Od redakcji 03/2018 PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

ChiK 03-2018 okladka

 

Szanowni Czytelnicy

 

 

Od ponad dekady naukowcy alarmują o zmianach w klimacie na Ziemi, czego objawem jest podwyższająca się średnia temperatura na naszym globie, a jedną z konsekwencji topnienie lodowców – co ma wpływ na poziom wód w oceanach. Jaki wpływ na to miał człowiek, jego działalność, eksploracja zasobów naturalnych i rozwój przemysłu, a jakie siły natury niezależne od nas – będzie to zapewne przedmiotem sporów na długie lata dla kolejnych pokoleń. W niniejszym wydaniu publikujemy artykuł Pana Andrzeja Wesołowskiego „Globalne ocieplenie klimatu – fikcja czy prawda”, który wpisuje się w powyższą dyskusję, wymianę argumentów dotyczącą przyczyn tego zjawiska. Rozważania autora oraz przywołane przez niego fakty pozwolą może Państwu spojrzeć na kontekst tego problemu w nieco odmienny sposób niż ten, który słyszymy na co dzień.

 

Jak powszechnie wiemy, za jednego z winowajców ocieplenia klimatu uznane zostały stosowane w naszej branży czynniki chłodnicze HFC i F-gazy. Czy tak jest w rzeczywistości, tu znów są zdania podzielone, ale dążąc w kierunku tzw. „zielonych” systemów, w ostatnich latach w UE wprowadzone zostały obostrzenia w zastosowaniu czynników chłodniczych o wysokim GWP. Mogliśmy to odczuć w minionym roku znacznym wzrostem cen i deficytem niektórych substancji na rynku. Koncerny chemiczne już od kilku lat proponują „ekologiczne zamienniki”, jak również coraz bardziej popularne są znów tzw. naturalne czynniki chłodnicze, czyli R290, R744, amoniak. Niestety, wszystkie te substancje, gazy za sprawą swoich właściwości, mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. W którym kierunku rozwinie się rynek, zapewne najbliższy rok, dwa to pokażą.

 

Jednym z projektów wspierających naturalne czynniki chłodnicze – ale nie tylko – jest w naszej branży projekt Real Alternatives 4 LIFE, finansowany przez Komisję Europejską. Jego celem jest zapewnienie bezpiecznego, wydajnego, trwałego i efektywnego kosztowo wdrożenia stosowania czynników chłodniczych o niskim GWP w całej Europie.

 

Przedsięwzięcie ma zapewnić darmowy dostęp do szkolenia wieloplatformowego: połączenia podręczników on-line, programów szkoleniowych i – co jest unikatowe i kluczowe dla spójności standardów szkoleniowych – „szkolenie szkoleniowców” w całej Unii Europejskiej. Projekt prowadzony jest przez konsorcjum europejskich centrów szkoleniowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych z siedmiu krajów – wśród nich jest polska Fundacja Ochrony Klimatu PROZON.

 

W ramach tych działań przygotowany został zestaw materiałów technicznych opracowany w języku angielskim, składający się z dziewięciu modułów. Można je pobrać bezpłatnie z serwisu REAL Alternatives 4 LIFE pod adresem www.realalternatives4life.eu.

 

W najbliższych tygodniach materiały te będą również dostępne w języku polskim, a poszczególne zagadnienia będziemy prezentować na naszych łamach.

 

 

Życzę ciekawej lektury

 

 

 

Marek Stachurka-Geller

Redaktor Naczelny

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.