Potencjał oszczędności energii w supermarketach
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 22.12.2011

Chłodzenie, ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, oświetlenie – to grupa największych konsumentów energii w supermarketach. Powszechnie nie przypuszcza się nawet, jak ogromny potencjał oszczędności znajduje się w tych systemach.

 

2011_12_16
Rys. 1. Dostarczanie energii pierwotnej: zestawienie energii konwencjonalnej i odnawialnej

 

Globalne zużycie energii
Globalne zużycie energii stale rośnie: według International Energy Agency w latach 2004–2008 produkcja energii wzrosła o 10 proc. O 10 proc. zwiększyło się również średnie zużycie energii na osobę. W 2010 r. konsumpcja energii wzrosła o 5 proc. [1].
Obecnie globalna produkcja energii wynosi około 500 EJ (1 EJ = 1018 J) i jest pozyskiwana w największej części z paliw kopalnych (około 80 proc.). Globalne zasoby geologiczne tych paliw wystarczą wprawdzie na wiele lat, lecz ich dostępność jest uzależniona od zawirowań politycznych, które mogą zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu w tej materii. Ich użytkowanie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat wiąże się również z wysoką emisją CO2, która jest następstwem ich spalania. Ochrona klimatu zmusza wszystkie duże elektrociepłownie do depozycji (sekwestracji) pod ziemią wydzielanego w nich CO2 z gazów spalinowych. To prowadzi do wzrostu kosztów produkowanej energii, a także do wzrostu jej zużycia (na procesy wydzielania i depozycji) [2].
Działania wychodzące naprzeciw opisanym faktom przebiegają wielotorowo, przy czym szczególnie godne uwagi są dwa z nich: poszukiwanie nowych źródeł energii i ograniczenie zużycia energii przez jej największych konsumentów. Na rysunku 1. został przedstawiony wykres ilustrujący zmiany sposobów pozyskiwania energii w perspektywie ostatnich 80 lat. Rosnące zapotrzebowanie energetyczne i rosnące koszty stale malejących zasobów paliw kopalnych będą powodowały od 2030 r. gwałtowny rozkwit odnawialnych źródeł energii, a szczególnie fotowoltaiki (PV), energii słonecznej, biomasy, energii wiatrowej i geotermalnej.

 

Potencjał oszczędności energii
Drugim sposobem ograniczenia zużycia energii jest wspomniana poprawa efektywności istniejących systemów.
Chłodnictwo jest jednym z największych konsumentów energii w branży supermarketów. Wielu nie przypuszcza, jak ogromny potencjał oszczędności skrywa się w integracji i właściwej regulacji tych systemów. Znaczna część energii jest nieefektywnie wykorzystywana lub wręcz marnowana, co przypomina jazdę na pełnym gazie przy wciśniętym hamulcu.
Na I Konferencji Technicznej „Innowacja i Efektywność Energetyczna w Chłodnictwie i Automatyce Budynków” zostały przedstawione przykłady niemieckich supermarketów, w których, dzięki zainstalowaniu rozwiązań firmy Eckelmann, zużycie energii spadło o 20÷30 proc.
Rozwiązania automatyki Eckelmann dają możliwość integracji systemów chłodzenia, ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji i oświetlenia w jeden system, co daje możliwość uzyskania cennych efektów synergicznych.

 

Przykładowe projekty z rynku niemieckiego
Przedstawione poniżej przykłady realizacji prezentują metody i efekty uzyskane po instalacji rozwiązań Eckelmann. Integracja systemów w większości przypadków obejmowała, w zależności od konkretnego obiektu:
- sterowanie budynkiem,
- połączenie techniki chłodniczej, pomp ciepła, geotermii i wykorzystania ciepła odpadowego,
- uzyskanie cennych efektów synergetycznych,
- zarządzanie czasem i energią,
- funkcje oszczędzania energii,
- zarządzanie obciążeniem.

 

Supermarket w Bielefeld (...)

 

Supermarket w Lorsch (...)

 

Supermarket w Jebenhausen (...)

 

Supermarket w Essen (...)

 

Makro i mikroekonomia (...)

 

LITERATURA
[1] Energetyczne i ekologiczne dylematy Europy. Europejskie Forum Nowych Idei. Sopot 28–30.09.2011 r.
[2] Z globalnej perspektywy. Zużycie Energii obecnie i do 2030r. http:// www.ekoenergia.pl/index.php?id_akt= 535&plik=Globalne_zuzycie_energii_% 96_obecne_i_do_2030_r..html
[3] Materiały informacyjne Eckelmann.
[4] Strona www.etis.pl
[5] Frank UHLEMANN, Heinz PÖLKNER: Energooszczędny system chłodzenia w supermarkecie Edeka Böers. Chłodnictwo & Klimatyzacja nr 9-2011.

 

AUTOR:
Maciej OLSZEWSKI
– specjalista ds. technologii Eckelmann, Etis sp z o.o.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.