Reklama
 
 
 
Reklama
Dry-coolery – tendencje w konstrukcji urządzeń. Rozmowa z ekspertami
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Data dodania: 28.09.2020

Na nasze pytania związane z zastosowaniem, doborem w zależności od aplikacji, nowymi funkcjami i tendencjami w konstrukcji urządzeń typu dry-cooler odpowiadają przedstawiciele firm EVAPFLEX i SECESPOL.


EKSPERCI:

 

2020 07 34 1

2020 07 34 2

Paweł PAŁAMARCZUK,
Specjalista ds. techniczno--handlowych
EVAPFLEX Sp. z o.o.
Cezary SIDOROWICZ,
Konstruktor w Dziale Rozwoju Produktu
SECESPOL Sp. z o.o.

 

 

Jakie aspekty według Panów przemawiają za zastosowaniem dry-coolerów i dlaczego? W jakich układach dry-coolery sprawdzają się najlepiej?

 

Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX)

Dry-coolery czy wieże wyparne dobieramy, zakładając zawsze najbardziej rygorystyczne możliwe warunki, w których przyjdzie im pracować. W celu schłodzenia medium dry-coolery wykorzystują do pracy strumień przepływającego powietrza. Za zastosowaniem dry-coolerów przemawia przede wszystkim punkt pracy urządzenia, czyli odpowiednio wysokie temperatury wlot/wylot wyższe od temperatury otoczenia. Prawa fizyki nie pozwolą obniżyć temperatury czynnika, jeśli będzie ona nieadekwatna względem temperatury powietrza nie nastąpi wymiana ciepła.

 

Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL)

Głównym powodem wzrostu popularności dry-coolerów jest rosnący nacisk na obniżenie kosztów eksploatacji. Dla przykładu – w zakładach przemysłowych pracujących przez cały rok zastosowanie dry-coolerów pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej w układach chłodzenia, w momencie gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej temperatury medium chłodzonego.
W praktyce oznacza to duże oszczędności dla przedsiębiorstwa w okresie październik-marzec. Warto również podkreślić, że w wielu krajach obowiązują już regulacje prawne wprowadzające zakaz używania czynników mających negatywny wpływ na środowisko. Dlatego coraz częściej spotykane są rozwiązania niestandardowe ze skraplaczami pośrednimi, gdzie zrzut ciepła odbywa się za pomocą dry-coolerów, bądź układy z kompaktowymi chillerami amoniakalnymi z bezpośrednim odparowaniem oraz skraplaczem płytowym współpracującym z dry-coolerem.
Nasze dry-coolery D.COOL idealnie sprawdzą się w układach chłodzenia pomieszczeń przemysłowych i komercyjnych oraz we wspomnianych wcześniej układach chłodzenia systemów przemysłowych.

 

 

Na co zwrócić uwagę, dobierając urządzenia do zastosowań określanych jako chłodzenie przemysłowe, a na co w układach klimatyzacji?

 

Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX)

Zarówno w przypadku rozwiązań przemysłowych, jak i klimatyzacyjnych należy zwrócić uwagę na koszty zakupu oraz eksploatacji w określonej perspektywie czasowej i umiejętnie je zestawić.
O ile koszt zakupu jest najłatwiejszy do określenia, o tyle koszty późniejszej eksploatacji wymagają bardziej kreatywnego podejścia oraz uwzględnienia takich aspektów, jak: oczekiwany czas życia urządzenia/instalacji, zużycie energii elektrycznej przez wentylatory oraz moduły hydrauliczne, które wymuszają przepływ czynnika i pokonują nieustannie opór wywołany spadkiem ciśnienia na wężownicach dry-coolera oraz pozostałych fragmentach instalacji.
Kolejnym istotnym aspektem jest uwzględnienie free-coolingu, gdy tylko pozwalają na to sezonowe warunki atmosferyczne.

 

 

Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL)

Każdy dobór dry-coolera odbywa się w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb klienta. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na wymagane temperatury pracy czynnika chłodzonego oraz warunki środowiskowe.
Ważnym aspektem jest również rodzaj silnika wentylatora (do wyboru AC lub EC). Wentylatory AC nie wyposażone w układ sterowania są rozwiązaniem tańszym. Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy instalujemy układ sterowania wentylatorami. Wtedy bardziej ekonomiczne jest zainstalowanie wentylatorów z silnikami EC, gdyż nie tylko są bardziej wydajne, cichsze i łatwiejsze w obsłudze, ale również ich cena w pakiecie z układem sterowania jest niższa.
Aby ułatwić proces realizacji zamówień opracowaliśmy specjalny program doboru, który ułatwi wybór odpowiedniego urządzenia. Jesteśmy przekonani, że we współpracy z naszymi inżynierami wybór urządzenia będzie trafny i spełni oczekiwania najbardziej wymagającego systemu chłodzenia lub klimatyzacji.

 

 

Czy rozwiązania Państwa dry-coolerów pozwalają na zastosowanie również czynnika R744, jako tak zwane gas-coolery? Czym wyróżnia się taka konstrukcja?

 

Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX)

Aktualnie Evapco nie ma w ofercie urządzeń pozwalających na wykorzystanie czynnika R744 / pozwalających na pracę z czynnikiem R744. Ze względu na bardzo wysokie ciśnienia wymaga on szczególnego podejścia do konstrukcji wężownic. Czynnik ten, ze względu na duże zakupowe koszty całej instalacji i dyskusyjne oszczędności wynikające z jego zastosowania, wciąż jest mało popularny. Evapco w najbliższym czasie włączy do swojej oferty urządzenia stanowiące odpowiedź na potrzeby rynku również dla tego czynnika.

 

 

Jakie aspekty i nowinki technologiczne w konstrukcjach swoich urządzeń uważają Panowie za warte zauważenia?

 

Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX)

Evapco, w swoim dziale badawczo-rozwojowym, nieustannie testuje rozwiązania, które mają na celu znacząco zwiększyć efektywność wymiany ciepła Obecnie do rozwijanych technologii możemy zaliczyć nieustanne ulepszanie rozwiązań adiabatycznych, karbowane wnętrza wężownic – co zwiększa turbulentności przepływu – oraz działania w kierunku uzyskania jak najcichszych wentylatorów w odpowiedzi na zaostrzające się wymagania klientów w zakresie emisji hałasu.

2020 07 35 1

 

 

Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL)

Nasza firma jest obecna na rynku od ponad 30 lat. Nasze produkty zyskały opinię niezawodnych, wydajnych i ekonomicznych w działaniu. Idea kreowania urządzeń wysokiej jakości towarzyszyła nam również przy projektowaniu dry-coolerów D.COOL. Co wyróżnia nasze urządzenia? Solidność wykonania głównych komponentów, takich jak wymiennik ciepła, obudowa czy wentylatory – jedne z najcichszych na rynku. Zastosowaliśmy także specjalny system stabilizujący miedziane rurki wymiennika lamelowego. Wywinięte szyjki otworów w przegrodach pozwalają uniknąć stopniowego przetarcia się cienkich rurek podczas pracy dry-coolera.
W naszej ofercie znajdą Państwo dry-coolery nie tylko w szerokiej gamie rozmiarów i typów, ale również w trzech wersjach kolorystycznych.

2020 07 35 2

 

Czy mogliby Panowie wskazać naszym czytelnikom jakieś ciekawe realizacje z rynku polskiego, z zastosowaniem dry-coolerów?

 

Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX)

Evapco może pochwalić się wieloma referencjami dostaw z zakresu od 300 kW do nawet 25 MW. Do realizacji z ostatnich lat możemy zaliczyć kilka słynnych, nowo wybudowanych wieżowców biurowych (dostawa na potrzeby klimatyzacji) oraz zakładów przemysłowych. Są to zarówno urządzenia pracujące wyłącznie na sucho, jak i adiabatyczne.

 

Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL)

Jedną z pierwszych naszych realizacji był dry-cooler SDF-H-N 4x1 będący elementem linii do produkcji rur. Woda destylowana ochładzająca nagrzewnicę indukcyjną doprowadzana jest za pomocą pompy do dry-coolera, gdzie jest następnie ochładzana, po czym wraca do ponownego obiegu. Obecnie nasz zespół pracuje nad kolejnym ciekawym projektem – dry-coolerem SDV-H-N 5x2, który będzie wchodził w skład systemu chłodzenia pieca próżniowego.

 

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

  • Pompy ciepła 2018

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

  • Pompy ciepła 2015

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.