Oszczędność energii poprzez optymalizację izolacji rur w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 23.12.2010
W niniejszym artykule przedstawiono zagadnienie oszczędności energii i zmniejszenia emisji CO2 w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych, które są wynikiem zastosowania większej grubości izolacji rur z wodą lodową w instalacjach klimatyzacyjnych i rur z czynnikiem chłodniczym w instalacjach chłodniczych. Dodatkowo zadano pytanie, jakich należy oczekiwać oszczędności finansowych w trakcie eksploatacji instalacji i czy można wskazać optymalną grubość izolacji w poszczególnych instalacjach. Obliczenia przeprowadzono dla poszczególnych typowych średnic rur oraz dla całych instalacji wody lodowej w wybranych budynkach, jak również reprezentatywnych instalacjach chłodniczych.

Zasada obliczeń

W instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych następuje odbiór ciepła z chłodzonej przestrzeni lub od chłodzonego medium. Odprowadzane ciepło składa się w większości z ciepła, które należy odprowadzić z pomieszczeń, aby utrzymać żądaną temperaturę. Do tego celowo odprowadzanego ciepła dochodzi jeszcze ciepło przejmowane przez instalację rurową czynnika roboczego (wody lodowej lub czynnika chłodniczego) z otaczającej przestrzeni wskutek różnicy temperatury. To dodatkowe ciepło, zależne przede wszystkim od grubości i jakości izolacji rur, wchodzi w zakres całego bilansu cieplnego i zgodnie z zasadą zachowania energii musi zostać skompensowane dłuższą pracą urządzeń chłodniczych, głównie sprężarki, i w konsekwencji – większym zużyciem energii elektrycznej.

Z uwagi na to, że w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych na ogół musi być zastosowana przynajmniej minimalna grubość izolacji, ze względu na uniknięcie kondensacji pary wodnej, można obliczyć oszczędności energii uzyskanej w wyniku zastosowania izolacji o grubościach większych niż grubość minimalna.

Schemat obliczeń został przedstawiony w tabeli 1.

gdzie: EER (Energy Efficiency Ratio – wskaźnik efektywności energetycznej (wydajności chłodniczej)
Pen – koszt energii elektrycznej,
K – współczynnik emisji CO2


Porównanie oszczędności podczas eksploatacji, czyli oszczędności na koszcie energii elektrycznej i różnicy początkowego kosztu inwestycyjnego (różnica ceny izolacji o zwiększonej grubości i izolacji o grubości minimalnej) obliczone zostało w różnych przedziałach czasowych, od jednego roku do 20 lat, przy czym przyszłe oszczędności na eksploatacji zostały przeliczone do wartości obecnej, zgodnie z przyjętą stopą procentową oraz założonym wzrostem cen energii, tak aby można było je porównać do ponoszonego większego początkowego kosztu inwestycyjnego.

Dodatkowo, na podstawie oszczędności zużycia energii elektrycznej, obliczono wynikające z niej zmniejszenie emisji CO2 (tabela 2).



Instalacje klimatyzacyjne wody lodowej, założenia ogólne

Obliczenia oszczędności energii w instalacjach wody lodowej zostały przeprowadzone w dwóch etapach:

-„„ dla poszczególnych średnic rur w zakresie DN 32 do DN 100, oszczędności energii i emisji CO2 przypadające na 1 metr bieżący rury,
-„„ dla wybranych typów budynków: supermarket, budynki biurowe.

Dla wszystkich obliczeń przyjęto założenie, że sezon klimatyzacji obiektu wynosi pół roku (okres letni) z różnymi wskaźnikami zapotrzebowania dla każdych dwóch miesięcy: 100% w lipcu i sierpniu, 85% w czerwcu i we wrześniu, 70% w maju i październiku. Tak przyjęte zapotrzebowanie na chłodzenie budynku jest po przeliczeniu równoważne z zapotrzebowaniem 100% przez 153 dni w roku. Dane obliczeniowe dla wody lodowej zostały zamieszczone w tabeli 3.



Założono, że instalacja wody lodowej izolowana jest izolacją z kauczuku syntetycznego Armaflex AC, przy czym jako grubość minimalną przyjęto 9 mm. Ta grubość zapewnia ochronę przed kondensacją pary wodnej w warunkach wilgotności względnej otaczającego powietrza do ok. 70%. W stosunku do tak przyjętej grubości minimalnej izolacji przeprowadzono obliczenia oszczędności energii i emisji CO2 wynikające z zastosowania zwiększonej grubości izolacji: 13, 19, 25 i 32 mm.

Instalacje klimatyzacyjne wody lodowej, oszczędności przypadające na 1 metr bieżący rury (...)



Instalacje klimatyzacyjne wody lodowej, oszczędności w obiektach (...)

Instalacje chłodnicze (...)

Wnioski

W instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych przyjmowana często minimalna grubość izolacji (np. 9 mm) jest energetycznie niewystarczająca i nieoptymalna. Już następna grubość izolacji w typoszeregu, czyli 13 mm zwraca się po 2 latach, grubość optymalna rzędu 19 lub 25 mm zwraca się po ok. 5 latach i zapewnia dalsze oszczędności finansowe w następnych latach. Oszczędności na energii elektrycznej i emisji CO2 są oczywiste;

Proponowana obecnie grubość izolacji równa połowie średnicy wewnętrznej rury (50 mm w przypadku rur o dużej średnicy) na pewno zapewni jeszcze większe oszczędności energii elektrycznej i zmniejszenie emisji CO2, okres zwrotu inwestycji wyniesie jednak powyżej 10 lat.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.