Krajowy system mobilnej regeneracji czynników chłodniczych |
Data dodania: 10.03.2010 | ||
Działalność Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Chłodnictwa i Klimatyzacji jest wielotorowa. Organizacja aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych. Prowadzi weryfikację rzeczoznawców branżowych. A także realizuje ważne przedsięwzięcia ekologiczne. Program swój tworzy w oparciu o badania środowiskowe. Takim znanym przykładem jest ankieta pt.: „10 warunków skutecznego prawa służącego ograniczaniu emisji syntetycznych czynników chłodniczych”.
Należy zwrócić uwagę, że za podstawowy problem respondenci uznali odbiór zużytych czynników chłodniczych. Jest zrozumiałym, że koszty związane z odzyskiem i gromadzeniem czynników są na tyle poważne, iż pewnym wsparciem dla firm serwisowych może być bezpośredni odbiór zużytych substancji nawet z miejsca lokalizacji instalacji chłodniczej. A ponieważ uwarunkowania prawne (brak pierwotnych substancji kontrolowanych do serwisowania układów chłodniczych) wymuszają odmienne postępowanie z czynnikiem R22 pochodzącym z odzysku, stąd przystąpiono do realizacji przedsięwzięcia: „Zagospodarowanie powstających w układach chłodniczych zużytych substancji kontrolowanych poprzez dokładną regenerację w miejscu ich stosowania”. Mobilne zespoły regeneracji czynników chłodniczych W ramach prac przygotowawczych sfinansowanych ze środków Funduszu powstały, na obecnym etapie, cztery mobilne zespoły (w oparciu o samochody ciężarowe) złożone ze specjalistycznego wyposażenia i agregatów do płukań układów chłodniczych, odzysku i regeneracji czynników oraz do wymian olejów (jako czynność uboczna).
Z wykorzystaniem odpowiedniego agregatu dokonuje się: odzysku czynnika i jego krotnego oczyszczania. Główną częścią agregatu jest kolumna, w której następuje całkowite rozdzielenie R-22 i oleju oraz zanieczyszczeń. Jednokrotne oczyszczanie pozostawia poziom zanieczyszczeń wynoszący 300 ppm (cząstek na milion – 0,03%). Usuwane są też oleje oraz kwasy. Wspomnianą jakość potwierdza atest hiszpańskiego biura certyfikacji, ale warto dodać, że można ją poprawić nawet do 60 ppm. Urządzenie jest przystosowane wyłącznie do regeneracji czynników jednorodnych (niezmieszanych).
Płukanie odbywa się z wykorzystaniem czynnika z układu, lecz najczęściej trzeba jednak jego ilość zwiększyć. Wykonuje się założoną liczbę cykli płukań, zazwyczaj wystarcza 4-6. Czynnik zaolejony z zanieczyszczeniami z układu jest oczyszczany w sposób ciągły. Czysty, bez oleju i podgrzany wraca do układu, a samo napełnianie odbywa się falowo.
Agregat pracuje w cyklu automatycznym i może być pozostawiony bez nadzoru (np. na noc). Wyłączy się samoczynnie, gdy ilość zebranych zanieczyszczeń przekroczy 5 litrów. Większe instalacje Stowarzyszenie może płukać, dzieląc układ na sekcje i włączając do pracy posiadane cztery zespoły jednocześnie. Agregat obsługuje pracownik Stowarzyszenia.
Jakie korzyści daje firom serwisowym proponowana usługa ? (...) Kto może skorzystać z usługi? (...) Kiedy można skorzystać z usługi? (...)
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020