Europejska zgodność CE w chłodnictwie
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.06.2007

Zasady swobodnego przepływu wyrobów w UE
    Kluczowym zagadnieniem dla funkcjonowania dzisiejszego jednolitego rynku wyrobów Unii Europejskiej (UE) są zasady związane ze swobodnym przepływem wyrobów w jego obrębie.

Zasady bezpieczeństwa
    U podstaw filozofii swobodnego przepływu wyrobów leżą zasady bezpieczeństwa, które do obrotu dopuszczają tylko wyroby bezpieczne tj. takie, które podczas ich stosowania nie zagrażają życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku. Podstawowe wymagania bezpieczeństwa zawarte są w dyrektywach Nowego Podejścia (NP) wypełniających rolę obligatoryjnych przepisów prawnych przyjętych przez wszystkie państwa członkowskie UE. Dyrektywy te zostały wprowadzone w ramach tzw. Nowego Podejścia do technicznej harmonizacji i normalizacji i opierającej się na następujących zasadach:

  • harmonizacja ustawodawcza została ograniczona tylko do zasadniczych wymagań bezpieczeństwa,
  • tylko wyroby spełniające zasadnicze wymagania mogą być wprowadzone do obrotu,
  • europejskie normy zharmonizowane z dyrektywami zapewniają spełnienie zasadniczych wymagań na podstawie domniemanej zgodności,
  • stosowanie norm zharmonizowanych jest dobrowolne.


        Wyrób spełniający zasadnicze wymagania dopuszczony do obrotu w jednym państwie UE jest automatycznie dopuszczany do obrotu w pozostałych krajach wspólnoty. Obecnie wprowadzono 28 dyrektyw NP. obejmujących swym zakresem różne sektory wyrobów w tym część z nich dotyczy obszaru chłodnictwa.

Zasady odpowiedzialności i nadzoru rynku

    Kolejnym filarem swobodnego przepływu wyrobów są zasady odpowiedzialności producenta za wyrób wprowadzany do obrotu i stosowania oraz zasady nadzoru rynku, które mają zapobiegać i dyscyplinować producenta przed wprowadzaniem na rynek wyrobów niebezpiecznych. Dyrektywy NP nakładają na producenta obowiązek ponoszenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo wyrobów, ponieważ tylko on ma prawo składania i wypełniania takiej deklaracji. Dyrektywy nakładają również obowiązek na państwa członkowskie UE zorganizowania skutecznego systemu nadzoru rynku w obrębie każdego państwa w oparciu o własne przepisy zgodne z ustaleniem tych dyrektyw. I tak w Polsce organy kontroli rynku mogą ukarać producenta w trybie administracyjnym za wprowadzenie do obrotu wyrobu niebezpiecznego grzywną zależną od stopnia szkodliwości czynu. Odpowiedzialność producenta za bezpieczeństwo wyrobu jest wzmocniona dodatkowo przez dyrektywę 85/374/EWG, która dotyczy odpowiedzialności za wadliwy wyrób. Na podstawie tej horyzontalnej dyrektywy producent ponosi również odpowiedzialność prawną za szkody wyrządzone przez wadliwy wyrób osobom oraz w mieniu. (…)

Zasady oznakowania CE wyrobu

    Dyrektywy NP wymagają od producenta, aby wyroby spełniały zasadnicze wymagania oraz aby ocena zgodności była prowadzona wg właściwych procedur. W takim przypadku producent ma obowiązek wystawić Deklarację Zgodności oraz oznakować wyrób symbolem CE – europejskiej zgodności od pierwszych liter francuskiego wyrażenia Conformite Europeene. Jeżeli w ocenie zgodności w fazie produkcji uczestniczy jednostka notyfikowana to obok CE umieszczany jest jej numer. (…)

Charakterystyka wyrobów w obszarze chłodnictwa

    Wyroby będące przedmiotem obrotu handlowego w obszarze chłodnictwa stanowią zarówno zintegrowane wyroby gotowe, jak również ich podstawowe zespoły lub komponenty. Głównym przeznaczeniem gotowych urządzeń chłodniczych jest zapewnienie chłodzenia w przestrzeniach zamkniętych dla uzyskania w nich temperatury niższej od temperatury otoczenia. Urządzenia chłodnicze wprowadzone do obrotu można klasyfikować wg różnych kryteriów. Z punktu widzenia przeznaczenia i miejsca użytkowania, urządzenia chłodnicze można podzielić na następujące grupy: 1. do chłodzenia i zamrażania żywności w domu, pomieszczeniach handlowych, zakładach zbiorowego żywienia, przechowalniach, 2. do chłodzenia powietrza dla utrzymania komfortu przez wentylację lub klimatyzację w domu, pomieszczeniach handlowych, pomieszczeniach publicznych, przechowalniach żywności, pomieszczeniach przemysłowych, 3. do chłodzenia płynów lub powietrza dla procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych. W przypadku pierwszej grupy, urządzeń dla zastosowań domowych, będziemy mieli do czynienia z chłodziarkami i zamrażarkami. Dla zastosowań w pomieszczeniach handlowych oraz zakładach zbiorowego żywienia możemy mówić o witrynach, ladach, bądź komorach chłodniczych lub zamrażalniczych. W przypadku drugiej grupy urządzeń możemy mówić o urządzeniach chłodniczych, które stanowią zespoły wchodzące w skład klimatyzatorów z wentylatorami lub bez nich. Natomiast trzecia grupa to agregaty chłodnicze do chłodzenia płynów lub powietrza. Do grupy urządzeń chłodniczych zaliczamy także urządzenia kriogeniczne. Z uwagi na zasadę działania, urządzenia chłodnicze dzielimy na typu sprężarkowego lub absorpcyjnego. Z punktu widzenia konstrukcyjnego mają tutaj zastosowanie podstawowe zespoły i komponenty, które mogą być przedmiotem obrotu handlowego. Do tych zespołów możemy zaliczyć między innymi:
  • sprężarki chłodzące z napędem,
  • parowniki np.: do komór chłodniczych lub chłodzenia cieczy,
  • chłodnice powietrza,
  • skraplacze np.: chłodzone wodą lub powietrzem,
  • wentylatory,
  • pompy ciepła sprężarkowe,
  • filtry,
  • armaturę ciśnieniową obejmującą zawory: zwrotne, odcinające, bezpieczeństwa,
  • automatykę chłodniczą obejmującą: zawory rozprężne, termostatyczne zawory rozprężne, regulatory ciśnienia bezpośredniego działania, regulatory temperatury, elektroniczne sterowniki komór chłodniczych.



    W oparciu o te zespoły mogą być budowane większe handlowe zespoły chłodnicze, takie jak: agregat sprężarkowy złożony ze sprężarki chłodniczej i napędzającego ją silnika elektrycznego, agregat skraplający jeżeli agregat sprężarkowy zostanie uzupełniony o skraplacz, agregat chłodniczy stanowiący kompletne urządzenie chłodnicze. (…)

Obowiązki producenta

Dla każdego rodzaju urządzenia chłodniczego producent powinien:
  • wytypować te dyrektywy, które mają do wyrobu zastosowanie,
  • określić normatywne dokumenty odniesienia, które będą podstawą do oceny zgodności z każdą z dyrektyw. Najlepiej korzystać przy tym z norm zharmonizowanych, a jeżeli ich nie ma z norm międzynarodowych bądź krajowych. W przypadku kiedy dla danej dyrektywy ma zastosowanie do wyrobu wiele norm wygodne jest sporządzenie Specyfikacji Technicznej wyrobu, która porządkuje wszystkie wymagania i jednocześnie wykazuje pokrycie nimi wszystkich istotnych zasadniczych wymagań dyrektywy dla danego wyrobu,
  • wybrać procedurę oceny zgodności,
  • przeprowadzić ocenę zgodności wyrobu zgodnie z procedurą niekiedy z udziałem jednostki notyfikowanej i zgromadzić materiał dowodowy dotyczący zgodności,
  • wystawić Deklarację Zgodności WE dla wszystkich dyrektyw mających zastosowanie i oznakować wyrób CE.
 
    Podstawą dopuszczenia wyrobu do obrotu jest oznakowanie CE oraz wystawiona przez producenta Deklaracja Zgodności WE. 

wydanie 5/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.