Obecne osiągnięcia w chłodzeniu amoniakiem
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 11/2008  |  Data dodania: 21.11.2008

Naturalne czynniki chłodnicze, takie jak amoniak, propan lub dwutlenek węgla nie mają potencjału niszczenia warstwy ozonowej oraz nie mają żadnego lub znikomy wpływ na efekt cieplarniany. Amoniak był wykorzystywany w technologii chłodniczej przez prawie 130 lat i jest jedynym czynnikiem chłodniczym ciągle obecnym na rynku od pierwszego wykorzystania. Ten tradycyjny czynnik chłodniczy jest zazwyczaj wykorzystywany w wielkich chłodniach z powodu jego niezwykłego oddziaływania chłodzącego oraz specyficznej wartości ciepła parowania wynoszącej 1,262 kJ/kg przy 0oC (jest to druga wartość po wodzie). W ostatnich latach amoniak był również wykorzystywany do rozwiązania wielu technicznych wyzwań stawianych przed systemami o małej i średniej wydajności. Były to między innymi systemy kaskadowe, zoptymalizowane działania i transfer ciepła oraz zredukowane ładunki czynnika chłodniczego.

Ta sama wydajność przy mniejszym napełnieniu
     W kontekście bezpieczeństwa chłodni, potencjalna toksyczność amoniaku stanowi największe zmartwienie. Dlatego też rozwój systemów skupia się na redukcji ładunku chłodni, jednocześnie ograniczając obecność amoniaku w chłodni wynikającą z przecieków. Na przykład w systemach kaskadowych (które stanowią możliwe rozwiązanie) jako wtórnego czynnika chłodniczego podczas drugiego etapu używa się zarówno dwutlenku węgla (R744) oraz alternatywnie octanu potasu lub roztworu mrówczanu potasu. W obu przypadkach, redukcja ładunku amoniaku nie ma znaczącego wpływu na wydajność. Roztwór ten jest również odpowiedni dla istniejących dwuetapowych systemów kaskadowych z amoniakiem, gdyż mogą one być w prosty sposób modyfikowane.
     Osiągnięcia na polu kompaktowych rurowych oraz płytowych systemów wymienników ciepła z wysoce wydajnymi powierzchniami mają za zadanie zredukować ilości amoniaku w obwodzie poprzez wzmożony transfer ciepła. Przykładowo, rurowe wymienniki ciepła mogą zostać przegrodzone (aby lepiej ocenić różne zachowania wrzenia w wymienniku ciepła) tak, że wielkość wypełniającego amoniaku może być zredukowana o około 80% w porównaniu z konwencjonalnym odsłoniętym rurowym wymiennikiem ciepła, bez żadnej straty w wydajności parowania. Co więcej różne parametry wymienników ciepła, takie jak wymiary czy ilość przejść i rur, jak również cena są o wiele bardziej korzystne niż w porównywalnych maszynach (czego wynikiem są oszczędności przestrzeni i kosztów).
     Dalsze możliwości daje dopasowanie rur wymiennika z wewnętrznymi żeberkami we wnętrzu do aplikacji wykorzystujących amoniak. Geometria i materiały wewnętrznych rur były do tej pory optymalizowane do wykorzystania fluorowych węglowodorów, a nie do wymagań amoniaku.

Nowe kombinacje rozszerzają zakres aplikacji
(...)

Efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego
(...)

 Inicjatywa eurammon
eurammon to wspólna, europejska inicjatywa przedsiębiorstw, instytucji i pojedynczych osób zaangażowanych w stworzenie lepszych warunków do intensywniejszego wykorzystania naturalnych czynników chłodniczych. Jako centrum kompetencyjne w zakresie stosowania w chłodnictwie naturalnych czynników chłodniczych, inicjatywa ta swoje zadania widzi w zaoferowaniu platformy informacyjnej, pozwalającej zarazem na wymianę informacji oraz prowadzącej do rozszerzenia wiedzy o naturalnych czynnikach chłodniczych i do ich akceptacji. Celem tej inicjatywy jest preferowanie ich stosowania w interesie zdrowego środowiska naturalnego i w ten sposób przyczynianie się do dalszego, trwałego rozwoju ekonomicznego w chłodnictwie. eurammon obszernie informuje fachowców, polityków i szeroki krąg społeczeństwa o wszelkich aspektach dotyczących naturalnych czynników chłodniczych. Inicjatywa eurammon oddaje do dyspozycji użytkowników i planistów projektów chłodniczych konkretne doświadczenia projektowe oraz obszerny materiał informacyjny, a także udziela wszelkich porad związanych z planowaniem, uzyskiwaniem zezwoleń i eksploatacją urządzeń chłodniczych. Inicjatywa ta założona została w 1996 r. i jest dostępna zarówno przedsiębiorstwom i instytucjom europejskim zainteresowanym naturalnymi czynnikami chłodniczymi, jak i poszczególnym osobom, np. z kręgu nauki i badań.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.