RiMatrix S firmy Rittal - gotowe rozwiązanie Data Center dla infrastruktury informatycznej
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 25.08.2021

W obecnych czasach rozwiązania sieciowe oraz infrastruktura technologii informatycznych rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Taka nieustannie cyfryzująca się rzeczywistość przynosi również szereg wyzwań – danych jest coraz więcej, prędkość ich transmisji musi rosnąć, a kluczowe staje się dostosowanie struktur i rozwiązań do tempa tego rozwoju. Czy istnieje zatem recepta – takie rozwiązanie, które pomimo dopasowania do wymagań użytkownika, nie traci na elastyczności? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie z wykorzystaniem przykładowego rozwiązania – modułowego systemu data center, zaprojektowanego przez firmę Rittal.

 

 

 

Rimatrix S – zastosowania, sposób działania i możliwości


Odpowiedzią na wymagania nowoczesnego świata cyfrowego jest centrum przetwarzania danych oparte na seryjnych modułach Rimatrix S. Ponieważ firmy muszą szybciej niż kiedykolwiek dopasowywać swoją infrastrukturę informatyczną do zmian, aby precyzyjnie i w sposób nieprzerwany dostarczać kluczowe produkty i usługi. Rimatrix S jest bezpiecznym, skalowalnym i pewnym systemem zapewniającym – na płaszczyźnie infrastruktury IT – stabilność funkcjonowania oraz rozwój przedsiębiorstw.

 


Rimatrix S – możliwości rozbudowy Data Center


Podstawową zaletą stosowania Rimatrix S jest prostota – jest to bowiem zgromadzenie wszystkich komponentów infrastruktury IT w jednym modułowym systemie. Ponieważ rozwijające się przedsiębiorstwa i instytucje muszą mieć na uwadze ciągły rozwój, warto aby centrum danych można było stale modernizować i rozbudowywać – zarówno cały układ, jak i jego poszczególne elementy. Zapewniona jest wtedy jednocześnie ciągłość przepływu i bezpieczeństwo danych, co ma bezpośrednie przełożenie na sprawność funkcjonowania, którą powinna charakteryzować się infrastruktura informatyczna.

 

2021 6 44 1 rittal

 

Jakie komponenty wchodzą w skład rozwiązania Rimatrix S?

 

Właściwe dopasowanie do potrzeb w centrum danych zapewniają rozwiązania obejmujące:

 • ƒƒ szafy Rack;
 • ƒƒ klimatyzację;
 • ƒƒ zasilanie;
 • ƒƒ zabezpieczenie prądowe;
 • ƒƒ bezpieczeństwo fizyczne;
 • ƒƒ monitoring IT.

 

Z uwagi na modułowość oraz różnorodność kombinacji, taki system w maksymalnym stopniu pokrywa zapotrzebowanie klienta, uwzględniając lokalne otoczenie i warunki, jakie stawia infrastruktura IT. W zależności od potrzeb mogą to być rozwiązania Rittal lub sprawdzonych i certyfikowanych partnerów, na przykład w dziedzinie zasilania elektrycznego i ochrony przeciwpożarowej.  Odpowiedni dobór komponentów i modułów jest więc kluczowy dla infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa.

 


Dlaczego Data Center jest ważnym elementem dla infrastruktury informatycznej?


Zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w każdej firmie wymagającej utrzymania ruchu i procesów, kluczowa jest stabilność i przewidywalność rozwiązań, technologii i infrastruktury informatycznej. To właśnie z uwagi na bezpieczeństwo i potrzebę odporności na awarie, środowisko IT wymaga od obiektów Data Center pełnej sprawności oraz zabezpieczenia stosownego do możliwych zagrożeń.

Pod uwagę należy zatem wziąć czynniki takie jak:

 • ƒƒ powstawanie tzw. gorących punktów (ang.: hot spots),
 • ƒƒ krótkotrwałe zaniki zasilania;
 • ƒƒ kontrolę wilgotności powietrza;
 • ƒƒ różnicę ciśnień;
 • ƒƒ zapylenie;
 • ƒƒ wandalizm.

 

Wielowariantowość możliwych zabezpieczeń Data Center pozwala dopasować stopień ochrony do wymagań lokalnej infrastruktury IT.

 

2021 6 44 2 rittal

 

RiMatrix S – kompletny moduł Data Center od firmy Rittal


Odpowiedzią na wspomniane wcześniej zagadnienia i wyzwania na płaszczyźnie infrastruktury IT jest wstępnie skonfigurowany i kompletny system Centrum Danych RiMatrix S firmy Rittal. Został on zaprojektowany tak, aby umożliwić maksymalnie szybką budowę i uruchomienie nowego Data Center. Międzynarodowe certyfikaty podkreślają niezawodność i przyspieszają realizację projektów IT, gdyż wyeliminowane są żmudne procedury testów i dopuszczeń warunkowych. Dzięki systemowi RiMatrix S infrastruktura informatyczna umożliwia błyskawiczny rozwój technologiczny, tak kluczowy dla wdrażania innowacji i technologii w firmach i instytucjach.

 

 

Umiejscowienie Data Center – jakie są możliwości RiMatrix S?
Lokalizacja Data Center ma znaczenie i wynika najczęściej z uwarunkowań lokalnych oraz z celów, jakim nowe Data Center ma służyć. W zależności od infrastruktury IT, rozwiązania firmy Rittal pozwalają na precyzyjny dobór Centrum Danych do potrzeb i możliwości. Czy powinno to być samodzielne pomieszczenie? Być może niezbędne jest zapewnienie podwyższonego poziomu bezpieczeństwa? A może z uwagi na specyfikę działalności, konieczne jest usytuowanie centrum danych na zewnątrz? Odpowiedzi na te pytania wraz z opisem dopasowania do lokalnej infrastruktury informatycznej przedstawimy na postawie kilku przykładów systemu RiMatrix S.

 

Data Center w pomieszczeniu standardowym


Podstawową propozycją systemu RiMatrix S jest Data Center w pomieszczeniu. Ponieważ jest to często spotykane rozwiązanie, przestrzeń, w której zlokalizowane jest Data Center nazywamy pomieszczeniem standardowym. Standardowe centrum danych jest instalowane w udostępnionych przez nabywcę pomieszczeniach z uwzględnieniem oddzielenia strefy ciepłej i zimnej.

Szczegóły systemu dla takich przestrzeni zobaczyć można klikając w poniższy link: RiMatrix S Pomieszczenie standardowe

 

 

Data Center w pomieszczeniu bezpieczeństwa


Jedną z propozycji palet RiMatrix S jest Data Center w pomieszczeniu bezpieczeństwa. Spełnione są tu podwyższone wymogi bezpieczeństwa dla Data Center, co potwierdzają niezależne oceny, jak certyfikacja według norm przez ECB·S European Certification Body GmbH (ECB). Prezentowane rozwiązanie stanowi konstrukcję typu „pomieszczenie w pomieszczeniu”, co dodatkowo zabezpiecza przed ogniem, wodą oraz dymem.

Szczegóły systemu zobaczyć można klikając w poniższy link: RiMatrix S Standardowe pomieszczenie bezpieczeństwa

 

2021 6 45 1 rittal

 

 

Kontenerowe data center – możliwość lokalizacji na zewnątrz?


Zdarza się również tak, że z uwagi na specyfikę produkcji lub technologii, najlepszym rozwiązaniem staje się lokalizacja data center na zewnątrz i wybór kontenerowych data center. Taka możliwość również została przewidziana w systemie RiMatrix S. Ten dobór data center w niczym nie ustępuje systemom przewidzianym do zastosowania wewnętrznego.

 Szczegóły systemu zobaczyć można klikając w poniższy link: RiMatrix S Kontener standardowy

 

Kompletne Data Center RiMatrix S od firmy Rittal – sprawdź jego możliwości!


Technologie infrastruktury informatycznej rozwijają się coraz dynamiczniej, dlatego RiMatrix S otwiera przed światem IT całkiem nowe perspektywy i jest rewolucyjną alternatywą dla indywidualnej budowy centrum danych. Gdy rozwój i doskonalenie rozwiązań wymuszają szybkie działanie, prefabrykowane i błyskawiczne do wdrożenia moduły systemu RiMatrix S gwarantują szybkie uruchomienie i gotowość do pracy. Nie mniej ważne jest bezpieczeństwo Data Center i tu niewątpliwą zaletą jest prostota systemu – z użyciem wypróbowanych i sprawdzonych komponentów, pod precyzyjnym nadzorem procesów produkcji. Prostotę odnajdziemy również w łatwej integracji z nowymi lub istniejącymi pomieszczeniami lub alternatywnie – jako elastyczne
rozwiązania kontenerowe.

 

Pełne informacje i specyfik acje techniczne, opisy poszczególnych modułów systemu RiMatrix S oraz katalog wszystkich produktów firmy Rittal znaleźć można na stronie https://www.rittal.com/pl-pl/content/pl/start/index.jsp

 

RITTAL Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48
02-255 Warszawa
tel.: +48 22 310 06 00
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.rittal.pl

 

PODOBNE ARTYKUŁY:

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.