Centrala wentylacyjna CIVIC – idealne rozwiązanie dla pomieszczeń szkolnych
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 15.05.2018

 Czasy dusznych sal lekcyjnych z niewydolną wentylacją odchodzą w zapomnienie. Coraz większa część rodziców czy dyrektorów ma świadomość zdecydowanej przewagi wentylacji mechanicznej nad grawitacyjną.

 

Niewłaściwa wentylacja w szkolnych klasach prowadzi często do niskiej jakości powietrza. W przypadku wentylacji grawitacyjnej doprowadzane jest do pomieszczenia „nie obrobione powietrze”, bez kontroli jego ilości, stężenia CO2, często zanieczyszczone, a także zbyt wilgotne lub zbyt suche. Skutkiem tego może być wysuszenie czy podrażnienie gałek ocznych, spadek wydajności osób pracujących w pomieszczeniu czy koncentracji u dzieci w trakcie nauki. Dowiedziono, że niska jakość powietrza jest odpowiedzialna za 5÷10% spadek wydajności osób dorosłych w pracy. Jeszcze gorzej wpływa na dzieci, stanowiąc jeden z czynników ograniczających ich szkolne osiągnięcia. Z kolei duża wilgotność może prowadzić do rozwoju pleśni i drobnoustrojów, które to powodują astmę i alergię.

 

Zalety wentylacji mechanicznej to dużo wyższy komfort, obniżenie nawet o 50% kosztów ogrzewania budynku oraz brak konieczności otwierania okien, co skutkuje uniknięciem ulicznego hałasu, kurzu, owadów jak i przeciągów. Pomieszczenie jest przewietrzane niezależnie od temperatury i wiatru na zewnątrz, a w dobie panującego smogu należy pamiętać, że powietrze nawiewane jest zawsze filtrowane. Właściciel budynku ma świadomość, że jakość powietrza w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna dla użytkownika. Każdy rodzic przecież interesuje się, w jakich warunkach przebywa jego dziecko.

 

W istniejących budynkach szkolnych wykonanie standardowej wentylacji mechanicznej, zawierającej jednostkę centralną (centralę wentylacyjną) wraz z instalacją, jest często niemożliwe do wykonania.

 

 

2018 02 74 1

 

 

Spowodowane jest to koniecznością posiadania miejsca dla centrali wentylacyjnej oraz całej instalacji rozprowadzenia powietrza. Dodatkowo, wykonanie takiej instalacji w szkole jest nieodłącznie związane z odwołaniem zajęć lekcyjnych, lub jedynie w okresie wakacyjnym.

 

Wychodząc naprzeciw osobom odpowiedzialnym za remonty i modernizacje placówek oświatowych, firma VENTS wprowadziła do oferty serię central wentylacyjnych CIVIC, stanowiące zaawansowany technologicznie, a jednocześnie prosty w montażu i użyciu system wentylacji pomieszczeń szkolnych.

 

 

2018 02 74 2

Rys. 1. Schemat szkoły systemem wentylacji CIVIC

 

 

Charakterystyka urządzenia

 

CIVIC to wydajna centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna ze skutecznością rekuperacji do 97% uzyskaną poprzez zastosowanie najwyższej jakości wymienników. Urządzenie oferowane jest w dwóch wariantach wielkościowych o wydatku do 300 m3/h (CIVIC EC LB 300) oraz 550 m3/h (CIVIC EC LB 500). Jednostkę montuje się przy ścianie z wylotem bezpośrednio przez kanał na zewnątrz budynku, a dzięki estetycznemu designowi, dyskretnie wpisuje się w każde wnętrze.

 

Dzięki zastosowaniu wentylatorów EC centrala charakteryzuje się cichą pracą (25÷35 dB(A)) i niskim zużyciem prądu. Urządzenie jest dostępne w kilku wariantach w zależności od potrzeb użytkownika np. z nagrzewnicą wstępną lub wstępną i wtórną. Ta druga opcja może dodatkowo dogrzewać pomieszczenia powietrzem w sezonie zimowym. Do wyboru oferowane są również dwa warianty wymienników: przeciwprądowy oraz z membraną entalpiczną w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.

 

 

2018 02 74 3

Rys. 2. Jednostka CIVIC EC 550 LB

 

 

2018 02 74 4

Rys. 3. Schemat przepływu powietrza w urządzeniu CIVIC

 

 

Zastosowane zaawansowane możliwości sterowania (w opcji czujnik CO2 oraz wilgotności) dają możliwość programowania pracy centrali w kalendarzu tygodniowym, w zależności od obłożenia sal lekcyjnych, co również wpływa na energochłonność systemu.

 

 

2018 02 75 1

Rys. 4. Porównanie zasięgu strugi powietrza w sali lekcyjnej dla CIVIC EC LB 500 i CIVIC EC LB 300 do klasycznego układu wentylacji nawiewno-wywiewnej.

 

 

Oczyszczanie doprowadzanego powietrza zachodzi za pośrednictwem dwóch wbudowanych filtrów o stopniu filtracji G4 i F8 (skuteczność filtracji cząstek PM 2,5>75%). W przypadku obiektów o wysokich wymaganiach istnieje możliwość zastosowania filtrów węglowych F8 i H11 (PM 2,5>95%).

 

 

2018 02 75 2

Rys. 5. Przekrój urządzenia CIVIC 

 

 

2018 02 75 4

 

 

Wymiana ciepła

 

W celu uzyskania dofinansowania bądź wsparcia przez władze lokalne modernizacji placówki oświatowej, musimy wykazać, że zaplanowane rozwiązanie przyniesie oszczędności w kosztach eksploatacyjnych. Wykonanie wentylacji mechanicznej może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50%. Należy pamiętać, że zastosowanie szczelnych drzwi i okien powinno iść w parze z montażem instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zastosowanie urządzenia CIVIC pozwala na uzyskanie efektywności odzysku ciepła do 97%, tym samym bardzo wysoka sprawność wymiennika w urządzeniu przekłada się na wysokie oszczędności.

 

W centrali wentylacyjnej świeże powietrze jest zasysane z zewnątrz przez czerpnię. Zimne powietrze przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej ogrzewając się od powietrza usuwanego (ciepłego). Następnie powietrze jest nawiewane do pomieszczeń. Zużyte powietrze oddaje swoją energie świeżemu powietrzu nie mieszając się z nim.

 

 

2018 02 75 3

Rys. 6. Zasada działania wymiany ciepła w CIVIC EC LB z wymiennikiem przeciwprądowym wykonanym: a) z polistyrenu lub aluminium; b) z membraną entalpiczną

 

 

 

Konstrukcja central wentylacyjnych CIVIC

 

 • Obudowa wykonana ze stali z powłoką polimerową, wyłożoną od wewnątrz izolacją akustyczną i termiczną w formie wełny mineralnej o grubości od 40 do 80 mm;
 • Zastosowano silniki elektrycznie komutowane (EC) o wydajności do 90%, napędzające zewnętrzne wirniki z łopatkami zagiętymi do przodu;
 • Na nawiewie powietrza znajdują się filtry kasetowe klasy G4 i F8, w opcji dostępne filtry węglowe klasy F8 i H11 (PM 2,5 > 95%). Dla powietrza wywiewanego zastosowano filtr G4;
 • Opcjonalne zintegrowane nagrzewnice;
 • Centrale są wyposażone w obejście (by-pass). W okresie letnim zawór by-passu otwiera się, aktywując tryb wentylacji z pominięciem wymiennika.

 

 

 

 

Główne zalety zastosowania urządzenia CIVIC w porównaniu do standardowej wentylacji mechanicznej

 

 • Wielkość oraz opcje urządzenia dobiera się do indywidualnych potrzeb danego pomieszczenia;
 • Bardzo szybki montaż bez konieczności rozprowadzania instalacji, mniejsze koszty inwestycyjne;
 • Świeże powietrze dociera przez krótki kanał powietrzny wbudowany w ścianę – urządzenie potrzebuje bardzo mało energii na pokonanie oporów;
 • Zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego – poszczególne pomieszczenia nie są ze sobą połączone kanałami powietrznymi;
 • Centrala wentylacyjna CIVIC programowana jest dla konkretnego pomieszczenia;
 • Mniejsze koszty eksploatacyjne – w przypadku gdy pomieszczenie nie jest użytkowane, urządzenie może pracować na najniższym biegu, bądź zostać wyłączone;
 • Brak konieczności wykonania projektu instalacji.

 

 

 

Główną różnicą pomiędzy wymiennikiem wykonanym z polistyrenu lub aluminium a membraną entalpiczną jest to, co dzieje się z wilgocią. W pierwszym wariancie kondensat powstały w procesie odzyskiwania ciepła zbiera się w pojemniku na skropliny i zostaje usunięty do systemu kanalizacji. W centrali z membraną entalpiczną, w okresie ciepłym, powietrze odprowadzane absorbuje za pośrednictwem membrany wilgoć zawartą w powietrzu doprowadzanym. Dzięki temu obniża się temperatura i wilgotność powietrza doprowadzanego.

 

 

 

mgr inż. Wioletta SOBIERSKA
– Kierownik Działu Technicznego
w VENTS GROUP

 

 

Vents Group Sp. z o.o.
Siedziba główna
ul. Brzozowa 8
64-320 Niepruszewo
tel. +48 61 832 45 30
fax. +48 61 830 59 43
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.vents-group.pl

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Pompy ciepła 2023-2024

 • Pompy ciepła 2021-2022

 • Pompy ciepła 2022-2023

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.