Monoblokowe i przenośne urządzenia klimatyzacyjne małej mocy
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 8/2008  |  Data dodania: 12.08.2008

Wśród klimatyzatorów z bezpośrednim odparowaniem można znaleźć urządzenia, w których skraplacz i parownik stanowią oddzielne jednostki połączone linią chłodniczą (urządzenia typu split) lub takie, w których cały układ zamknięty jest w jednej obudowie (typu monoblok). W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę klimatyzatorów przenośnych i monoblokowych obejmującą m.in. opis dostępnych typów urządzeń, konstrukcję, zasadę działania oraz zalecenia dotyczące montażu i eksploatacji. 

    Do niedawna klimatyzację można było spotkać głównie w dużych obiektach biurowych, centrach handlowych, czy hotelach. Chęć przebywania w komfortowych warunkach oraz większa dostępność urządzeń i stopniowy spadek ich ceny sprzyjają rozpowszechnieniu klimatyzacji również w mieszkaniach i domach o podwyższonym standardzie. Nowoczesna technika umożliwia zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.
    Najczęściej spotykanymi w małych obiektach urządzeniami, zapewniającymi kontrolę temperatury w pomieszczeniach są klimatyzatory z bezpośrednim odparowaniem. Urządzenia te nie zapewniają pełnej regulacji parametrów powietrza, tj. nie mają możliwości względnej regulacji wartości wilgotności powietrza, jedynie możliwość częściowego osuszenia. Często klimatyzatory wyposażone są w elementy grzejne, dzięki którym można dogrzewać pomieszczenia w chłodniejsze dni. Jednak pomimo ograniczeń stanowią one najprostsze i najłatwiejsze do zrealizowania rozwiązanie dla potrzeb klimatyzacji komfortu.

Konstrukcja i zasada działania
    Klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne jednostki kompaktowe stanowią grupę urządzeń najczęściej spotykanych w pomieszczeniach mieszkalnych, małych obiektach handlowych lub biurowych. Wykorzystywane są głównie z powodu łatwego montażu, obsługi i niskiego kosztu zakupu. Pomimo, że nowe techniki i rozwiązania stosowane w klimatyzatorach umożliwiają już nie tylko chłodzenie powietrza, ale również ogrzewanie, urządzenia przenośne i monoblokowe małej mocy są najczęściej urządzeniami tylko chłodzącymi.
     W celu uzyskania żądanego efektu w klimatyzatorach wykorzystywany jest zamknięty, sprężarkowy obieg chłodniczy, który realizowany jest za pomocą skraplacza, zaworu rozprężnego, parownika oraz sprężarki, w których krąży czynnik pośredniczący (rys. 1).
    Gorący czynnik o temperaturze ok. 50°C schładzany jest w skraplaczu a ciepło oddawane w wymienniku chłodzonym powietrzem. Następnie schłodzony czynnik o temperaturze ok. 30-40°C i wysokim ciśnieniu płynie dalej do zaworu rozprężnego. Na zaworze dochodzi do rozprężania cieczy i zmiany stanu skupienia na gazowy. Zmianie ciśnienia i stanu skupienia towarzyszy spadek temperatury. W zależności od ciśnienia panującego w układzie temperatura wrzenia, najpopularniejszych czynników stosowanych w klimatyzacji (R407C, R410A), wynosi ok. 0-6°C. Tak niska temperatura umożliwia odebranie ciepła z powietrze wewnętrznego podczas jego przepływu przez wymiennik ciepła zwany parownikiem. Podobnie jak w skraplaczu, przepływ powietrza przez parownik zapewniany jest przez wentylator umieszczony przy nim. Ciepły czynnik o niskim ciśnieniu płynie dalej do kompresora. Sprężanie gazu w urządzeniu sprawia, że ulega on skropleniu zmieniając swój stan skupienia z powrotem w ciecz. Zjawisku temu towarzyszy znaczny wzrost temperatury czynnika. Nadmiar ciepła przekazywany jest do powietrza zewnętrznego za pomocą skraplacza i obieg chłodniczy zamyka się.
    Prosta konstrukcja (rys. 2) sprawia, że w urządzeniach tych nie ma możliwości sterowania temperaturą powietrza nawiewanego. Właściwie działający klimatyzator wytwarza stałą różnicę temperatury pomiędzy powietrzem napływającym do wymiennika i nawiewanym do pomieszczenia, na poziomie ok. 10-15 K. Użytkownik ma możliwość jedynie regulacji wydajności wentylatora.
    Jednostki o stosunkowo małych mocach chłodniczych o zwartej konstrukcji mogą występować w różnych wariantach i wykonaniach.


Kompaktowe klimatyzatory przenośne (...)
Klimatyzatory przenośne typu split (...)
Klimatyzatory monoblokowe stacjonarne (...)

 Dobór urządzenia
    Prawidłowy dobór urządzenia bazuje na rozpatrzeniu następujących etapów:
1. określenie wymaganych funkcji klimatyzatora (grzanie, chłodzenie, osuszanie),
2. określenie wymaganej mocy chłodniczej urządzenia w zależności od ustalonych parametrów powietrza w pomieszczeniu,
3. określenie możliwości montażu klimatyzatora w pomieszczeniu oraz organizacja przepływu powietrza w pomieszczeniu,
4. sprawdzenie dopuszczalnego poziomu hałasu klimatyzatora (zależny od przeznaczenia pomieszczenia),
5. analiza kosztów zakupu, montażu, eksploatacji.

    Ad. 1. Klimatyzatory wentylacyjno-chłodzące to najprostsze z urządzeń chłodzących powietrze, w których występują dodatkowe funkcje takie jak:
● filtracja – urządzenia mogą być wyposażone w filtry: wstępne, usuwające pyłki i kurz; elektrostatyczne, usuwające najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń; antybakteryjne, zapobiegające rozmnażaniu się bakterii wirusów i pleśni; węglowe lub fotokatalityczne, usuwające zapachy (przy czym fotokatalityczny nie wymaga czyszczenia ani wymiany); generatory jonów usuwające wirusy, bakterie, pleśnie, a przy okazji jonizujące powietrze i usuwające zapachy,
● osuszanie – czyli inaczej odwilżanie powietrza do zadanego poziomu,
● wachlowanie (tzw. funkcja swing) – żaluzje klimatyzatora pozostają w ciągłym ruchu góra-dół, co daje uczucie powiewu wiatru,
● nawiew wielokierunkowy (inaczej chaos lub wiatr – kombinacja góra-dół i prawo-lewo) – rozprowadza ciepłe lub zimne powietrza równomiernie po pomieszczeniu,
● szybkie chłodzenie – szybkie schłodzenie powietrza w pomieszczeniu do zadanej temperatury, intensywny nawiew chłodnego powietrza zwykle do 18°C. (...)

Sposób montażu i eksploatacja
(...)

Podsumowanie
    Zastosowanie poszczególnych klimatyzatorów zależy głównie od miejsca ich przeznaczenia – w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych zalecane jest montowanie urządzeń typu SPLIT, gdyż urządzenie zintegrowane w jednej obudowie zawiera elementy pracujące cichoi dość głośno. Użytkowanie ich jest zatem dość uciążliwe, choć producenci próbują maksymalnie je wyciszyć. Hałas, brak miejsca posadowienia skraplacza w przypadku przenośnych jednostek typu split, spadek wydajności chłodniej powodowany napływem ciepłego powietrza przez uchylone okno i wreszcie konieczność wynoszenia skroplin zbierających się w pojemniku w środku urządzenia sprawiają, że urządzenia te mogą stanowić rozwiązanie awaryjne lub przejściowe. Można też ich używać w pomieszczeniach, z których korzysta się sporadycznie, np. w pokoju gościnnym. 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.