Urządzenia uzdatniania powietrza na bloku operacyjnym |
Data dodania: 03.10.2011 |
Klimatyzacja pomieszczeń bloku operacyjnego, a w szczególności sali operacyjnej, to wytworzenie i utrzymanie komfortowych warunków, zarówno dla personelu operującego, jak i dla pacjenta, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego stopnia aseptyki.
Spełnieniu wymagań stawianym blokom operacyjnym sprostać mogą jedynie wysokiej klasy urządzenia do obróbki hydrotermicznej powietrza (centrale klimatyzacyjne w wykonaniu higienicznym wraz z automatyką) oraz do nawiewu powietrza (nawiewniki, stropy laminarne). Każdy z elementów systemu ma za zadanie uzdatnić powietrze, uwzględniając zadane parametry powietrza w pomieszczeniach bloku operacyjnego. Za ilość i parametry powietrza oraz jego wstępne oczyszczenie można powiedzieć, że odpowiedzialne są centrale klimatyzacyjne, a za czystość i kierunki rozpływu powietrza – odpowiednio rozmieszczone stropy laminarne, nawiewniki, kratki.
W niniejszym artykule zostaną przedstawione urządzenia, jakie przy aktualnym poziomie techniki w tej dziedzinie, znajdują zastosowanie w klimatyzacji pomieszczeń aseptycznych.
Centrale higieniczne
Ponadto warto zwrócić uwagę na cały szereg rozwiązań zapewniających:
Centrale uzdatniające powietrze sal operacyjnych powinny posiadać atest higieniczny, wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Kompletna centrala w wykonaniu higienicznym składa się z oddzielnych zestawów funkcjonalnych szczelnie ze sobą połączonych. Obudowę każdego z nich stanowi szkielet aluminiowy o zamkniętym profi lu oraz płyty osłonowe – dolne z blachy nierdzewnej, a pozostałe z ocynkowanej powlekanej lakierem – wypełnione niepalnym materiałem izolacyjnym z wełny mineralnej. Dla zapewnienia dostępu do wnętrza centrali, celem jej mycia czy dezynfekcji, należy przewidzieć odpowiednie płyty osłonowe lub drzwi inspekcyjne, które w łatwy sposób zdejmuje się lub otwiera. W zależności od wymagań funkcjonalnych, poszczególne zestawy wyposaża się w odpowiednie zespoły służące do obróbki powietrza i tłumienia hałasu. Zestawy składające się z w/w elementów i urządzeń powinny zapewnić kilkustopniowe (najczęściej trójstopniowe) oczyszczanie powietrza, jego podgrzanie i nawilżenie do wymaganego stanu w okresie zimy, jak również schłodzenie i wytrącenie nadmiaru wilgoci w okresie lata. Tak przygotowane powietrze zostaje doprowadzone siecią kanałów do nawiewnika sufi towego zamontowanego w sali operacyjnej. Przykładowe zestawy funkcjonalne to:
Z zestawów takich mogą być tworzone typoszeregi central klimatyzacyjnych o różnorodnych układach funkcjonalnych, takich jak:
Automatyka central (...)
Nawiewnik sufi towy laminarny (...)
Nawiewniki indywidualne z filtrem absolutnym (...)
Kratki higieniczne (...)
Podsumowanie
AUTOR: Dariusz Stefanowski |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020