Akustyczne kanały wentylacyjne TOP AIR/CLV284 z płyt z wełny szklanej
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wydanie 5/2008  |  Data dodania: 23.05.2008

Od wielu lat podstawowym materiałem izolacyjnym w budownictwie są produkty oparte na bazie wełny mineralnej bądź szklanej, głównie ze względu na niewielką przewodność cieplną. Technologia kanałów wentylacyjnych TOP AIR z wełny szklanej bazuje również na innych zaletach tego surowca. Jest to kompleksowe rozwiązanie dla branży wentylacji i klimatyzacji. 

    Kanały TOP AIR wykonuje się na budowie z płyt z wełny szklanej o grubości 25 mm. Płyta ta od strony zewnętrznej pokryta jest gładkim, grubym aluminium, odpornym na przegięcia i pęknięcia. Strona wewnętrzna to woal szklany, który zabezpiecza rdzeń płyty przed erozją oraz umożliwia mechaniczne czyszczenia kanału za pomocą szczotek. Płyty są wyposażone w fabryczne „pióra – wpusty” – (męski i żeński), co umożliwia proste i szybkie łączenia dwóch kanałów.
    Nacinanie płyt i składanie do pożądanych wymiarów odbywa się za pomocą profesjonalnych narzędzi – hebli, które zapewniają sztywność i wytrzymałość mechaniczną samonośnego kanału. Szczelność zapewnia specjalnie dobrana taśma aluminiowa o grubości co najmniej 50 µm.
    Gotowy kanał TOP AIR to przede wszystkim bardzo dobry „tłumik”. Właściwości tłumiące tych kanałów są wykorzystywane przez projektantów szczególnie w realizacjach kin (Cinema City, Multikino, Max Film), teatrów (np. Teatr Dramatyczny w Koszalinie, Płocku, Teatr Stary w Krakowie...), filharmonii (Poznań, Bydgoszcz, Gdańsk, Opole...), studiów telewizyjnych (ATM, Telewizja Polska, PULS...).
     Charakterystyki foniczne kanałów zostały zestawione w tabeli.
    Dla zobrazowania właściwości pochłaniania dźwięku można odnieść się do poniższego przykładu: kanał o przekroju 700 x 300 mm wykazuje pochłanianie dźwięku równe 6,7dB na metr przewodu przy 1000Hz. W wielu przypadkach instalacje z płyt TOP AIR pozwalają na wyeliminowanie drogich i stwarzających dodatkowe opory tłumików.
    Wykorzystanie kanałów TOP AIR jako samonośnych konstrukcji wymaga od materiału odpowiedniej sztywności i wytrzymałości. Gęstość sprasowanej wełny wynosi tu 85 kg/m3. Przekłada się to oczywiście na bardzo korzystny współczynnik przewodności cieplnej – 0,034 W/mK przy temp. 20oC. Wykonując kanał otrzymujemy więc od razu kanał izolowany. Kanały prowadzone w pomieszczeniach nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej.
    Sztywność płyt pozwala również na stosowanie ciśnień w kanałach do 800 Pa oraz prędkości powietrza do 20 m/s.
    Technologia TOP AIR jest także bardzo ciekawym rozwiązaniem dla obiektów adaptowanych lub lekkich konstrukcji, gdzie pojawia się często problem obciążeń konstrukcyjnych. Ciężar kanału z wełny to zaledwie 3-cia cześć ciężaru kanału metalowego. W wielu przypadkach dzięki lekkości kanałów ich montaż może się odbyć bez rusztowań i z mniejszą ilościowo ekipą montażową.
    Wełna szklana to materiał niehydrofilny (nie wchłania wody), co przy zachowaniu właściwych parametrów wilgotnościowych (dopuszczalna wilgotność względna dla kanałów TOP AIR – 70% przy temp. 20oC) pozwala na wykorzystanie kanałów w instalacjach basenowych. Tym bardziej, że zewnętrzna warstwa aluminium rozwiązuje problem korodujących kanałów z blachy ocynkowanej lub dużych kosztów kanałów z blachy kwasoodpornej. Jest to również środowisko nieprzyjazne dla rozwoju grzybów i bakterii. Potwierdza to atest higieniczny, który dopuszcza kanały TOP AIR do obiektów szpitalnych i spożywczych.
    Specyfika surowca pozwala na bardzo łatwą i szybką obróbkę mechaniczną. Kanały wykonuje się na budowie, na miarę, co pozwala na szybką reakcję w przypadku wystąpienia ewentualnych niezgodności projektowych. Oszczędza się więc na czasie związanym z zamawianiem i produkcją nie pasujących kształtek.
    Klasyfikacja kanałów TOP AIR: klasa A2, d0, s1 (kanały niepalne) pozwala na stosowanie technologii we wszystkich budynkach ZL. Z powodzeniem technologia sprawdza się w instalacjach hotelowych, apartamentowych, basenowych, budynkach dydaktycznych, szpitalach i wielu innych. Uniwersalność potwierdza długa lista referencyjna na której znajdują się m.in. takie obiekty jak: wieże kontroli lotów lotnisk sił NATO w Powidzu, Krzesinach, Łasku, Złote Tarasy, Polska Akademia Nauk w Warszawie i setki innych. 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.