Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Niskie koszty eksploatacji kurtyn powietrza Thermoscreens
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2009  |  Data dodania: 19.03.2009

Coraz wyższe koszty energii powodują, że producenci szukają rozwiązań pozwalających na ograniczenie kosztów eksploatacji urządzeń. Dotyczy to również kurtyn powietrza, które w przypadku montażu w centrach handlowych są z reguły dużym odbiorem ciepła. Dodatkowym krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów eksploatacji jest odpowiednia automatyka. Przykładem może być nowy sterownik Ecopower, który poprzez ustalenie żądanej temperatury w pomieszczeniu załącza tyle mocy grzewczej ile w danym momencie jest potrzebne.

Kurtyny powietrza w układzie pompy ciepła
    Kurtyny typoszeregu PHV DXE powstały przy współpracy Thermoscreens z firmą Mitsubishi Electric. W wyniku tej kooperacji skonstruowano kurtyny, których podstawową cechą jest możliwość podłączenia do agregatów klimatyzacyjnych serii Mr. Slim.
    Zastosowanie agregatów Power Inwerter pozwala na uzyskanie wysokich współczynników wydajności COP przy ogrzewaniu, sięgającym poziomu 3,6. W porównaniu z kurtynami z grzałkami elektrycznymi, daje to ponad 3-krotne oszczędności w eksploatacji urządzeń.
    W chwili obecnej dostępna jest wersja tylko z opcją grzania, przy czym zależnie od agregatu praca w tym trybie gwarantowana jest do -20oC (seria Power inwerter) lub do -25oC (seria Zubadan).
    W połowie roku 2009 pojawić się ma również kolejna wersja, pozwalająca na wykorzystanie funkcji chłodzenia. Wersja ta pozwoli również na zastosowanie pilota przewodowego używanego dla klimatyzatorów Mitsubishi Electric, który umożliwi wybór trybu pracy (chłodzenie/grzanie), ustawienie temperatury, programowanie czasu pracy.
    Również w połowie roku 2009 zostanie wprowadzona wersja kurtyn przeznaczona do podłączenia do systemów City Multi (VRF).

    Z uwagi na koszty inwestycyjne, główne przeznaczenie kurtyn z pompą ciepła to przede wszystkim duże centra handlowe lub inne obiekty, które otwarte są przez większą część dnia 7 dni w tygodniu.
    Kurtyny powietrza dedykowane są również do pracy ciągłej – niewskazane jest wykorzystanie wyłączników krańcowych do sterowania pracą tych kurtyn. Czas otwarcia drzwi, a tym samym załączenia kurtyny powietrza przy stosowaniu wyłącznika krańcowego to 30-120 sek. W tym czasie urządzenie wyposażone w pompę ciepła nie ma możliwości wejścia na pełną wydajność grzewczą. Dla takich rozwiązań wskazane jest używanie kurtyn z nagrzewnicami elektrycznymi, lub wręcz bez nagrzewnicy.

Przykładowe porównanie kosztów eksploatacji kurtyn elektrycznych i pompy ciepła:
● PHV2000DXE NT HO / PUHZ-RP200YHA (pompa ciepła) moc grzewcza: 21,2 kW, pobór mocy: 8,2 kW,
● C2000E NT (elektryczna) moc grzewcza: 18,0 kW, pobór mocy: 18,0 kW.

    Przy założonym czasie pracy kurtyn 3150 h/rok wynikowy czas zwrotu inwestycji wynosi około 4,5 roku.

Montaż
    Niezależnie od typu kurtyny, czy to z pompą ciepła, czy z nagrzewnicą elektryczną należy zwrócić uwagę na prawidłowy ich dobór. Podstawowe parametry to:
● szerokość kurtyny – ta powinna być większa od szerokości otworu, który zabezpiecza – jeśli dobrana jest kurtyna zbyt wąska, okazuje się, że powietrze z zewnątrz omija strumień powietrza z urządzenia, a dodatkowo izoluje go jeszcze od pomieszczenia,
● wysokość posadowienia kurtyny – tu należy zwrócić uwagę, aby dobierać kurtynę dedykowaną do określonej wysokości.

    W szczególnych przypadkach błędnego doboru (zbyt wąskie urządzenie) może okazać się, że kurtyna powietrza nie poprawia, a wręcz pogarsza warunki w pomieszczeniu.

Podstawowe podziały kurtyn powietrza Thermoscreens

 

(...)

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

  • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.