Sprzęt oświetleniowy dla pomieszczeń o niskich temperaturach Cz. II. Oprawy
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.02.2011
W realizacji zadania oświetleniowego w nietypowych warunkach środowiskowych jednym z najistotniejszych zagadnień techniki świetlnej jest wpływ temperatury zewnętrznej na pracę oprawy oświetleniowej, na zachowanie się źródeł światła i układu zapłonowego. Temperatura otoczenia, w której pracować ma oprawa oświetleniowa jest niejednokrotnie podstawowym kryterium, jeżeli chodzi o sam dobór sprzętu oświetleniowego. Dotyczy to szczególnie skrajnych wartości temperatury, zarówno wyższych, jak i niższych od normalnej. Problem ten opisany został w artykule w wydaniu lipcowym (nr 7/2010), w niniejszym zaś przedstawione zostaną różne rozwiązania w oparciu o asortyment firmy NORKA.

Niemiecka firma NORKA GmbH ma w swoim programie produkcji wysoce specjalistyczny sprzęt obejmujący oprawy do stosowania w niskiej temperaturze. Najbardziej wyspecjalizowaną grupę stanowią oprawy na świetlówki liniowe oraz diody LED. Sprzęt wykorzystujący wysokoprężne lampy wyładowcze oraz świetlówki kompaktowe, wykonywany jest na bazie opraw z programu podstawowego jako zmienione wersje specjalne. Wszystkie oprawy wykorzystują standardowe źródła światła.

Projektując oprawy, kierowano się chęcią eliminacji lub istotnego ograniczenia wszystkich czynników pogarszających ich pracę w niskiej temperaturze. I tak konstrukcja oprawy eliminuje „mostki termiczne” wewnątrz oprawy, w celu zapewnienia optymalnej izolacji termicznej. Ponadto firma NORKA opracowała specjalne zabezpieczenie termiczne – systemy DUPLEX i TRIPLEX, które zapewniają optymalne oświetlenie w temperaturze do -50°C. Oprawy NORKA wyposażone są w klosze ochronne, z wewnętrznym wysokowydajnym odbłyśnikiem, które chronią system optyczny oprawy przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem. Dostępne w szerokiej gamie z rozsyłem szerokim, wąskim lub skoncentrowanym, pozwalają efektywnie zrealizować każde zadanie oświetleniowe. Oprawy mogą być zamontowane na wysokości do 24 m.

Wychodząc naprzeciw nowoczesnym technologiom źródeł światła, oprawy NORKA wyposażone są w nowoczesne moduły LED. W długim okresie eksploatacji zapewniają wysokie poziomy strumienia światła i niskie zużycie energii. Poprzez zastosowanie soczewki liniowej Fresnela ze źródłami LED uzyskiwane są różne stopnie skupienia światła wymagane dla konkretnego zastosowania. Profil z aluminium zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła i chłodzenia chipów. Wszystkie przewody są wykonane z odpornych na niską temperaturę materiałów. Zapewnia to izolację przewodów, zabezpiecza przed kruszeniem i wzwiększa trwałość instalacji. Wszystkie materiały metalowe stosowane w oprawach, takie jak aluminium i stal nierdzewna są trwałe i dodatkowo zabezpieczone.

Oprawy KIRUNA i TURKU na świetlówki liniowe

Oprawy KIRUNA oraz TURKU są przykładem bardzo wysokiego stopnia specjalizacji. Skonstruowano je tylko i wyłącznie z myślą o pracy w niskiej temperaturze. Oprócz cech wspólnych dla wszystkich opraw świetlówkowych NORKA wdrożono w nich bardzo zaawansowane rozwiązania pozwalające stosować oprawę TURKU w temperaturze do -25°C, a oprawę KIRUNA aż do -50°C. Warto podkreślić, że sprawność i niezawodność tych opraw jest na bardzo wysokim poziomie dla deklarowanej temperatury pracy. Zarówno oprawa TURKU, jak i KIRUNA, współpracują ze standardowy mi świetlówkami z typoszeregu T8 (wersje 1 x 18 W, 1 x 36 W, 1 x 58 W, 2 x 36 W, 2 x 58 W). Dodatkowo oprawa TURKU produkowana jest w wersji TURKU AMALGAM na świetlówki T5 1 x 54 W, 1 x 80 W oraz 2 x 54 W i 2 x 80 W (rys. 3).

Rys. 3. Oprawa TURKU


Jak większość opraw świetlówkowych NORKA, tak i te wyposażone są w system krótkich uszczelek, co pozwala na całkowite oddzielenie części optycznej oprawy od korpusu, w którym umieszczone są wszystkie niezbędne akcesoria. Od zawsze wiadomo, że najbardziej newralgicznym miejscem w oprawie hermetycznej jest uszczelka. To jej jakość decyduje o tym, czy wnętrze oprawy jest wystarczająco chronione przed wnikaniem pyłu i wilgoci. Im mniejsza powierzchnia uszczelnienia, tym ryzyko to jest mniejsze. Tak więc, w konfrontacji z tradycyjnym rozwiązaniem, gdzie uszczelka umiejscowiona jest na całym obwodzie klosza przylegającego do obudowy, jest to korzyść ogromna. Sprzyja to bardzo zastosowaniom w warunkach chłodniczych. Poprzez krótką uszczelkę wnikanie zanieczyszczeń do wnętrza klosza jest ograniczone w sposób doskonały, a co za tym idzie, wymiana ciepła z otoczeniem tą drogą jest minimalna i lampa pracuje w korzystniejszym otoczeniu. Jakość materiałów użytych do produkcji uszczelek sprawia, że nie tracą one elastyczności na skutek starzenia i niskiej temperatury. Po otwarciu oprawy bez problemu można umieścić je na swoim miejscu bez ryzyka odkształcenia i utraty gwarantowanego stopnia szczelności. Stopień szczelności IP65 jest zupełnie wystarczający dla takich zastosowań, jeżeli jest zapewniony przez cały okres eksploatacji (przynajmniej 15 lat).

Klosze opraw TURKU oraz KIRUNA wykonane są z polimetakrylanu (PMMA). Aluminiowe, lustrzane odbłyśniki są zintegrowane z kloszem i, w zależności od wysokości montażu, mają rozsył średni lub wąski. W korpusie nie ma żadnych otworów montażowych, aby maksymalnie poprawić szczelność opraw. Uchwyty montażowe wykonane ze stali nierdzewnej i zatrzaskiwane są bez potrzeby dziurawienia obudowy. Oprawy wykonane są w II klasie ochronności elektrycznej i standardowo wyposażone w oprzewodowanie przelotowe 2 x 1,5 mm2.

Wśród cech charakterystycznych tylko dla opraw KIRUNA i TURKU wymienić należy przede wszystkim:
  • „„ system ochrony źródła światła przed zimnem,
  • „„ specjalną ochronę stateczników oraz wspomaganie zapłonu.

System ochrony lamp przed zimnem to kluczowe rozwiązanie pozwalające pracować standardowym świetlówkom nawet w bardzo niskiej temperaturze (rys. 4).

Rys. 4. System ochrony świetlówki przed zimnem TRIPLEX w oprawie KIRUNA


W oprawie TURKU jest to system podwójny (DUPLEX), a w oprawie KIRUNA potrójny (TRIPLEX). Składają się na niego zarówno klosz oprawy, jak i specjalne rury ochronne (1 lub 2) wykonane z odpowiedniego rodzaju polimetakrylanu (PMMA). Ponieważ oprawy współpracują ze standardowymi świetlówkami, muszą być skonstruowane tak, żeby sama lampa pracowała w temperaturze zbliżonej do normalnej. Rury ochronne pozwalają ograniczyć odpływ ciepła wydzielanego przez lampę do otoczenia, a tym samym zapewnić temperaturę pracy lampy na odpowiednim poziomie. Jest to istotne z tego względu, że świetlówki nie są źródłami tak dużych ilości ciepła jak lampy żarowe czy wyładowcze wysokoprężne. Przy takiej konstrukcji ruch ciepła w kierunku chłodnego, bądź mroźnego powietrza jest spowolniony. Wymiana ciepła jest ograniczona i niewielka jego ilość wydzielana przez świetlówkę pozostaje wewnątrz oprawy. Wszystko to składa się na fakt zaistnienia w najbliższym otoczeniu lampy mikroklimatu pozwalającego uzyskiwać parametry nominalne (20÷25°C), gdyż tylko wtedy świetlówka uzyska optymalne parametry świetlne i elektryczne.

System ochrony lamp przed zimnem gwarantuje uzyskiwanie strumienia świetlnego oprawy na bardzo wysokim poziomie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Sprawność oprawy w ekstremalnych warunkach jest na wysokim poziomie. Dla oprawy KIRUNA ze świetlówką 58 W sprawność jest największa przy temperaturze -35°C i wynosi 100%. Dla temperatury -50°C sprawność oprawy wynosi 55%, co jest bardzo dobrym osiągiem. 100% strumienia świetlnego oprawy TURKU osiągają przy temperaturze od -15 do -20°C (rys. 5).

Rys. 5. Strumień świetlny opraw KIRUNA oraz TURKU w funkcji temperatury otoczenia


Dobór oprawy oraz obliczenia oświetleniowe muszą być korygowane w zależności od zadanej temperatury otoczenia po to, by uniknąć rozbieżności między rezultatami uzyskiwanymi podczas symulacji komputerowej, a wynikami pomiarów sprawdzających po zamontowaniu opraw.

Równie istotnym jest zastosowane w oprawach odpowiednich stateczników. Ich dobór również zależy od temperatury, w jakiej pracować ma oprawa. Stateczniki są gwarantem jakości uzyskania wymaganych parametrów oświetleniowych w niskiej temperaturze. Dobór typu układu stabilizująco-zapłonowego jest ważny, ponieważ istnieją ograniczenia w stosowaniu układów elektronicznych. Ze względu na bardzo dużą ilość komponentów tworzących taki układ, ryzyko awarii jest zwiększone. Dobrze zabezpieczony statecznik elektroniczny, tzn. odpowiednio ulokowany w oprawie i owinięty specjalną folią aluminiową, może być używany nawet przy temperaturze -30°C. Poniżej tej temperatury zaleca się stosowanie tradycyjnych magnetycznych stateczników, które chronione są podwójnie. Pierwszy stopień odizolowania statecznika od niskiej temperatury to specjalna folia ochronna, a drugi stopień to komora izolacyjna w korpusie oprawy, gdzie statecznik jest umieszczony. Taka ochrona sprawia, że statecznik konwencjonalny sprawdza się nawet w skrajnie niskiej temperaturze. Statecznik elektroniczny – mimo tych zabiegów – znacznie gorzej znosi pracę w temperaturze poniżej -15°C i prawdopodobieństwo awarii w takich warunkach rośnie. Nie zaleca się stosowania stateczników elektronicznych w temperaturze poniżej -30°C. W oprawie KIRUNA stosuje się także wspomaganie zapłonu lampy realizowane przez połączenie zacisku neutralnego z odbłyśnikiem.

Znakomitym przykładem dostosowania oprawy do nietypowych warunków pracy jest oprawa TURKU AMALGAM. Jest to oprawa łącząca w sobie najlepsze cechy konstrukcyjne zapewniające wysoką odporność na niską temperaturę (system DUPLEX) oraz zalety świetlówki T5 w technologii amalgamatowej 54 W i 80 W. Dzięki wykorzystaniu kloszy ochronnych z wysokowydajnym odbłyśnikiem gwarantującym wysoki strumień światła w temperaturze -25°C (rys. 6), oprawy są w stanie zapewnić prawidłowe oświetlenie w wysokich pomieszczeniach nawet do 24 m. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest dla pomieszczeń o niskiej częstotliwości przełączania.

Rys. 6. Strumień świetlny oprawy TURKU AMALGAM w funkcji temperatury otoczenia


Oprawa BERLIN-TRONDHEIM na świetlówki kompaktowe (...)

Oprawy POLLUX i SIRIUS na lampy wyładowcze wysokoprężne (...)

Oprawy LED (...)

Oprawy ewakuacyjne i jednostka zasilania awaryjnego PASSAU II

Dla realizacji zadań oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, wykorzystując możliwości diod LED, stworzono oprawę ewakuacyjną TEGEL LED (rys. 20). Z systemem zasilania awaryjnego PASSAU zapewnia optymalną realizację oświetlenia awaryjnego w temperaturze otoczenia od -30 do +35°C. Piktogram jest widoczny z odległości 28 m, co spełnia normy europejskie w zakresie oświetlenia ewakuacyjnego. Oprawa dostępna jest z różnymi wersjami piktogramów.

Rys. 20. Oprawa TEGEL LED


Dla bezpieczeństwa w sytuacjach nagłych koniecznym jest, obok oświetlenia ogólnego, zapewnienie zasilania awaryjnego. System NORKA PASSAU II w połączeniu z oprawami oświetleniowymi NORKA stanowi pewny i niezależny od temperatury system oświetlenia awaryjnego. Umożliwia on osiągnięcie 100% strumienia świetlnego źródła światła (świetlówki T8 lub LED) w przypadku braku zasilania w okresie 1 lub 3 godzin. System PASSAU niezawodnie pracuje w temperaturze od -5 do +40°C, co zapewnia bezobsługowy akumulator z auto-testem. System PASSAU montowany jest w obudowie z polimeru o szczelności IP44 i klasie ochrony II w odległości do 500 m od źródła światła poza strefą niskiej temperatury (rys. 21).

Rys. 21. Jednostka zasilania awaryjnego PASSAU II


LITERATURA

[1] Materiały firmy KRULEN.
[2] Katalog opraw oświetleniowych NORKA.
[3] Materiały wewnętrzne laboratorium firmy NORKA GmbH.
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.