Oznakowanie wentylatorów przeciwwybuchowych
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 06.01.2011
Zgodnie z Dyrektywą ATEX 94/9/WE wentylatory traktowane są jako urządzenia nieelektryczne zespolone z urządzeniami elektrycznymi (silnikami). Muszą zatem spełniać wszelkie obowiązujące przepisy prawne, których celem jest ochrona przeciw potencjalnym zagrożeniom wynikającym z działania takich urządzeń. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne muszą zapobiegać zapaleniu otaczającej mieszaniny wybuchowej. Zgodnie z dyrektywą wentylatory przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem muszą być wykonywane i testowane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy technicznej.

W wentylatorach postrzeganych jako urządzenia nieelektryczne potencjalne ryzyko zapłonu pochodzi np. z iskier powstających wskutek tarcia. Możliwe powierzchnie styku obracających się i stacjonarnych elementów, które w razie awarii wentylatora mogłyby doprowadzić do powstania iskier, a w rezultacie zapłonu otaczającej atmosfery, wykonywane muszą być zatem z materiałów eliminujących niebezpieczeństwo zapłonu poprzez tarcie i szlifowanie. Dobierane powinny być na zasadzie parowania materiałów, np.: wirnik stalowy – dysza wlotowa z miedzi.

Jeżeli jedyne źródło elektryzowania elektrostatycznego wyrobu pochodzi z procesu, to takie wyroby nie są traktowane jako posiadające własne źródło zapłonu i nie wchodzą one w zakres dyrektywy 94/9/WE.

Jeżeli przewiduje się, że wyroby z polimerów będą wchodziły w skład urządzenia ATEX i mogą się elektryzować w wyniku ruchu urządzenia (np. łopatki wentylatora) lub w wyniku użytkowania urządzenia, to mogą zostać zaklasyfikowane jako zwykłe części urządzenia o szczególnych właściwościach (np. elektrostatycznie rozpraszające) lub jako części i podzespoły ATEX, jeżeli są wprowadzone do obrotu specjalnie w celu takiego użycia.

Do precyzyjnego opisu właściwości konstrukcyjnych i przeznaczenia urządzeń wprowadzono znakowanie składające się z 8 członów:


Rys. 1. Oznakowanie wentylatorów przeciwwybuchowych

gdzie:
1 – znak zgodności CE,
2 – numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej,
3 – znak zgodności z wymaganiami ATEX 100a,
4 – grupawybuchowości,
5 – kategoria i rodzaj zagrożenia,
6 – rodzaj ochrony konstrukcyjnej,
7 – podgrupa wybuchowości,
8 – klasa temperaturowa.

W dalszej części artykułu, omówione zostały poszczególne składowe powyższego oznakowania.

Znak zgodności CE

Umieszczenie znaku CE przez producenta lub przez jego pełnomocnika z siedzibą na terenie wspólnoty UE oznacza zgodność wyrobu ze wszystkimi zasadniczymi postanowieniami i procedurami oceny przewidzianymi przez prawo wspólnotowe w zastosowaniu do tego wyrobu. Deklaracja zgodności CE oraz znak CE stanowią prawnie wiążące przyrzeczenie producenta, iż jego produkt odpowiada stosownej dyrektywie.

Dokumentacja wyrobu przeznaczonego do użytku zewnętrznego, a podlegającego dyrektywie, musi składać się co najmniej z:

-„„ instrukcji obsługi w języku kraju, w którym dany wyrób jest sprzedawany;
-„„ deklaracji zgodności z odpowiednią dyrektywą, pod którą wyrób podlega.

Posiadanie znaku CE przez wszystkie wchodzące w skład urządzenia elementy nie oznacza, że gotowy wyrób automatycznie oznakować można znakiem CE.

W tym celu należy przeprowadzić odpowiednie procedury, umożliwiające nadanie oznaczenia.

Znak CE daje gwarancję instalatorowi i użytkownikowi, że urządzenie zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Jest to informacja, że do budowy urządzenia zastosowano odpowiednie jakościowo elementy, a jego konstrukcja i wykonanie zapewniają prawidłową eksploatację.

Numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej

Dokonanie oceny zgodności wyrobu według dyrektywy 94/9/WE jest obowiązkiem wytwórcy. Dyrektywa określa kiedy rola strony trzeciej – jednostki notyfikowanej – jest obowiązkowa podczas oceny zgodności. Jednostka notyfikowana może być powołana w ramach dyrektywy ATEX do sprawdzenia dokumentacji, przeprowadzenia badań wyrobu, przechowywania dokumentacji, zatwierdzenia systemu jakości.

Jeśli nawet nie jest konieczny udział jednostki notyfikowanej, sprawdzenia i badania wykonane przez stronę trzecią, np. dobrowolna certyfikacja wyrobu z normami ATEX, utwierdzają wytwórcę, że badany wyrób spełnia wymagania urządzenia właściwie dobranego do stref zagrożenia wybuchem.

Numer identyfikacji jednostki notyfikowanej podaje się tylko wówczas, jeżeli bierze ona udział w fazie kontroli produkcji. Jednostka notyfikowana to urząd, jednostka naukowa lub badawcza mająca możliwości techniczne i wyposażenie oraz niezbędny personel umożliwiający właściwe wykonanie określonych zadań. Aby działania jednostki notyfikowanej były bezstronne i niezależne, nie może być ona producentem, projektantem, sprzedawcą lub konserwatorem urządzeń. Instytucje te powinny równo traktować producentów w procesie oceny zgodności, gwarantować ochronę informacji i jakość świadczonych usług w warunkach konkurencji rynkowej.

Odpowiedzialność i zadania podzielone są między producenta i jednostkę notyfikowaną następująco:

„„1) Zadania producenta:
– sporządzenie dokumentacji technicznej, ewentualnie dokumentacji do badania projektu, badania wzorca konstrukcyjnego,
– dokonanie odbioru urządzenia ciśnieniowego;

2)„„ Zadania jednostki notyfikowanej:
– badanie dokumentacji technicznej, wystawianie zaświadczeń z badania projektu bądź o zgodności z wzorcem konstrukcyjnym,
– odbiór każdego urządzenia ciśnieniowego,
– wystawianie zaświadczeń o zgodności,
– nanoszenie numerów znamionowych,
– prowadzenie badań, testów i niezapowiedzianych kontroli.



Grupa i podgrupa wybuchowości. Kategoria i rodzaj zagrożenia (...)

Rodzaj ochrony konstrukcyjnej (...)

Klasa temperaturowa (...)

Tabliczki znamionowe (...)

Zabezpieczenie termiczne wentylatorów przeciwwybuchowych (...)


 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.