Wyciszanie źródeł hałasu w klimatyzacji z praktycznej perspektywy
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.11.2010
W artykule zostaną omówione zagadnienia związane z nietypowym obniżaniem i redukcją hałasu w systemach klimatyzacyjnych. Skuteczność likwidacji hałasu w systemach klimatyzacji jest zależna nie tylko od poprawnego doboru urządzeń klimatyzacyjnych na wartości dopuszczalne deklarowane w dokumentach normatywnych, co ma najczęściej miejsce, ale w głównej mierze zależy od koncepcji przyjmowanej przez projektanta na początku projektu. Jeżeli na tym etapie nie zostaną podjęte odpowiednie działania likwidujące hałas wówczas późniejsze dobory urządzeń będą jedynie służyły eliminacji błędów projektowych, a nie zwalczaniu źródła hałasu, jak może mieć to miejsce na etapie opracowania koncepcji systemu. W publikacji zostaną poruszone również inne zagadnienia związane z możliwością redukcji hałasu wytwarzanego przez urządzenia klimatyzacyjne.

Hałas generowany przy pracy urządzeń klimatyzacyjnych jest jednym z głównych aspektów na jaki zwracać powinno się uwagę podczas projektowania systemu klimatyzacji. W praktyce jest on ważny dla projektanta jedynie na etapie doboru urządzeń, a powinien być brany pod uwagę również na etapie samej koncepcji systemu. Źródłem hałasu w systemach klimatyzacyjnych są zazwyczaj maszyny przepływowe takie jak sprężarki, wentylatory, pompy. Elementy te mogą występować wspólnie, składając się na monoblokowe rozwiązanie w jednym urządzeniu (np. agregaty wody lodowej) lub występować osobno (np. wentylatory w klimakonwektorach).

Hałas pochodzący od wyżej wymienionych maszyn przepływowych ściśle jest powiązany z wydajnością danego urządzenia. Większe ilości ciepła, które mają zostać zasymilowane przez system klimatyzacyjny, wiążą się z większymi mocami, przepływami, gabarytami i hałasem pochodzących od urządzeń w nim zabudowanych. W celu zredukowania nadmiernego hałasu od urządzeń klimatyzacyjnych konieczna jest szczegółowa analiza koncepcji przyjętego systemu, optymalny dobór poszczególnych urządzeń na etapie projektu systemu, a następnie weryfikacja przyjętych rozwiązań oraz ewentualnych zmian na etapie realizacji inwestycji.

Koncepcja systemu i jej wpływ na hałaśliwość systemu klimatyzacyjnego

Jak przytoczono na wstępie na problem wyeliminowania hałasu projektanci zwracają uwagę jedynie na etapie doboru urządzeń do wcześniej przyjętych założeń systemu lub na jego późniejszych etapach. Warto wiedzieć, iż hałaśliwość pochodząca od urządzeń klimatyzacyjnych może w znacznym stopniu zostać zredukowana na etapie koncepcji, jeżeli przy takiej zostanie ona wzięta pod uwagę. Jeżeli przyjęte rozwiązania nie zostaną przeanalizowane pod kątem hałasu wówczas, same dobory urządzeń będą jedynie próbą zniwelowania pewnych przyjętych błędnych (pod kątem akustycznym) koncepcji. Przeanalizowanie problemu związanego z hałasem na tym etapie pozwoli na skuteczną walkę z hałasem, zaś dobory przeprowadzane na etapie projektu będę służyły dalszej optymalizacji hałaśliwości pochodzącej od systemu. Hałas pochodzący od maszyn przepływowych wynika w głównej mierze od ich wymaganej mocy. Moc ta pociąga za sobą przyjęcie określonych strumieni masowych oraz przyrostu ciśnienia koniecznego do pokonania oporów powstałych podczas transportu czynników. Przy pewnych urządzeniach projektant ma wpływ na dobór elementów w taki sposób, by zapewnić żądane wydajności chłodnicze czy też cieplne, ale z możliwością regulacji tych dwóch parametrów jakimi są przepływ i ciśnienie.

Projektowanie i dobór urządzeń pod kątem hałaśliwości (...)

Agregaty wody ziębniczej jako źródło chłodu systemu klimatyzacji (...)

Dry-coolery, zdalne skraplacze (...)

Klimakonwektory wentylatorowe oraz belki chłodzące jako odbiorniki chłodu (...)

Pompy cyrkulacyjne (...)


Zastosowanie opcjonalnego wyposażenia dodatkowego do urządzeń (...)

Podsumowanie

Jesteśmy inżynierami i cechujemy się analitycznym umysłem, tak więc potrafimy przewidywać chronologiczne konsekwencje naszego wyboru. Miejmy ten fakt na względzie przy projektowaniu instalacji klimatyzacyjnych dla kolejnych obiektów. Czas czasem, ale szacunek do własnej wiedzy, do wykonywanego zawodu oraz do siebie samego powinien skutkować wyborem najwłaściwszych rozwiązań, niezależnie od presji i nacisków inwestora. To my decydujemy o wyborze rozwiązań i ponosimy za nie odpowiedzialność. Nie pozwólmy byśmy ponosili odpowiedzialność i konsekwencje właściwie za wybór inwestora. Czego sobie i Państwu życzę.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.