Rozwój zastosowań pomp ciepła |
Data dodania: 03.10.2011 |
Jednym z największych problemów energetyki naszych czasów jest efekt cieplarniany wywołany emisją gazów w wyniku działalności gospodarczej człowieka. Około 50% emisji gazów to CO2 powstający ze spalania węgla i jego związków.
Walka z ociepleniem to problem globalny. W 2010 roku zarejestrowano najwyższą temperaturę na ziemi od czasu jej systematycznej rejestracji tj. od połowy XIX wieku. Dla Polski ograniczenie emisji CO2, zgodnie z dyrektywami UE, to duży problem, z uwagi na fakt, że większość energii elektrycznej w Polsce wytwarza się w elektrowniach węglowych. We Francji nie ma tego problemu, bo ponad 80% energii elektrycznej produkują elektrownie jądrowe.
Wszystkie te ustalenia są ze sobą powiązane i różne kraje w różny sposób planują je zrealizować. Niektóre kraje nie muszą się martwić od samego początku. Przykładowo w Danii według danych polskiego Ministerstwa Środowiska energia wiatrowa w 2008 roku stanowiła już 20% wytwarzanej energii. Polska niestety nie ma tak dobrych uwarunkowań do rozwoju energetyki wiatrowej, jak Dania, czy energetyki wodnej jak Norwegia. Mimo to w Polsce buduje się fermy wiatrowe. Niestety, jeżeli energia elektryczna z wiatru nie byłaby dodatkowo dotowana, to w stosunku do innych źródeł jest nieopłacalna i nie ma uzasadniania ekonomicznego. Ponadto, wiatr nie wieje jednostajnie i w przypadku jego braku energię muszą produkować inne elektrownie. Analizuje się również uruchomienie elektrowni gazowych, których zaletą jest szybki rozruch. Dość popularnymi, uznawanymi na świecie odnawialnymi źródłami paliw są biopaliwa, biomasa oraz biogaz. Biogaz produkowany z odpadów jest dobrym dodatkiem do całej gospodarki, ale ilości gazu wyprodukowane z odpadów nie są wystarczające, by zasilić z tego źródła całą gospodarkę. Wadą biopaliw i biomasy jest to, że przy uprawie roślin na biopaliwa bardzo często stosuje się nawozy w ilościach, które dla żywności byłyby niedopuszczalne. Ponadto uprawy te stają się nieekologiczne ze względu na nawozy i opryski. Poza tym ilość miejsc pod biopaliwa jest ograniczona i musi konkurować z uprawami żywności. Z uwagi na fakt, że biopaliwowe uprawy są dotowane, bardzo często wypierają te drugie. Uprawy biopaliwowe, w przypadku tak wielu głodujących ludzi na świecie, wydają się być rozwiązaniem również nie humanitarnym. (...)
Wzrost zastosowań pomp ciepła w ostatnich latach (...)
Przykładowe dolne źródła ciepła
Kolektory pionowe (sondy gruntowe) (...)
Woda technologiczna (...)
Powietrze atmosferyczne (...)
AUTOR: Marek GAZIŃSKI |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020