Podział i rozwiązania szaf sterowniczych Rittal |
Data dodania: 23.05.2022 |
W artykule opublikowanym w numerze 10/2021 Ch&K opisałem podstawowe parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy rozważaniach na temat doboru szaf sterowniczych oraz elementów
Przypomnę, że kluczowymi parametrami powietrza, branymi pod uwagę przy doborze systemu klimatyzacji sprzętu elektrycznego i elektronicznego wewnątrz szaf sterowniczych, są:
Głównym parametrem, na którym musimy się skupić przy doborze odpowiedniego systemu chłodzenia jest temperatura wewnątrz szafy sterowniczej. Zastosowane rozwiązanie zawsze będzie ściśle związane z temperaturą otoczenia, w jakiej pracuje szafa, oraz oczywiście z wymaganym stopniem ochrony.
Systemy chłodzenia szaf sterowniczych w zdecydowanej większości są oparte na:
Podział ten nie jest stosowany w przypadku celów komercyjnych, między innymi dlatego, że nie uwzględnia rodzaju czynnika chłodzącego wykorzystanego w procesie chłodzenia. Klarowniejszy, szczególnie ze względu na poziom kosztów oraz stopień komplikacji układu chłodzenia, jest sposób klasyfikacji systemów klimatyzacji stosowany przez firmę Rittal. Dzieli on systemy na te bazujące na chłodzeniu powietrzem, cieczą oraz na chłodzeniu klimatyzatorami. Dzięki takiemu podziałowi, nawet osoba niezorientowana w tematyce chłodzenia będzie z grubsza wiedziała o co chodzi w danym rozwiązaniu.
W układach chłodzonych powietrzem rozróżniamy trzy podstawowe systemy chłodzące:
Rys. 1. Wentylatory filtrujące TopTherm
Znacznie częściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest odprowadzanie ciepła przez zastosowanie wentylatorów filtrujących. Metoda ta stosowana jest w przypadku stopni ochrony IP54/55, w zakresie mocy chłodniczych do 2000 W, przy przepływie powietrza do 900 m3/h. Zaleca się, aby wentylator umieszczony był w dolnej części szafy, w celu wytworzenia wewnętrznego nadciśnienia.
Rys. 2. Wentylator dachowy
Dla rozwiązań wymagających zastosowania wentylatorów dachowych, w ofercie Rittal dostępne są energooszczędne i wydajne promieniowe wentylatory dachowe. Ich wydajność z matami filtracyjnymi to 841 m3/h, przy stopniu ochrony IP55. Wentylatory te są także dostępne w wersji EC z możliwością regulacji wydajności.
Rys. 3. Wymiennik ciepła powietrze/powietrze
Chłodzenie klimatyzatorami W ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój w konstrukcji klimatyzatorów do chłodzenia szaf sterowniczych. W chwili obecnej klimatyzatory zabudowane na ścianach czy dachach szaf sterowniczych stały się zjawiskiem powszechnym. Śledząc ofertę klimatyzacji firmy Rittal od lat, obserwowałem jak urządzenia tego typu stawały się coraz ładniejsze, bardziej kompaktowe i bardziej energooszczędne.
Rys. 4. Klimatyzator naścienny z Blue e+ z chłodzeniem hybrydowym
W klimatyzatorach Blue e+, zamontowane są dwa osobne obiegi chłodzenia. Jeden to klasyczny system sprężarkowy, drugi to układ heat pipe zintegrowany ze skraplaczem i parownikiem. Układ chłodniczy heat pipe pracuje bez sprężarki i innych urządzeń regulujących i ma formę rurki cieplnej zintegrowanej z parownikiem i skraplaczem. Znajdujący się wewnątrz rurki heat pipe czynnik chłodniczy (R134a) odbiera energię cieplną od zassanego powietrza z szafy sterowniczej i ulega odparowaniu. Gazowy czynnik chłodniczy unosi się w rurce do skraplacza. Przy odpowiednio niskiej temperaturze otoczenia w skraplaczu ulega schłodzeniu i, skraplając się, oddaje ciepło do otoczenia. Następnie płynny czynnik siłą ciężkości spływa ponownie do dołu.
W przypadku, gdy temperatura zewnętrzna poza szafą jest wyższa niż nastawa (domyślnie 35°C), klimatyzator Blue e+ działa na obiegu sprężarkowym. W momencie, gdy temperatura zewnętrzna jest niższa niż nastawa, załącza się drugi obieg chłodniczy z heat pipe, który może pracować równolegle z układem sprężarkowym lub samodzielnie, gdy temperatura zewnętrzna jest odpowiednio niska (poniżej 24°C). Cały układ działa podobnie do układów chłodniczych z free-coolingiem i jego sprawność ogólna jest ściśle związana z różnicą pomiędzy temperaturą w szafie sterowniczej a temperaturą otoczenia. Oczywiście w celu uzyskania jeszcze większej efektywności energetycznej zarówno sprężarka, jak i oba wentylatory urządzenia są sterowane
Rys. 5. Chiller Blue e, w wersji w obudowie wolnostojącej o moc chłodniczej 11÷25 kW
Wymienniki powietrze/woda w ofercie firmy Rittal występują w wersji naściennej i dachowej. W przypadku braku w obiekcie instalacji cieczy chłodniczej, firma Rittal posiada w swojej ofercie szeroką gamę wysokosprawnych chillerów zaprojektowanych specjalnie do współpracy z wymiennikami powietrze/woda.
Maciej ŻUK
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020