Od redakcji 01-02/2024 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Redaktor MSG

 

Szanowni Czytelnicy

 

 

Wzorem lat ubiegłych w pierwszym tegorocznym wydaniu dokonujemy podsumowania rynku i staramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie wyzwania stoją przed branżą w najbliższych latach. Jak wskazuje większość przedstawicieli firm, których poprosiliśmy o wypowiedź, rynek HVACR w Polsce w 2023 roku charakteryzował się dużymi wahaniami, okresową stagnacją i niepewnością. Mimo nadal odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, ogólna sytuacja zbliża się do równowagi z perspektywą na wzrost w drugiej połowie tego roku. Nie będzie to jednak łatwy rok, gdyż należy uwzględnić w planach rozwoju wiele trendów i wyzwań gospodarczych mających wpływ na technologie HVACR.

Europa, jak i cały świat, stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem – koniecznością przekształcenia naszych modeli energetycznych tak, by sprostać zmieniającym się realiom klimatycznym. Jesteśmy w momencie finalizacji ważnych dyrektyw dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz rozporządzenia F-gazowego. Zapisy te będą w istotnym stopniu wpływać na branżę, zobowiązując do budowy budynków bezemisyjnych do 2030 roku i ograniczając użycie czynników chłodniczych o wysokim GWP. Wzrasta również znaczenie OZE i wykorzystania odzysku ciepła odpadowego z instalacji HVAC w obiektach przemysłowych, użyteczności publicznej i w naszych domach – a potencjał jest tutaj olbrzymi.

 

Odzyskiwanie ciepła staje się kluczowym elementem projektowania i eksploatacji systemów. Proces ten pozwala na redukcję zużycia energii, co ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Wymagania obejmują zastosowanie zaawansowanych technologii wymienników ciepła, precyzyjne projektowanie instalacji oraz monitoring i optymalizację parametrów pracy. Systemy odzysku ciepła powinny być elastyczne i dostosowane do różnorodnych warunków eksploatacyjnych, aby osiągnąć maksymalną efektywność – zapewne z pomocą przyjdzie nam tu również coraz szersze zastosowanie sztucznej inteligencji AI. Patrząc w przyszłość, odzysk ciepła w instalacjach HVACR będzie odgrywał jeszcze większą rolę, szczególnie w kontekście rosnącego globalnego zapotrzebowania na energię, a jednocześnie zobowiązań do redukcji emisji CO2.

 

Inicjatywy, takie jak Fit for 55, kierują nas ku przyszłości, gdzie energia pochodzić będzie z odnawialnych źródeł, rewolucjonizując jednocześnie świat biznesu. Firmy, skupiając się na aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych (ESG), nie tylko minimalizują negatywny wpływ na otoczenie, ale również zyskują zaufanie klientów i inwestorów. Dostosowanie do standardów ESG, pozwala uniknąć ryzyko niezgodności z przepisami i zdobyć przewagę w dynamicznym otoczeniu biznesowym, tworząc innowacje oraz nowe obszary wzrostu gospodarczego.

 

Podsumowując, czeka nas trudny rok, wiele wyzwań, a czas pokaże, jakie ścieżki rozwoju biznesu i technologii odegrają najważniejszą rolę w branży HVACR. Jak mówił Friedrich Nietzsche: co nas nie złamie, to na pewno wzmocni.

 

Życzę tymczasem ciekawej lektury

 

 

Marek Stachurka-Geller

Redaktor Naczelny

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.