Budowa i zasada działania rurki ciepła |
Data dodania: 10.03.2010 | |||||||||
Najwcześniejsze wzmianki na temat wykorzystania rurek ciepła w technice przypadają na lata czterdzieste ubiegłego wieku. Jako pierwszy koncepcję działania przedstawił R. S. Gaugler z General Motors (Ohio, USA). Z kolei 21 grudnia 1942 roku pojawił się pierwszy patent dotyczący zastosowania rurki ciepła w systemach chłodniczych, opublikowany 6 czerwca 1944 roku. W przemyśle na większą skale zaczęto stosować rurki ciepła dopiero w latach sześćdziesiątych po tym, jak George Grover i jego współpracownicy z Los Alamos Scientific Laboratories opublikowali w roku 1964 opracowanie dotyczące tych elementów. George Grover pracował nad wykorzystaniem energii jądrowej do zasilania statków kosmicznych oraz nad efektywnymi systemami chłodzenia w technologii kosmicznej, gdzie istniała konieczność równomiernego i szybkiego transportu ciepła. Od tego czasu rurki ciepła są szeroko stosowane w przemyśle, zaczynając od technologii kosmicznej poprzez elektronikę, przemysł spożywczy i chemiczny oraz szeroko w klimatyzacji, chłodnictwie, w inżynierii budowlanej i wszędzie tam gdzie jest potrzebny efektywny i szybki transport ciepła za pomocą trwałych i niezawodnych urządzeń jakimi niewątpliwie są rurki ciepła.
Budowa i zasada działania
W zależności od budowy, rurki ciepła możemy podzielić na:
Rurka ciepła składa się ze szczelnie zamkniętego naczynia, pokrytego w środku porowatą strukturą. Naczynie jest opróżnione i wypełnione odpowiednią ilością płynu roboczego, aby w pełni nawilżyć knot. Kiedy rurka ciepła działa, odbywa się zamknięty, dwufazowy cykl ze skraplaniem i odparowaniem płynu roboczego, pozostającego w warunkach nasycenia, gdy temperatura zawiera się między punktem potrójnym, a stanem krytycznym.
Jak pokazano na rys. 2, rurki ciepła składają się z trzech odrębnych obszarów: parownika gdzie następuje dostarczanie ciepła, skraplacza czyli miejsca odbierania ciepła i adiabatycznego obszaru między nimi. Ciepło dostarczone do obszaru parownika powoduje, że roboczy płyn w parowniku odparowuje. Wysoka temperatura i odpowiednio wysokie ciśnienie powoduje wytworzenie strumienia pary w kierunku chłodniejszego końca naczynia, gdzie następnie para skrapla się, oddając swoje utajone ciepło. Następnie kapilarne siły w porowatej strukturze transportują ciecz z powrotem do parownika.
Rurka ciepła z knotem i termosyfony funkcjonują zarówno jako zamknięty, dwufazowy cykl, jak również wykorzystują utajone ciepło parowania, by transportować ciepło przy bardzo małych gradientach temperatury. Działanie termosyfonów polega całkowicie na grawitacyjnych siłach w celu zawrócenia ciekłej fazy roboczego płynu ze skraplacza do parownika, natomiast rurki ciepła z knotem wykorzystują pewien rodzaj porowatej, włoskowatej kapilarnej struktury, by umożliwić przepływ cieczy od skraplacza do parownika. W wyniku kapilarnego pompowania występującego w knocie, rurki ciepła ze strukturą porowatą mogą zostać użyte w poziomym ustawieniu (rys. 3). Powoduje to mikrograwitacje otoczenia, gdzie kapilarna struktura musi pompować płyn przeciw grawitacji od skraplacza do parownika. Cechą odróżniającą termosyfony od rurek ciepła z knotem jest występowanie w tych drugich charakterystycznej zależności miejscowego, grawitacyjnego pola, umożliwiającego przepływ strumienia cieczy od skraplacza do parownika.
Pomimo, że funkcjonowanie rurki ciepła i jej działanie są silnie uzależnione od kształtu urządzenia, roboczego płynu i struktury knota, to podstawowe zjawisko, które rządzi działaniem tego urządzenia wynika z różnicy w kapilarnym ciśnieniu na powierzchni międzyfazowej ciecz-para w obszarze parownika i skraplacza. Parowanie występujące w sekcji parownika rurki ciepła wywołuje powstanie menisku cieczy na knocie, natomiast kondensacja pojawiająca się w sekcji skraplacza wywołuje zalewanie knota. Połączony proces parowania i proces kondensacji doprowadza do zmiany promienia krzywizny menisku wzdłuż osi długości rurki ciepła jak pokazano na rys. 4 a. Punkt, w którym promień krzywizny menisku jest w maksimum, nazywany jest „suchym” punktem i zwykle występuje w parowniku w punkcie najdalszym od obszaru skraplacza. „Mokry” punkt występuje tam, gdzie ciśnienie pary i ciśnienie cieczy są w przybliżeniu sobie równe lub, gdzie promień krzywizny menisku osiąga minimum. Punkt ten może być usytuowany gdzieś w skraplaczu lub adiabatycznej sekcji, ale zazwyczaj znajduje się blisko końca skraplacza jak najdalej od parownika. Rysunek 4 b ilustruje relację między ciśnieniem statycznym płynu i ciśnieniem statycznym pary podczas pracy rurki ciepła. Jak pokazano, gradient kapilarnego ciśnienia na powierzchni międzyfazowej ciecz-para równa się różnicy ciśnienia między fazami cieczy i pary w danej osiowej pozycji. Dla rurek ciepła, by zadziałały właściwie, ostateczna różnica kapilarnego ciśnienia między mokrym i suchym punktem, pokazanymi na rysunku 4 b, musi być większa niż zsumowanie wszystkich strat ciśnienia występujących na drodze cieczy i strumienia pary. Związek ten nazwany jest kapilarnym ograniczeniem.
Do innych ograniczeń rurek ciepła należą:
Płyn roboczy (...) |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020