pompy ciepła są oprócz paneli fotowoltaicznych najbardziej preferowanym medium energetycznym we wszystkich programach dotacji i dofinansowania.
A to dopiero początek. Będzie bowiem jeszcze lepiej, do czego paradoksalnie przyczyniły się problemy gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Cała Unia Europejska uznała, że najlepszym wyjściem z zapaści gospodarczej i sposobem pobudzenia wzrostu gospodarczego będzie zielona gospodarka, a jej dekarbonizacja w szczególności. To zaś premiuje w swoisty sposób pompy ciepła – i to do tego stopnia, że nawet przedsiębiorstwa działające w segmentach gospodarki opartych o energię z węgla szukają swojego miejsca w produkcji, dystrybucji, montażu i obsłudze pomp ciepła.


Nic dziwnego. Aby bowiem osiągnąć zatwierdzone już cele związane z dekarbonizacją całej gospodarki krajów UE w perspektywie 2050 r. na poziomie 95 proc., należy wdrożyć elektryfikację budownictwa na poziomie 63 proc. W przypadku ogrzewnictwa będzie to możliwie jedynie dzięki szerokiemu zastosowaniu pomp ciepła. Oznacza to, że z blisko. 150 tys. pomp ciepła pracujących na potrzeby instalacji grzewczych w Polsce na koniec 2020 roku ich liczba może wzrosnąć do 2 mln sztuk za dziesięć lat, wskazuje raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) „Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku”.


 – Rosnąca popularność technologii pomp ciepła w Polsce to efekt wielu czynników. Przede wszystkim jest to efekt ogólnych, światowych trendów związanych z elektryfikacją ogrzewania, edukacji społeczeństwa, polityki energetycznej, ale także programów dotacyjnych, które zapewniają duże wsparcie finansowe przy zakupie urządzeń OZE. Np. rządowy program „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” lub akcje organizowane przez producentów, jak trwająca obecnie Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE do 5000zł. Co więcej, w styczniu 2021 r. wchodzą w życie mocno zaostrzone wymogi Warunków Technicznych (WT 2021), które dotyczyć będą wszystkich nowych budynków. Dokładając do tego wszystkie ustawy antysmogowe, antykopciuchowe i zmiany podatkowe, możemy bez wahania stwierdzić że zainteresowanie urządzeniami OZE będzie stale rosło i bez wątpienia jest to dobrze obrany kierunek rozwoju – wyjaśnia Magda Turecka.

 

 

Do łatwego montażu w nowych i modernizowanych budynkach
– Plusem pomp ciepła jest to, że można zamontować je niemal w każdym obiekcie. W domach jednorodzinnych pompy ciepła montuje się na zewnątrz lub wewnątrz; w pralni, pomieszczeniu gospodarczym lub w garażu. Natomiast w przypadku bloków mieszkalnych,  indywidualną pompę ciepła często łatwiej zamontować niż kocioł na olej czy paliwo stałe.
Starsze budynki mają już instalację przystosowaną pod inny konwencjonalny system grzewczy – instalacje rozprowadzającą i źródło ciepła. Pompy ciepła NIBE coraz częściej wybierane są przy termomodernizacji budynku, ponieważ mogą współpracować z różnymi instalacjami grzewczymi. Z założenia przeznaczone są do instalacji niskotemperaturowych, najczęściej do systemów płaszczyznowych – takich jak ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe. Jednak należy pamiętać, że pompę ciepła można zastosować również przy instalacji grzejnikowej wykorzystując do tego wysokotemperaturową pompę ciepła np. NIBE F2120 lub NIBE F1245 – wyjaśnia Ekspertka NIBE.


Po raz kolejny warto przypomnieć, że odpowiedni dobór urządzenia, jak i skalę termomodernizacji należy zlecić specjalistom. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze starego rozwiązania, jeśli jest sprawne. Można zastosować połączenie pompy ciepła z istniejącym systemem grzewczym.

 

 

Oszczędności nie tylko w wydatkach na ciepło
Wybór pompy ciepła jako źródła ciepła na etapie projektowania domu pozwoli zaoszczędzić na budowie komina, kotłowni, składu opału itd. Decyzja o instalacji fotowoltaicznej na wczesnym etapie również pozwoli na oszczędności, ponieważ zamiast skomplikowanego projektu dachu można zaprojektować prosty, dwuspadowy, który nie tylko jest tańszy w budowie ale również świetnie sprawdzi się do montażu paneli fotowoltaicznych NIBE.


– W NIBE-BIAWAR kompleksowo pomożemy przy doborze pompy ciepła, formalnościach związanych z wnioskami dotacyjnymi (np. w programie Czyste Powietrze, Mój Prąd czy Szwedzkiej Dotacji do pomp ciepła NIBE). Montaż pompy ciepła zostawiamy naszym Autoryzowanym Instalatorom, których szeroka sieć w całej Polsce dostępna jest na stronie https://www.nibe.pl/instalatorzy/ – mówi Magda Turecka. – Nasi Doradcy Techniczni nie tylko dobiorą odpowiednie urządzenie do budynku inwestora, ale również odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, ulgi podatkowej, czy też Szwedzkiej Dotacji. Wiemy że kompletowanie dokumentów i wypełnianie długich wniosków może być skomplikowane, dlatego każdy inwestor może liczyć na nasze pełne wsparcie w tym zakresie.


Jako wiodący producent pomp ciepła w Polsce, NIBE-BIAWAR stara się nieustannie edukować i wyjaśniać wszystkie zagadnienia związane z pompami ciepła, fotowoltaiką czy rekuperacją. Wiele ciekawych filmików informacyjnych oraz filmików z inwestycji publikowanych jest na firmowym kanale YouTube, ale również na stronie internetowej www.nibe.pl. – W zakładce REFERENCJE opisujemy ciekawe inwestycje, w których zdecydowano się na zainstalowanie pompy ciepła NIBE. Warto również wspomnieć o kampanii edukacyjnej Zielona Eskadra, która powstała z inicjatywy NIBE-BIAWAR. Jej celem jest dzielenie się wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, ekologicznych rozwiązań dla domu, czy sposobach przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska naturalnego – mówi Magda Turecka i dodaje: – Dla wszystkich zainteresowanych inwestycją w rozwój własnej firmy i pracowników, lub tych którzy pragną poszerzyć działalność oraz wiedzę w zakresie doboru i instalacji pomp ciepła NIBE, organizowane są cykliczne szkolenia techniczne. Szczegółowe informacje oraz zapisy na szkolenia tutaj: https://www.nibe.pl/wiedza/szkolenia-dla-wykonawcow-i-projektantow/

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

  • Pompy ciepła 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2015

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.