Obieg powietrza w hali produkcyjnej wymuszony przez system wentylacji Push-Pull i Push-Pull Pro
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 02.12.2013

By poprawić komfort pracy, oraz zapobiec chorobom płuc hale produkcyjne powinny być wyposażone w wyciągi miejscowe, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe w wydajne systemy filtrowentylacji. Jednym z systemów wentylacji, który może znacząco poprawić komfort pracy jest system filtrowentylacji Push-Pull lub Push-Pull Pro.

 

W halach produkcyjnych, w których realizowane są procesy spawalnicze pracownicy narażeni są na schorzenia układu oddechowego. Pylica płuc u spawaczy może rozwinąć się w przeciągu kilku lat pracy. Schorzenie to występuje znacznie częściej u spawaczy, którzy pracę wykonują w halach produkcyjnych nie wentylowanych, niż u spawaczy pracujących w otwartej przestrzeni.

 

Zasada działania

System filtrowentylacji Push-Pull opiera się na zamkniętym obiegu powietrza, w którym jest ono oczyszczane z pyłów za pomocą różnych technologii filtracji, przy czym nie doprowadza się w tym wypadku powietrza świeżego do przestrzeni wentylowanej.

Należy podkreślić, że technologia ta winna być wspomagana klasyczną wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wyciągową, szczególnie w halach, w których są realizowane procesy technologiczne, gdzie powietrze zmienia swój skład chemiczny (stężenie CO, CO2 i O2) oraz istnieje zagrożenie wycieku substancji gazowych, agresywnych chemicznie.

Wentylacja hal produkcyjnych i montażowych, w których realizowane są procesy generujące zapylenie, przekraczające parametry normatywne może być wyposażona w systemy Push-Pull pod warunkiem, że filtr jest w stanie oczyścić powietrze. W przemyśle stosuje się wiele systemów filtrowania, przy czym każdy z tych systemów jest zoptymalizowany z uwagi na granulację pyłu znajdującego się w powietrzu. W tabeli 1. przedstawiono zestawienie przykładowych technologii przemysłowych stosowanych w procesach f ltracji powietrza [1].

 

2013-10-73-2

 

Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego mieszczą się w zakresie od 0,1 do 1000 mm. Pył o wymiarze cząstek poniżej 1 mm unosi się na skutek wysokiej temperatury w przestrzeni roboczej. Cząstki pyłu, których wymiary przekraczają 1mm, opadają grawitacyjnie [2].

Najbardziej szkodliwe pyły mieszczą się w przedziale 0,1÷5 μm (rys. 1.), gdyż pozostają w płucach. Pyły poniżej 0,1 μm wdychamy i wydychamy – nie pozostają w naszym organizmie, natomiast pyły powyżej 5 μm zatrzymują się na naszych naturalnych „filtrach” w nosie.

 

2013-10-73-1m

Rys. 1. Rozmiary cząstek pyłu spawalniczego

 

Filtry dymów spawalniczych powinny charakteryzować się skutecznością na poziomie ≥99,9% dla cząstek >0,2 μm [3].

Pył o tych rozmiarach może być odfiltrowany np. w filtrach patronowych, wyposażonych we wkłady celulozowo-poliestrowe lub poliestrowe pokryte PTFE z systemem oczyszczania sprężonym powietrzem np. Puls Jet.

Wysoka temperatura unosi dymy i pyły spawalnicze średnio do wysokości 4÷6 m nad posadzką, gdzie tworzą „chmurę”. Dymy unosząc się, rozprężają się i wyrównują swoją temperaturę z otoczeniem, dzięki czemu charakterystyczne jest zwiększanie się objętości słupa dymu ku górze. Po pewnym czasie po wyrównaniu temperatury pyły te opadają ponownie w przestrzeń roboczą. By zapobiec opadaniu pyłów, wykorzystuje się cechę unoszenia się pyłów spawalniczych ponad stanowiska pracy ludzi. Systemy te montowane są tak, aby pyły eliminowane były na wysokości 4÷6 m. Odpowiednia wysokość rozmieszczenia systemów push-pull zapobiega opadaniu dymów w strefę pracy ludzi. Jednocześnie odczuwalny przepływ powietrza jest również poza strefą przebywania ludzi.

System Push Pull ma ograniczenia związane z rozpiętością hali. W przypadku dużych hal można stosować rozwiązanie alternatywne. Alternatywą do klasycznego systemu Push-Pull jest Push- Pull Pro, gdzie duże znaczenie ma rozmieszczenie systemów wyciągu oraz nadmuchu powietrza, gdyż to one decydują o czystości powietrza w przestrzeni roboczej hali produkcyjnej. Praca przedstawia wyniki modelowania matematycznego, mającego na celu określenie pola przepływu powietrza w hali produkcyjnej, w której realizowane są procesy spawalnicze.

 

2013-10-74-1

Rys. 2. System Push-Pull [4]

 

Modelowanie przepływu powietrza w systemie Push-Pull Pro w modernizowanej hali produkcyjnej

(...)

 

Podsumowanie

W pracy przedstawiono wyniki obliczeń dla systemu nadmuchu oraz wyciągu powietrza. Obliczenia wykonano przy zastosowaniu kodu CFD, w celu określenia obecności stref, w których może zalegać pył generowany w procesach produkcyjnych.

Modelowanie CFD pozwala określić rozkład pola prędkości w halach produkcyjnych, co może być przydatne w przypadku, gdy nie dysponujemy wytycznymi branżowymi odnośnie montażu systemów wentylacji Push-Pull Pro dla dużych hal produkcyjnych.

Przy realizacji artykułu wykorzystano materiały zamieszczone na stronie www.platformafiltrowentylacyjna.com.pl

 

LITERATURA
[1] Poradnik Termoenergetyka. WNT. Warszawa, 1965.
[2] http://www.magazynprzemyslowy.pl/artykul_679.html
[3] Grundsätze zur Prüfung von Filtern für die Verwendung in staubbeseitigenden Maschinen und Geräten, GS-BIA-M06 http://www.dguv.de/dguv-test/de/produktsicherheit/pruefgrundlagen/pruefgrundsaetze/pg_pdf/gs_bia_m06.pdf
[4] www.platformafiltrowentylacyjna.com.pl
[5] http://www.comsol.com/

 

Tomasz STAFF
Platforma Filtrowentylacyjna Grupa RYWAL-RHC

Robert MATYSKO
Instytut Maszyn Przepływowych
Polska Akademia Nauk

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Chłodnictwie i Klimatyzacji nr 10/2013

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.