Oddziaływanie wzajemne jednostek zewnętrznych w układach VRF oraz optymalizacja ich posadowienia |
Data dodania: 03.10.2011 |
Efektywność energetyczna jest jednym z ważniejszych wskaźników jakości systemów i aby katalogowa wartość potwierdzona została w warunkach rzeczywistych należy zapewnić systemom odpowiednie warunki termodynamiczne.
O tym, że temperatura powietrza zewnętrznego znacząco wpływa na parametry pracy klimatyzatorów i systemów klimatyzacyjnych ze skraplaczami chłodzonymi powietrzem wiemy wszyscy. Od temperatury zewnętrznej uzależniona jest temperatura skraplania czynnika chłodniczego, a to z kolei wpływa m.in. na temperaturę końca sprężania i temperaturę odparowania, czyli na wydajność urządzenia oraz na współczynnik efektywności energetycznej EER. Dane katalogowe podawane są zwykle dla temperatury tw/tz = 27/35°C, zakres pracy urządzeń w funkcji chłodzenia to zakres od -15 do 43°C. Pobór mocy elektrycznej przez sprężarki dla tych samych wydajności i temperatury zewnętrznej np. +46°C jest około 40% większy niż pobór mocy dla temperatury +35°C, z kolei dla temperatury zewnętrznej +20°C około 40% mniejszy. Tak więc, z punku widzenia kosztów eksploatacyjnych, zapewnienie jak najniższej temperatury przed skraplaczem ma wręcz kluczowe znaczenie.
Wbrew pozorom na temperaturę powietrza zewnętrznego również mamy wpływ. Poprzez umiejscowienie urządzenia w zacienionej przestrzeni możemy uniknąć wpływu nasłonecznienia (czyli ograniczyć temperaturę), natomiast poprzez nieodpowiednie umieszczenie jednostek zewnętrznych względem siebie możemy spowodować niepożądany wzrost temperatury. Analizę wzajemnego wpływu jednostek zewnętrznych na siebie możemy przeprowadzić za pomocą programów symulacyjnych z serii CFD (computation fl uid dynamics). Rozważmy dwa szczegółowe przypadki.
Sytuacja 1
LITERATURA
AUTOR: Michał ZALEWSKI |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020