Przeciwpożarowe klapy transferowe Kiedy i w jaki sposób można je stosować? |
Data dodania: 22.11.2017 |
Czy spotkali się Państwo z zaprojektowaną klapą przeciwpożarową odcinającą na zakończeniu kanału wentylacyjnego? Może w Państwa projekcie występuje klapa bez podłączonych kanałów? Jeżeli na któreś z tych dwóch pytań odpowiedzieliście Państwo twierdząco, warto zapoznać się z przepisami określającymi jakie produkty można w ten sposób stosować. Z ostatnich obserwacji rynku oraz zapytań, które wpływają do „Mercor” S.A. wnioskuję, że istnieją wątpliwości w w/w zakresie.
Klapy przeciwpożarowe odcinające do wentylacji bytowej badane są według normy PN-EN 1366-2. Wskazana w normie procedura badania jednoznacznie określa sposób badania produktu do zastosowań w przegrodach budowlanych, poza przegrodami budowlanymi, jak również wskazuje, jakie badania są niezbędne do potwierdzenia możliwości zastosowania klapy bez przewodu wentylacyjnego po jednej lub obu jej stronach. W ostatnim przypadku, gdy producent chce zadeklarować, że jego produkt może być zastosowany bez przewodów wentylacyjnych, wymagany jest dodatkowy dowód na izolacyjność klapy. Procedura takiego badania opisana jest w punkcie 6.2.7. cytowanej powyżej normy „Zastosowania bez przewodu wentylacyjnego po jednej lub obu stronach, gdy wymagany jest dodatkowy dowód na izolacyjność w takich zastosowaniach”:
„…Gdy wymagany jest specyfi czny dowód na izolacyjność dla zastosowania bez przewodu wentylacyjnego po jednej lub po obu stronach, należy wykonać zwykłe badania (po obu stronach) z podciśnieniem oraz dodatkowe badanie charakterystyczne, z termoelementami zamontowanymi na powierzchni czołowej/ elemencie obrotowym. Jeśli dane zastosowanie wymaga zamontowania klapy odcinającej bez przewodu wentylacyjnego, należy taką klapę przebadać po obu stronach, z zamontowanymi termoelementami. Klapę odcinającą można wyposażyć w kratki wentylacyjne, lecz w przypadku jej badania z kratkami wentylacyjnymi, kratki powinny być rzeczywiście zamontowane.” [Cytat: norma PN-EN 1366-2:2015: „Badania odporności ogniowej instalacji użytkowych − Część 2: Przeciwpożarowe klapy odcinające”.]
Jak wskazuje norma, gdy producent klapy przeciwpożarowej chce zadeklarować jej zastosowanie na zakończeniu kanału wentylacyjnego lub bez podłączonych kanałów, musi przeprowadzić dodatkowe badania. Norma PN-EN 1366-2 (rys. 9. Normy) określa szczegóły konfi guracji badawczej oraz rozmieszczenia termoelementów w przypadku, gdy klapa przeciwpożarowa ma być montowana bez przewodu wentylacyjnego z jednej lub obu stron i gdy wymagany jest dodatkowy dowód na izolacyjność. Schematycznie pokazuje to rys. 1., konfi guracja B. Termoelementy w przypadku takiego badania znajdują się bezpośrednio na powierzchni czołowej przegrody klapy. Gdy klapa przeciwpożarowa ma posiadać możliwość zastosowania z przyłączonymi kanałami wentylacyjnymi, badana jest z przyłączonym kanałem, na którym znajdują się termoelementy – rys. 1., konfi guracja A. Jak widać, są to dwa różne badania, dostarczające zupełnie innych wyników i dowodów.
Rys. 1. Ideowe przedstawienie rozmieszczenia termoelementów pomiarowych podczas badania ogniowego klapy przeciwpożarowej według normy PN-EN 1366-2
Podsumowanie
Reasumując, klapa przeciwpożarowa sklasyfi kowana wg normy PN-EN 15650 może być stosowana w instalacjach przewodowych i bez przewodów wentylacyjnych, ale pod warunkiem, że posiada stosowne, wymagane normą PN-EN 1366-2 badania ogniowe i mechaniczne, potwierdzające wymagane cechy. Nieprawdą jest, że badanie klapy z podłączonym do niej przewodem wentylacyjnym daje producentowi klapy możliwość zadeklarowania, że jego produkt może być zastosowany bez kanałów − jako klapa transferowa. Potwierdzenie, że konkretna klapa przeciwpożarowa może być stosowana jako transferowa, powinno znaleźć się w Deklaracji Właściwości Użytkowych produktu.
W przypadku oferty produktowej Mercor, obydwa typy badań były przeprowadzone dla klapy mcr WIP. Klapa, dzięki badaniom według PN-EN 1366-2 na zastosowanie z kanałami wentylacyjnymi oraz bez nich, została sklasyfi kowana według PN-EN 13501-3 jako możliwa do zastosowania również w wersji bez podłączonych przewodów wentylacyjnych z jednej lub dwóch stron. Ten sam zapis został przeniesiony do Certyfi katu Stałości Właściwości Użytkowych produktu według PN-EN 15650. Dzięki ww. cyklowi badań, klasyfi kacji oraz certyfi kacji, Mercor, jako odpowiedzialny producent, mógł w swojej Deklaracji Właściwości Użytkowych podać parametr dotyczący montażu klapy przeciwpożarowej mcr WIP z lub bez kanałów wentylacyjnych.
Fot. Klapa mcr WIP fi rmy „MERCOR” S.A.
Klapa mcr WIP posiada obowiązującą Aprobatę Techniczną ITB, spełniającą wymagania normy PN-EN 1634-1 oraz Certyfi kat Zgodności ITB potwierdzający cechę klapy transferowej.
Wojciech RYTLEWSKI
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020