Fizyczna metoda uzdatniania wody za pomocą sygnału elektrycznego Technologia Hydropath w układach HVAC
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 28.07.2013

mgr inż. Marek BOTWINA
– Hydropath - Dora Astro

 

W instalacjach chłodnictwa i klimatyzacji ważną rolę odgrywa woda. Surowa woda jest stosunkowo tanim nośnikiem energii. Większość układów wymiany ciepła wymaga jednak, by nierozpuszczone i rozpuszczone w wodzie technologicznej substancje i związki chemiczne, minerały i składniki biologiczne nie przekraczały określonych ustalonych parametrów.

 

2013-06-45

 

 

Woda surowa, nieuzdatniona, w wielu wypadkach sprawia poważne problemy użytkownikom instalacji zarówno chłodzących jak i grzewczych. Skażenie bakteryjne, biofilm, osady mineralne, korozja – to te najczęściej pojawiające się problemy w instalacjach chłodniczo-klimatyzacyjnych. Tylko woda poprawnie uzdatniona spełnia warunki zalecane przez producentów urządzeń dla prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Uzdatnienie wody często powoduje, że jej cena drastycznie wzrasta i staje się ona znacznie droższym nośnikiem energii cieplnej. W wielu przypadkach koszt samej wody surowej stanowi tylko kilkadziesiąt procent kosztu całkowitego związanego z uzyskaniem wody technologicznej. Rosnąca świadomość społeczeństwa związana z koniecznością ochrony środowiska naturalnego powoduje, że ścieki powstające w wyniku chemicznego uzdatniania wody nie mogą być bezpośrednio odprowadzane do kanalizacji. Ścieki te są odbierane i utylizowane przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy, co również podnosi koszt przygotowania wody uzdatnionej chemicznie.

Dodatkowym wyzwaniem dla użytkowników uzdatniających wodę za pomocą środków chemicznych jest balansowanie pomiędzy usunięciem z wody minerałów powodujących twardość przemijającą i zapewnieniem tej wodzie parametrów wody, nie powodującej korozji elektrochemicznej instalacji.

Spotykamy się więc powszechnie z wodą tylko do pewnego stopnia zmiękczoną chemicznie. W wielu przypadkach urządzenia uzdatniające ograniczają, ale nie eliminują jej zdolności do tworzenia osadów mineralnych, aby nie powodować poprzez zmianę jej składu chemicznego wzrostu jej korozyjnego oddziaływania na materiał z którego wykonana jest instalacja.

Dość powszechnie woda poddawana jest dezynfekcji poprzez stosowanie biocydów w celu wyeliminowania możliwości namnażania bakterii i innych mikroorganizmów w układach wymiany ciepła.

W procesach uzdatniania wody pojawiają się również związki chemiczne zwane flokulantami, służące do poprawy filtracji wody z zanieczyszczeń.

 

2013-06-46a

Rys. 1. HydroFlow K40

 

W każdym z wyżej wymienionych elementów procesu uzdatniania wody występują dość kosztowne i stwarzające problemy w zakresie dozowania i przechowywania substancje, które ograniczają, ale nie do końca eliminują problemy z wodą w instalacjach.

Biofilm to struktura będąca błoną biologiczną zbudowaną z drobnoustrojów, glonów, bakterii i grzybów. Kolonie tych organizmów za sprawą ich adhezyjnych zdolności, wynikających również z pojawiających się w biofilmie polimerowych substancji wydzieliny pozakomórkowej, dobrze przylegają do powierzchni i szybko się rozmnażają w miejscach wilgotnych lub otoczonych wodą. Bakterie znajdujące się w strukturach biofilmu są znacznie bardziej odporne na działanie temperatury, antybiotyków i substancji dezynfekujących, ponieważ są chronione przez zewnętrzne obumarłe warstwy organizmów.

W przypadku występowania biofilmu, korozja wewnętrzna instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych powodowana jest dodatkowo przez związki chemiczne, będące produktami przemiany materii organizmów tworzących biofilm.

Od 20 lat firma Hydropath Holdings Ltd. stosuje nowoczesną, fizyczną technologię uzdatniania wody. Produkowane przez Hydropath urządzenia AquaKLEAR P posiadają takie właściwości użytkowe, które rozwiązują wiele problemów eksploatacyjnych w instalacjach chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych. Spotkać je można w wieżach chłodniczych w energetyce, budynkach użyteczności publicznej, zakładach produkcyjnych.

Wykorzystywana w nich technologia Hydropath skutecznie eliminuje zdolność wody do osadzania kamienia kotłowego, eliminuje bakterie i inne mikroorganizmy tworzące biofilm oraz ogranicza korozję elektrochemiczną w instalacjach.

W technologii Hydropath indukowany w wodzie, cykliczne wzrastający i zanikający sygnał fali elektrycznej o wysokiej częstotliwości, rozchodzi się w całej instalacji hydraulicznej na odległość setek metrów powodując:

  • brak możliwości osadzania się kamienia kotłowego,
  • usuwanie już istniejących osadów kamienia kotłowego,
  • ograniczenie korozji metalicznej do około 60%,
  • eliminację bakterii i glonów w wodzie oraz biofilmu,
  • poprawę flokulacji zanieczyszczeń.

Ta technologia fizycznego uzdatniania wody jest powszechnie stosowana już w 68 krajach świata i korzysta z niej ponad 1,5 mln użytkowników. Na rynku polskim pojawiła się w 2011 roku.

Technologia z powodzeniem wykorzystywana jest w układach ciepłowniczych, klimatyzacji i wentylacji najbardziej znanych sieci hotelowych, obiektach biurowych i produkcyjnych światowych koncernów. Znajduje zastosowanie w dużych budynkach mieszkalnych i domach prywatnych, w których problemy wynikające ze stosowania twardej wody są dość powszechne.

 

Sposób działania

(...)

 

Usuwanie istniejącego w instalacji kamienia kotłowego

(...)

 

Poprawa skuteczności filtracji

(...)

 

Eliminacja bakterii, mikroglonów i biofilmu

(...)

 

Ograniczenie korozji metalicznej w instalacji

(...)

 

Porównanie technologii chemicznej i fizycznej

(...)

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.