Samsung DVM Plus IV. Klimatyzacja w najwyższej klasie (COP 4,62)
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 16.03.2011
W roku 2011 firma Samsung wprowadza do sprzedaży IV generację uznanego już na rynku polskim systemu DVM Plus. Klasa energetyczna A dla wszystkich agregatów w trybie chłodzenia i grzania, nowy typ jednostek zewnętrznych o mocy do 56 kW (20 HP) w monobloku.
 
Nowatorska konstrukcja jednostek kasetonowych oraz najcichsze jednostki ścienne w systemach klimatyzacji to tylko niektóre z ciekawych cech nowej linii produktowej.

Technologia Copeland Digital Scroll i obieg chłodniczy z ekonomizerem oraz wtryskiem par czynnika chłodniczego

Producenci systemów VRF w znacznej większości opierają swoje układy o sprężarki inverterowe, które rozpowszechnione są również w klasie urządzeń mono- i multisplit mniejszych mocy. Firma Samsung niemalże 10 lat temu postawiła w tej dziedzinie na nową wtedy technologię firmy Copeland, z użyciem której powstał system typu VRF o nazwie DVM (Digital Variable Multi). Nazwa systemu związana jest z zastosowaną sprężarką DVI Digital Scroll o pełnej regulacji wydajności w zakresie 10÷100%.

Rys. 1. System typu VRF o nazwie DVM Digital Variable Multi
Rys. 2. Sprężarka DVI Copeland


Metoda regulacji wydajności sprężarki Digitall Scroll wynika z jej konstrukcji. Przestrzeń roboczą kompresora tworzą dwie zazębione spirale (scroll), z których dolna obraca się mimośrodowo względem górnej spirali, nieruchomej w płaszczyźnie poziomej. Dodatkowo spirala górna ma możliwość uniesienia się o 1 mm względem dolnej, otwierając przestrzeń roboczą i przerywając w ten sposób cykl sprężania czynnika. Przestrzenie niskiego i wysokiego ciśnienia sprężarki są połączone przewodem, który pozwala na wyrównanie ciśnienia w obu obszarach.

Na przewodzie tym znajduje się zawór PVM pracujący w trybie zamknij / otwórz. Gdy zawór jest otwarty, następuje wyrównanie ciśnienia w obu przestrzeniach, górna spirala zostaje samoistnie uniesiona i sprężarka pracuje w trybie jałowym z 10% mocą nominalną silnika. Zamknięcie zaworu PVM powoduje błyskawiczne wytworzenie różnicy ciśnienia, która dociska spirale i zamyka przestrzeń roboczą sprężarki – następuje sprężanie czynnika. Dzięki temu bezwładność w dojściu do mocy żądanej układu jest ograniczona do minimum. Cykl pracy sprężarki trwa 20 s, najkrótszy cykl sprężania 2 s – zatem minimalna wydajność sprężarki DVI wynosi 10% wartości nominalnej. W sprężarkach inverterowych regulacja wydajności rozpoczyna się od 20÷30% wydajności nominalnej. Wystarczy, że jedna z jednostek wewnętrznych zostanie włączona, a sprężarka uruchamia się z mocą minimalną. Sprężarka z regulacją inverterem uzyskuje moc nominalną dopiero po uzyskaniu niemalże maksymalnych obrotów silnika. Dzięki wykorzystaniu sprężarek typu DVI nie ma konieczności stosowania rozbudowanych i wrażliwych układów elektroniki jak ma to miejsce w systemach inverterowych.

Rys. 3. Zdjęcia elektroniki układu inverterowego i DVM Plus


Z uwagi na impulsowy charakter przepływu czynnika przez instalację nie ma konieczności stosowania tzw. trybu odzysku oleju z instalacji chłodniczej. Cykl ten odpowiada za powrót oleju z instalacji do kompresorów i jest nieodzowny w systemach inverterowych, gdzie regulacji wydajności towarzyszy obniżenie prędkości czynnika w przewodach chłodniczych poniżej prędkości porywania oleju. Odzysk oleju uruchamia sprężarki z maksymalną mocą oraz wstrzymuje pracę jednostek wewnętrznych niezależnie od temperatury zewnętrznej na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, co jest odczuwalne dla użytkownika i obniża wydajność energetyczną systemu

Każda z jednostek zewnętrznych DVM Plus IV wyposażona jest w jedną sprężarkę DVI oraz jedną lub dwie sprężarki Copeland scroll o stałej wydajności. Podstawowa różnica w stosunku do innych rozwiązań VRF polega na sposobie regulacji wydajności chłodniczej w obrębie agregatu oraz w konstrukcji samego układu chłodniczego, który realizuje wysokowydajny obieg z udziałem ekonomizera (w tej roli nowy wymiennik płytowy) oraz międzystopniowego wtrysku pary czynnika chłodniczego do przestrzeni roboczej każdej ze sprężarek.

Rys. 4. Tryb odzysku oleju w układach inverterowych


Zastosowany obieg chłodniczy pozwala osiągnąć wysokie współczynniki wydajności energetycznej dla chłodzenia EER 4,31 oraz wyjątkowo wysokie w trybie grzania, dla agregatu o mocy 8 HP, nawet do poziomu 4,62. Jednocześnie spadek wydajności grzewczej dla temperatury zewnętrznej -20°C wynosi jedynie 27% w stosunku do warunków nominalnych (+7°C), a agregat osiąga przy tej temperaturze współczynnik sprawności COP 3,12. Pojedyncze agregaty DVM Plus IV dostępne są w wielkościach od 8 do 20 HP.

Nowością są jednostki o mocy 18 i 20 HP (56 kW), których wykorzystanie znacznie ogranicza powierzchnię instalacyjną i koszt całego systemu. Jednostki zewnętrzne można łączyć z sobą w obrębie jednego układu chłodniczego, aż do wydajności chłodniczej 80 HP (224 kW). Daje to, po uwzględnieniu przewymiarowania, możliwość podłączenia jednostek wewnętrznych o łącznej wydajności nominalnej 291 kW. Wszystkie wielkości agregatów występują również w wersji HR (odzysk ciepła), która umożliwia jednoczesną pracę jednostek wewnętrznych w trybie chłodzenia oraz grzania. System 3-rurowy HR pozwala znacząco podnieść efektywność energetyczną w stosunku do wartości nominalnych w budynkach o zbliżonym zapotrzebowaniu na energię cieplną i chłodniczą. Czynnik chłodniczy odparowuje w jednostkach wewnętrznych pracujących w trybie chłodzenia i za pośrednictwem skrzynek rozdzielających (MCU) jest kierowany do jednostek, które w tym samym czasie ogrzewają pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się znacząco obciążenie agregatów i pobór energii elektrycznej.

Rys. 5. Sprężarka DVI z wtryskiem par czynnika chłodniczego
Rys. 6. Nowy typ ekonomizera


Dzięki powyższym technologiom system DVM Plus IV nie tylko spełnia wszelkie wymagania stawiane systemom klimatyzacji budynków, ale także gwarantuje wydajną pracę w trybie grzania w polskich warunkach obliczeniowych, stając się interesującą alternatywą dla konwencjonalnych systemów grzewczych.

Nowatorskie jednostki wewnętrzne (...)

Swoboda projektowania (...)

Wszechstronne systemy sterowania (...)

Precyzyjna diagnostyka serwisowa (...)

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.