Zastosowanie instalacji różnicowania ciśnienia w klatkach schodowych budynków kotłowni |
Data dodania: 03.10.2011 |
Poprawne zaprojektowanie instalacji różnicowania ciśnienia w klatkach schodowych budynków kotłowni wymaga od projektanta uwzględnienia szeregu problemów wpływających istotnie na ostateczny kształt instalacji.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z projektowaniem instalacji różnicowania ciśnienia wykorzystywanych do zapobiegania przed zadymieniem klatek schodowych w budynkach bloków energetycznych. Wymienione zostały podstawowe zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę na etapie opracowania koncepcji i wykonania projektu oraz różnice w porównaniu do typowej aplikacji takiej instalacji. Analizę skuteczności działania instalacji różnicowania ciśnienia przeprowadzono dla typowego budynku kotłowni z wykorzystaniem wyników symulacji komputerowych. Zasada działania oraz cel zastosowania instalacji różnicowania ciśnienia w klatkach schodowych i przedsionkach przeciwpożarowych budynków kotłowni jest dokładnie taka sama jak w budynkach biurowych i mieszkalnych. Polega na wytworzeniu zadanej wartości nadciśnienia w przestrzeni klatek schodowych i przedsionków przeciwpożarowych, w stosunku do pomieszczenia objętego pożarem. Zapewnienie odpowiedniej gradacji ciśnienia oraz ukierunkowanego przepływu powietrza pozwala na utrzymanie dróg ewakuacyjnych w stanie wolnym od dymu i przeprowadzenie ewakuacji ekip pracujących w obrębie budynku kotłowni. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo wymienionych analogii podczas projektowania instalacji różnicowania ciśnienia w budynkach bloków energetycznych trzeba uwzględnić opisane poniżej czynniki istotnie wpływające na ostateczny kształt oraz parametry techniczne instalacji. Na potrzeby opracowania zaleceń dotyczących projektowania opisywanych instalacji przeprowadzone zostały wizje lokalne połączone z pomiarami rozkładów ciśnienia statycznego, prędkości przepływu oraz temperatury powietrza w klatkach schodowych i halach kotła dwóch elektrowni.
Blok energetyczny pierwszej z elektrowni został zbudowany w latach 60-tych XX w. Klatka schodowa o całkowitej wysokości 60 m została podzielona na dwie sekcje, dolną – o wysokości 20 m i górną – o wysokości 40 m. Przestrzenie te zostały rozdzielone hydraulicznie w celu ograniczenia intensywności zjawiska efektu kominowego. Opisywana klatka schodowa przylegała bezpośrednio do stanowiącej jedną kubaturę hali kotła. W hali kotła przewidziano zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. Druga z elektrowni powstała w ostatnich latach. Klatka schodowa stanowi pojedynczą kubaturę o bardzo zbliżonej do poprzedniej wysokości wynoszącej 55 m. Pomiędzy klatką schodową, a halą kotła przewidziano wykonanie przedsionków przeciwpożarowych. Hala kotła wyposażona była zarówno w technologiczną instalację wentylacyjną, jak również mechaniczną wentylację oddymiającą. W obu wymienionych obiektach klatki schodowe w trybie standardowej pracy umożliwiały komunikację w obrębie budynku kotłowni, natomiast w przypadku pożaru stanowiły pionowe drogi ewakuacyjne. Liczba klatek schodowych w analizowanych obiektach zależy od wielkości budynku kotłowni, dlatego przewidziano odpowiednio budowę sześciu oraz jednej klatki schodowej. Na podstawie wymagań w zakresie parametrów funkcjonalnych (w tym nominalnej różnicy ciśnienia statycznego oraz prędkości przepływu powietrza zapobiegających infiltracji dymu, uzupełnionych wynikami pomiarów w warunkach rzeczywistych) przeprowadzono szereg symulacji komputerowych. W artykule przedstawiono jedynie wyniki symulacji komputerowych wraz z opisem. Zrezygnowano natomiast ze szczegółowej prezentacji wyników pomiarów.
Co należy uwzględnić podczas projektowania
Instalacja różnicowania ciśnienia (...)
Symulacja komputerowa (...)
Założenia (...)
Wyniki (...)
LITERATURA
AUTORZY: |
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020