Centrala wentylacyjna CIVIC – idealne rozwiązanie dla pomieszczeń szkolnych |
Data dodania: 15.05.2018 | ||
Czasy dusznych sal lekcyjnych z niewydolną wentylacją odchodzą w zapomnienie. Coraz większa część rodziców czy dyrektorów ma świadomość zdecydowanej przewagi wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną.
Niewłaściwa wentylacja w szkolnych klasach prowadzi często do niskiej jakości powietrza. W przypadku wentylacji grawitacyjnej doprowadzane jest do pomieszczenia „nie obrobione powietrze”, bez kontroli jego ilości, stężenia CO2, często zanieczyszczone, a także zbyt wilgotne lub zbyt suche. Skutkiem tego może być wysuszenie czy podrażnienie gałek ocznych, spadek wydajności osób pracujących w pomieszczeniu czy koncentracji u dzieci w trakcie nauki. Dowiedziono, że niska jakość powietrza jest odpowiedzialna za 5÷10% spadek wydajności osób dorosłych w pracy. Jeszcze gorzej wpływa na dzieci, stanowiąc jeden z czynników ograniczających ich szkolne osiągnięcia. Z kolei duża wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni i drobnoustrojów, które to powodują astmę i alergię.
Zalety wentylacji mechanicznej to dużo wyższy komfort, obniżenie nawet o 50% kosztów ogrzewania budynku oraz brak konieczności otwierania okien, co skutkuje uniknięciem ulicznego hałasu, kurzu, owadów jak i przeciągów. Pomieszczenie jest przewietrzane niezależnie od temperatury i wiatru na zewnątrz, a w dobie panującego smogu należy pamiętać, że powietrze nawiewane jest zawsze filtrowane. Właściciel budynku ma świadomość, że jakość powietrza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna dla użytkownika. Każdy rodzic przecież interesuje się, w jakich warunkach przebywa jego dziecko.
W istniejących budynkach szkolnych wykonanie standardowej wentylacji mechanicznej, zawierającej jednostkę centralną (centralę wentylacyjną) wraz z instalacją, jest często niemożliwe do wykonania.
Spowodowane jest to koniecznością posiadania miejsca dla centrali wentylacyjnej oraz całej instalacji rozprowadzenia powietrza. Dodatkowo, wykonanie takiej instalacji w szkole jest nieodłącznie związane z odwołaniem zajęć lekcyjnych, lub jedynie w okresie wakacyjnym.
Wychodząc naprzeciw osobom odpowiedzialnym za remonty i modernizacje placówek oświatowych, firma VENTS wprowadziła do oferty serię central wentylacyjnych CIVIC, stanowiące zaawansowany technologicznie, a jednocześnie prosty w montażu i użyciu system wentylacji pomieszczeń szkolnych.
Rys. 1. Schemat szkoły systemem wentylacji CIVIC
Charakterystyka urządzenia
CIVIC to wydajna centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna ze skutecznością rekuperacji do 97% uzyskaną poprzez zastosowanie najwyższej jakości wymienników. Urządzenie oferowane jest w dwóch wariantach wielkościowych o wydatku do 300 m3/h (CIVIC EC LB 300) oraz 550 m3/h (CIVIC EC LB 500). Jednostkę montuje się przy ścianie z wylotem bezpośrednio przez kanał na zewnątrz budynku, a dzięki estetycznemu designowi, dyskretnie wpisuje się w każde wnętrze.
Dzięki zastosowaniu wentylatorów EC centrala charakteryzuje się cichą pracą (25÷35 dB(A)) i niskim zużyciem prądu. Urządzenie jest dostępne w kilku wariantach w zależności od potrzeb użytkownika np. z nagrzewnicą wstępną lub wstępną i wtórną. Ta druga opcja może dodatkowo dogrzewać pomieszczenia powietrzem w sezonie zimowym. Do wyboru oferowane są również dwa warianty wymienników: przeciwprądowy oraz z membraną entalpiczną w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.
Rys. 2. Jednostka CIVIC EC 550 LB
Rys. 3. Schemat przepływu powietrza w urządzeniu CIVIC
Zastosowane zaawansowane możliwości sterowania (w opcji czujnik CO2 oraz wilgotności) dają możliwość programowania pracy centrali w kalendarzu tygodniowym, w zależności od obłożenia sal lekcyjnych, co również wpływa na energochłonność systemu.
Rys. 4. Porównanie zasięgu strugi powietrza w sali lekcyjnej dla CIVIC EC LB 500 i CIVIC EC LB 300 do klasycznego układu wentylacji nawiewno-wywiewnej.
Oczyszczanie doprowadzanego powietrza zachodzi za pośrednictwem dwóch wbudowanych filtrów o stopniu filtracji G4 i F8 (skuteczność filtracji cząstek PM 2,5>75%). W przypadku obiektów o wysokich wymaganiach istnieje możliwość zastosowania filtrów węglowych F8 i H11 (PM 2,5>95%).
Rys. 5. Przekrój urządzenia CIVIC
Wymiana ciepła
W celu uzyskania dofinansowania bądź wsparcia przez władze lokalne modernizacji placówki oświatowej, musimy wykazać, że zaplanowane rozwiązanie przyniesie oszczędności w kosztach eksploatacyjnych. Wykonanie wentylacji mechanicznej może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%. Należy pamiętać, że zastosowanie szczelnych drzwi i okien powinno iść w parze z montażem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zastosowanie urządzenia CIVIC pozwala na uzyskanie efektywności odzysku ciepła do 97%, tym samym bardzo wysoka sprawność wymiennika w urządzeniu przekłada się na wysokie oszczędności.
W centrali wentylacyjnej świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz przez czerpnię. Zimne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej ogrzewając się od powietrza usuwanego (ciepłego). Następnie powietrze jest nawiewane do pomieszczeń. Zużyte powietrze oddaje swoją energie świeżemu powietrzu nie mieszając się z nim.
Rys. 6. Zasada działania wymiany ciepła w CIVIC EC LB z wymiennikiem przeciwprądowym wykonanym: a) z polistyrenu lub aluminium; b) z membraną entalpiczną
Główną różnicą pomiędzy wymiennikiem wykonanym z polistyrenu lub aluminium a membraną entalpiczną jest to, co dzieje się z wilgocią. W pierwszym wariancie kondensat powstały w procesie odzyskiwania ciepła zbiera się w pojemniku na skropliny i zostaje usunięty do systemu kanalizacji. W centrali z membraną entalpiczną, w okresie ciepłym, powietrze odprowadzane absorbuje za pośrednictwem membrany wilgoć zawartą w powietrzu doprowadzanym. Dzięki temu obniża się temperatura i wilgotność powietrza doprowadzanego.
mgr inż. Wioletta SOBIERSKA
Vents Group Sp. z o.o.
|
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020