Chłodnictwo i klimatyzacja w obliczu prawa o odpadach i zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.10.2009

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 minęło ponad pięć lat, w czasie których obowiązują w Polsce rozporządzenia unijne. Jedno z czołowych miejsc w prawie unijnym przypisuje się działaniom proekologicznym i przyjaznym środowisku. Polityka ekologiczna Unii Europejskiej jest coraz częściej eksponowana, szczególnie w zakresie unieszkodliwiania i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych. Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej, również Polska musiała sprostać surowym wymaganiom w zakresie gospodarki odpadami wynikającymi z traktatu akcesyjnego oraz dalszych regulacji prawnych.

 


Gospodarka odpadami obejmuje szereg zadań związanych z oddziaływaniem na środowisko naturalne. Począwszy od wdrażania przyjaznych mu technologii bezodpadowych, przez recykling, po unieszkodliwianie odpadów w szczególności niebezpiecznych, a tych w branży chłodniczo-klimatyzacyjnej nie brakuje. Należałoby przypomnieć znaczenie i kilka definicji funkcjonujących w naszym prawie, jakie ustawy są wektorem w działaniach proekologicznych. Posłużę się uchwaloną 17 czerwca 2008 roku rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie projektu nowej dyrektywy ramowej o odpadach. W ramach tej rezolucji zostały zweryfikowane prawie wszystkie definicje nie wyłączając definicji „odpadów” i dodano nowe. Na szczególne podkreślenie zasługuje wprowadzenie do dyrektywy ramowej definicji „Recyklingu”. Oznacza on każdą operację odzysku, w trakcie której materiały odpadowe zostaną przetworzone (w procesie produkcyjnym) w produkty, materiały lub substancję o pierwotnym lub innym przeznaczeniu. Odzysk został zdefiniowany jako każda operacja, której zasadniczym celem jest użycie odpadów w celu zastąpienia innych materiałów, które musiałyby być użyte dla wypełnienia określonej funkcji, jak też przygotowania odpadów do wypełnienia takiej funkcji w zakładzie lub w szerzej rozumianej gospodarce.
Przygotowanie do ponownego użycia jest rozumiane jako operacja odzysku polegająca na sprawdzeniu, oczyszczeniu lub zreperowaniu, w wyniku których produkty lub elementy produktów, które stały się odpadami, są tak przygotowane, że będą ponownie użyte bez żadnych innych procesów wstępnej obróbki i recyklingu.

 

 

 

 

Obecnie w Polsce gospodarka odpadami regulowana jest poprzez dwie ustawy: Ustawa o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 roku oraz Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 2005 roku.
Właśnie te ustawy definiują takie pojęcia jak:
a) sprzęt – urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych oraz mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1 000 V dla prądu przemiennego oraz 1 500 V dla prądu stałego;
b) zużyty sprzęt – sprzęt stanowiący odpady w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach;
c) punkt serwisowy – miejsce, w którym jest wykonywana działalność gospodarcza polegająca na naprawie sprzętu;
d) zbierający zużyty sprzęt:
● prowadzący punkt zbierania zużytego sprzętu, w tym punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, punkt skupu złomu lub zakład przetwarzania,
● gminną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych i przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych,
● prowadzącego punkt serwisowy,
● sprzedawcę detalicznego i sprzedawcę hurtowego.
e) zakład przetwarzania – instalację, obiekt budowlany lub jego część, w których jest prowadzone przetwarzanie zużytego sprzętu, w tym demontaż obejmujący usunięcie z tego sprzętu składników niebezpiecznych, materiałów i części składowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Jednym z podstawowych dokumentów dla przedsiębiorcy wytwarzającego odpady jest karta przekazania odpadu z której wynika, że np. uszkodzony klimatyzator został przekazany do uprawnionego punktu, a w konsekwencji do zakładu przetwarzania, które są zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. (...)

 

 

Podsumowanie
Brak wiedzy na temat zagospodarowania odpadów, które wytwarzamy w naszych zakładach nie jest usprawiedliwieniem dla inspektorów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zgłębienie tej problematyki. A jeżeli czasu nie ma to nasze branżowe zakłady przetwarzające m.in. urządzenia chłodnicze tą wiedzę posiadają i można np. na stronach internetowych z niej skorzystać lub nawiązać bezpośrednią współpracę. Korzyść podwójna, gdyż działamy zgodnie z prawem i zakład przetwarzania przejmuje za nas większość obowiązków związanych z recyklingiem lub z utylizacją odpadu wraz z ich dokumentacją.

Przy opracowaniu tekstu skorzystano z artykułów czasopisma „Recykling”.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.