Sauermann Si-1931 – wydajne zarządzanie kondensatem w supermarketach
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.11.2021

 

 

20211108 SAUERMANN 1

 

Przelewanie się kondensatu wskutek oddziaływania biofilmu jako największy koszt konserwacji
Przelewanie się kondensatu stanowi największy koszt w obszarze konserwacji w supermarketach. Z reguły przyczyną przypadków przelewania się jest biofilm. Do tworzenia się biofilmu dochodzi w wilgotnym środowisku. Biofilm powstaje wskutek oddziaływania mikroorganizmów, które ulegają namnażaniu i jako wydzielinę wytrącają polimer. W ten sposób z biegiem czasu następuje zwężenie przekroju rurek.


Szczególnie wysoki poziom obciążenia biofilmem występuje w szafach chłodniczych z produktami mlecznymi i mięsnymi oraz owocami i warzywami. Ilość filmu stale zwiększa się, w widoczny sposób zatykając przewody odprowadzające kondensat, aż dochodzi do przelania się. Bez zastosowania środków zaradczych każdy układ odprowadzania kondensatu w pewnym momencie ulegnie zatkaniu i będzie wymagać oczyszczenia. Skutkiem tego są wysokie koszty konserwacji.

 

W przypadku wezwania fachowców przeprowadzających konserwację - często w godzinach sprzedaży - konieczne jest przeprowadzenie żmudnych prac, takich jak usuwanie i ponowne umieszczanie regałów, oczyszczanie, naprawy i zastosowanie części zamiennych. Prowadzi to do utraty obrotów w trakcie sprzedaży, strat w produktach i stanowi przeszkodę dla klientów.

 

20211108 SAUERMANN 2

Typowe zatkanie biofilmem układu przewodów odprowadzających kondensat

 

 

Przecieki powodują ryzyko poślizgnięcia się klientów i pracowników. Konsekwencją może być nie-obecność personelu i pozwy o odszkodowanie!

 

20211108 SAUERMANN 3

 

Wzrostowi biofilmu sprzyjają następujące czynniki:

 • wysoka temperatura otoczenia;
 • wysokie stężenie pozostałości produktów mlecznych lub mięsnych w kondensacie;
 • niewielkie lub nieregularne ilości kondensatu powodują zatykanie wskutek;
 • czasowego wysychania;
 • duże ilości kondensatu powodują szybsze rozprowadzanie biofilmu w całym układzie odprowadzania.

 

Biofilm jest odporny na działanie środków czyszczących i jest trudny do usunięcia. W przypadku kontaktu z artykułami żywnościowymi biofilm może prowadzić również do infekcji u ludzi!

20211108 SAUERMANN 4

 

 


Długofalowym rozwiązaniem na potrzeby bezpiecznego odprowadzania kondensatu jest regularna kontrola i czyszczenie układu odprowadzania kondensatu oraz podłączenie wydajnej i niezawodnej pompki skroplin. Firma Sauermann dzięki swojej pompce skroplin Si-1931 oferuje jedną z najbardziej wydajnych pompek skroplin w swojej klasie do zastosowania w supermarketach.

 

Pompka skroplin Si-1931 – sposób jej funkcjonowania i właściwości

Pompka Sauermann Si-1931 bazuje na technologii opartej na działaniu siły odśrodkowej i jest to bardzo wydajna, niemalże nie wymaga konserwacji, jest wytrzymałą pompką skroplin w swojej klasie, która została zaprojektowana specjalnie na potrzeby bezpiecznego odprowadzania kondensatu o konsystencji żelu z szaf chłodniczych.

 

Tabela. Wykaz parametrów wydajności pompki Si-1931

Maksymalna wielkość przepływu

700 l/h

Wysokość tłoczenia

20 m

Pojemność zbiornika

6,5 l

Poziom hałasu

< 60 dBA

Zasilanie

230 V~ 50 Hz - 132 W - 1,0 A

Zestyk bezpieczeństwa

NO - 8 A rezystancji - 250 V, zamyka się w przypadku wywołania sygnału alarmowego

Waga

6 kg

Wymiary pompki

dł. 610 x szer. 235 x wys. 80 mm (pasuje pod standardowe urządzenia chłodnicze)

Punkt włączenia

wł. = 50 mm, wył. = 37 m, alarm = 54 mm

Klasa bezpieczeństwa

IP 20

Technologia

Pompa odśrodkowa

Punkty wlotowe

1x prawa / 1x lewa / 1x góra

Przyłącza

- Odprowadzanie

- Dopływ

 

10 mm

poprzez uniwersalny adapter dopływu: 32 – 40 – 50 mm, umożliwia szybkie podłączanie i rozłączanie

 

 Właściwości konstrukcyjne pompki skroplin Si-1931

 • specjalnie zaprojektowany dla tego wymogu wysokowydajny silnik pompki do odprowadzania kondensatu zanieczyszczonego biofilmem;
 • minimalna liczba komponentów i czujników zapewnia wysoki poziom niezawodności pompki;
 • wzmocnione przyłącza hydrauliczne i wysokiej jakości krócice odpływowy z mosiądzu za-pewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa działania;
 • odporna na korozję i wytrzymała obudowa ze stali szlachetnej, odporna na obciążenia me-chaniczne i oddziaływanie chemikaliów;
 • płaska konstrukcja – zaledwie 8 cm wysokości – pompka mieści się niemalże pod każdym urządzeniem chłodniczym;
 • przełącznik normalnie otwarty Normally Open – zestyk bezpotencjałowy otwiera się w regularnym trybie pracy, zamyka się w momencie osiągnięcia poziomu alarmowego w celu wygenerowania komunikatu ostrzegawczego lub kontynuowania obiegu chłodzenia przez inny agregat.

 

20211108 SAUERMANN 1

 

Korzyści w przypadku zastosowania pompki Si-1931:

 • bezpieczne odprowadzanie kondensatu bez wewnętrznego blokowania dzięki specjalnie zaprojektowanemu wydajnemu silnikowi pompki;
 • redukcja przecieków, przypadków wezwań na potrzeby konserwacji, a dzięki temu niższe koszty napraw;
 • oszczędność kosztów dzięki możliwości podłączenia kilku witryn chłodniczych do pompki skroplin;
 • brak konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych, a tym samym brak redukcji po-wierzchni sprzedażowych i negatywnego wpływu na sprzedaż
 • trwałe, niskonakładowe i przyjazne dla środowiska rozwiązanie

 

 

Sauermann

Sauermann GmbH, Leibnizstrasse 6, 74211 Leingarten, Niemcy
www.sauermanngroup.de ; Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Tel.: +49 7131 399990; Tel. kom.: +49 151 613 11 824

 


Dystrybutorzy w Polsce:

 

elektornika300 schiessl

ELEKTRONIKA S.A.
81-036 Gdynia
ul. Pucka 5
tel.: +48 58 66 33 300
fax: +48 58 66 30 140
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.elektronika-sa.com.pl

www.mhi.info.pl

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o.
ul. Karczunkowska 46
02-871 Warszawa
tel. +48 22 750 42 90
tel. +48 22 750 42 94/95
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 www.schiessl.pl 
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.