Klimatyzatory typu split - najczęściej spotykane błędy montażowe
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.08.2009

Urządzenia typu split powszechnie montowane są w domach, mieszkaniach, małej gastronomii i w większości małych obiektów usługowych, ale również w biurowcach i centrach handlowych, gdzie zabezpieczają lokalne pomieszczenia IT, czy stanowią uzupełnienie centralnego przygotowania powietrza. Jednak w przypadku małych obiektów urządzenia klimatyzacyjne wykorzystujące jako chłodziwo tzw. czynnik z bezpośrednim odparowaniem są w praktyce jedynym sposobem na kontrolę temperatury powietrza. Dlatego też warto zwrócić uwagę na właściwy wybór, sposób i miejsce ich montażu. Wszędzie, tam gdzie pojawiają się elementy, w które ingeruje instalator może potencjalnie pojawić się błąd. Oznacza to, że najczęściej występujące usterki montażowe będą dotyczyć m.in. lokalizacji skraplaczy, parowników, linii freonowej lub odprowadzenia kondensatu.

Skraplacze
W przypadku jednostek zewnętrznych błędem jest najczęściej niewłaściwa lokalizacja urządzenia lub jego posadowienie. O ile jest to możliwe – nie zawsze warunki architektoniczne to umożliwiają – należy instalować jednostkę w miejscach najmniej narażonych na bezpośrednie działanie słońca, przewiewnych, tam gdzie nie gromadzą się opady atmosferyczne, przede wszystkim śnieg oraz inne zanieczyszczenia. Wskazane jest umieszczanie urządzeń na elewacjach północnych bądź wschodnich, osłonięcie przed bezpośrednim promieniowaniem jednocześnie zapewniając swobodny przepływ powietrza. Bardzo często urządzenia montowane są na dachach. W tym przypadku nie bez znaczenia jest jego pokrycie. Materiały bitumiczne szybko nagrzewają się, a temperatura powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie jest wyraźnie wyższa. Wszystkie te elementy wpływają na wydajność urządzenia i jego eksploatację. Podwyższona temperatura zmniejsza ilość ciepła oddawaną do otoczenia, zmniejszając tym samym moc chłodniczą jednostki wewnętrznej (tryb chłodzenia). Są to jednak sytuacje, które wystąpią okresowo podczas najcieplejszych dni w roku, na które warto zwracać uwagę, ale nie można ich ściśle zaliczyć do typowych błędów montażowych. Nie dotyczy to, coraz częściej występującego, niewłaściwego posadowienia urządzeń jak na prezentowanych zdjęciach.
Na rysunku 1 skraplacze posadowione są w sposób uniemożliwiający prawidłowy przepływ powietrza w czasie eksploatacji urządzeń. Z lewej strony dopływ powietrza do jednej trzeciej wysokości otworu jest ograniczony z powodu oparcia urządzenia o ścianę budynku. Analogiczna sytuacja prezentowana jest po prawej. Stłoczenie urządzeń nie zapewnia odpowiednich warunków pracy. Nie ma wystarczającej wymiany ciepła z powodu ograniczonego dostępu świeżego (chłodniejszego) powietrza. Efektem tego jest zmniejszenie mocy chłodniczej urządzenia i/lub krótsza żywotność kompresora. Ponadto opierający się o ścianę wymiennik i tak ciasno ustawione urządzenia w niszy budynku sprawiają, że konserwacja i okresowe czyszczenia wymienników nie jest możliwe, co z pewnością nie poprawia funkcjonowania klimatyzatorów.

 

W Płońsku na jednym z obiektów zainstalowano na elewacji skraplacz „tył na przód”, który tłoczył powietrze wprost na ścianę budynku, a aluminiowe lamele wymiennika narażone były na mechaniczne uszkodzenia ze względu na ich ekspozycję na od strony chodnika.
Rzadziej spotyka się niewłaściwe prowadzenie linii elektrycznej lub chłodniczej. Zbyt mała długość przewodów powoduje naprężenia. Przedstawiony na rysunku 2 źle posadowiony skraplacz i krótki przewód zasilający mogą w niedługim czasie doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Brak fundamentu i przytwierdzenia do podłoża powoduje przemieszczanie skraplacza pod wpływem wibracji, a w następstwie naprężenia na przewodzie elektrycznym. Tak niedbałe ustawienie urządzenia sprawia, że dodatkowo jednostka narażona jest na zanieczyszczenie przestrzeni międzylamelowych kurzem, piaskiem itp. Podobna sytuację obrazuje rysunek 3. Pomimo prawidłowej instalacji urządzeń rozwijająca się zieleń uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez wymienniki.

 

 

Parowniki
W przypadku jednostek wewnętrznych błędy związane są głównie z niewłaściwym rozprowadzeniem powietrza. Niekorzystne umiejscowienie urządzenia będzie skutkować nierównomiernym rozpływem powietrza w pomieszczeniu. Klimatyzatory typu split pomimo regulowanej prędkości wentylatora w wielu przypadkach pracują ze stałą wydajnością cieplną (brak sterowania inwerterem). Oznacza to nawiew powietrza o temperaturze ok. 10-15 K niższej w porównaniu do powietrza pobieranego przez urządzenie. Umieszczenie parownika w wykonaniu kasetonowym bądź ściennym zbyt blisko miejsc siedzących, u osób o bardzo małej izolacyjności odzieży będzie powodować wyraźny dyskomfort cieplny z powodu niskiej temperatury powietrza i jego dużej prędkości.
Podczas instalowania jednostek wewnętrznych w wykonaniu kanałowym błędy dotyczą najczęściej oporów instalacji rozprowadzającej powietrze. Standardowe wykonanie klimatyzatorów split umożliwia wytworzenie ciśnienia dyspozycyjnego na poziomie 50-75 Pa. Wersje o tzw. podwyższonym sprężu to 100-150 Pa przy dużych mocach chłodniczych. Jest to ciśnienie wystarczające do rozprowadzenia powietrza i pokonania oporów przepływu przez nawiewniki o ile kanały wentylacyjne poprowadzone zostaną bez zbędnych zagięć i zgnieceń. W przypadku dłuższych instalacji wskazane jest wykonanie instalacji z przewodów typu spiro. Niedbałe poprowadzenia przewodów wentylacyjnych czy wykonanie ich w całości z preizolowanych przewodów typu flex, które zwłaszcza przy większych średnicach uginają się pod własnym ciężarem, zmniejszając przekrój poprzeczny kanału, znacząco wpływa na wzrost oporów przepływu powietrza redukując tym samym wydajność chłodniczą/grzewczą urządzenia.
Czasem przed opuszczeniem budowy warto sprawdzić czy o niczym się nie zapomniało, bo problemem może nie być zbyt długa instalacja lub za małe ciśnienie dyspozycyjne a niedokończone prace – por. rys. 4. (...)

 

Linia odprowadzenia skroplin
(...)

Moc urządzeń

(...)

Podsumowanie
Klimatyzatory stają się coraz powszechniejsze. Łatwość dostępu do urządzeń nawet w marketach budowlanych sprawia, że montaż wykonują osoby przypadkowe. Wtedy można spotkać skraplacz klimatyzatora tłoczący powietrze wprost na ścianę, źle wykonane kołnierze, których nieszczelność powoduje ulatnianie się gazu chłodniczego, czy brak odpowiedniej izolacji linii freonowej. Jeśli instalację wykonuje wykwalifikowana osoba wszystkie przedstawione powyżej błędy, wynikają raczej z pośpiechu, bądź roztargnienia. Dlatego przed ostatecznym zakończeniem prac należy sprawdzić wszystkie wykonane elementy oraz przeprowadzić odpowiednio długie próby szczelności, żeby mieć pewność, że całość instalacji przeprowadzono poprawnie.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.