Dry-coolery – tendencje w konstrukcji urządzeń. Rozmowa z ekspertami |
Data dodania: 28.09.2020 | ||||
Na nasze pytania związane z zastosowaniem, doborem w zależności od aplikacji, nowymi funkcjami i tendencjami w konstrukcji urządzeń typu dry-cooler odpowiadają przedstawiciele firm EVAPFLEX i SECESPOL.
Jakie aspekty według Panów przemawiają za zastosowaniem dry-coolerów i dlaczego? W jakich układach dry-coolery sprawdzają się najlepiej?
Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX) Dry-coolery czy wieże wyparne dobieramy, zakładając zawsze najbardziej rygorystyczne możliwe warunki, w których przyjdzie im pracować. W celu schłodzenia medium dry-coolery wykorzystują do pracy strumień przepływającego powietrza. Za zastosowaniem dry-coolerów przemawia przede wszystkim punkt pracy urządzenia, czyli odpowiednio wysokie temperatury wlot/wylot wyższe od temperatury otoczenia. Prawa fizyki nie pozwolą obniżyć temperatury czynnika, jeśli będzie ona nieadekwatna względem temperatury powietrza nie nastąpi wymiana ciepła.
Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL) Głównym powodem wzrostu popularności dry-coolerów jest rosnący nacisk na obniżenie kosztów eksploatacji. Dla przykładu – w zakładach przemysłowych pracujących przez cały rok zastosowanie dry-coolerów pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej w układach chłodzenia, w momencie gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej temperatury medium chłodzonego.
Na co zwrócić uwagę, dobierając urządzenia do zastosowań określanych jako chłodzenie przemysłowe, a na co w układach klimatyzacji?
Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX) Zarówno w przypadku rozwiązań przemysłowych, jak i klimatyzacyjnych należy zwrócić uwagę na koszty zakupu oraz eksploatacji w określonej perspektywie czasowej i umiejętnie je zestawić.
Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL) Każdy dobór dry-coolera odbywa się w sposób indywidualny, dostosowany do potrzeb klienta. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na wymagane temperatury pracy czynnika chłodzonego oraz warunki środowiskowe.
Czy rozwiązania Państwa dry-coolerów pozwalają na zastosowanie również czynnika R744, jako tak zwane gas-coolery? Czym wyróżnia się taka konstrukcja?
Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX) Aktualnie Evapco nie ma w ofercie urządzeń pozwalających na wykorzystanie czynnika R744 / pozwalających na pracę z czynnikiem R744. Ze względu na bardzo wysokie ciśnienia wymaga on szczególnego podejścia do konstrukcji wężownic. Czynnik ten, ze względu na duże zakupowe koszty całej instalacji i dyskusyjne oszczędności wynikające z jego zastosowania, wciąż jest mało popularny. Evapco w najbliższym czasie włączy do swojej oferty urządzenia stanowiące odpowiedź na potrzeby rynku również dla tego czynnika.
Jakie aspekty i nowinki technologiczne w konstrukcjach swoich urządzeń uważają Panowie za warte zauważenia?
Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX) Evapco, w swoim dziale badawczo-rozwojowym, nieustannie testuje rozwiązania, które mają na celu znacząco zwiększyć efektywność wymiany ciepła Obecnie do rozwijanych technologii możemy zaliczyć nieustanne ulepszanie rozwiązań adiabatycznych, karbowane wnętrza wężownic – co zwiększa turbulentności przepływu – oraz działania w kierunku uzyskania jak najcichszych wentylatorów w odpowiedzi na zaostrzające się wymagania klientów w zakresie emisji hałasu.
Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL) Nasza firma jest obecna na rynku od ponad 30 lat. Nasze produkty zyskały opinię niezawodnych, wydajnych i ekonomicznych w działaniu. Idea kreowania urządzeń wysokiej jakości towarzyszyła nam również przy projektowaniu dry-coolerów D.COOL. Co wyróżnia nasze urządzenia? Solidność wykonania głównych komponentów, takich jak wymiennik ciepła, obudowa czy wentylatory – jedne z najcichszych na rynku. Zastosowaliśmy także specjalny system stabilizujący miedziane rurki wymiennika lamelowego. Wywinięte szyjki otworów w przegrodach pozwalają uniknąć stopniowego przetarcia się cienkich rurek podczas pracy dry-coolera.
Czy mogliby Panowie wskazać naszym czytelnikom jakieś ciekawe realizacje z rynku polskiego, z zastosowaniem dry-coolerów?
Paweł PAŁAMARCZUK (EVAPFLEX) Evapco może pochwalić się wieloma referencjami dostaw z zakresu od 300 kW do nawet 25 MW. Do realizacji z ostatnich lat możemy zaliczyć kilka słynnych, nowo wybudowanych wieżowców biurowych (dostawa na potrzeby klimatyzacji) oraz zakładów przemysłowych. Są to zarówno urządzenia pracujące wyłącznie na sucho, jak i adiabatyczne.
Cezary SIDOROWICZ (SECESPOL) Jedną z pierwszych naszych realizacji był dry-cooler SDF-H-N 4x1 będący elementem linii do produkcji rur. Woda destylowana ochładzająca nagrzewnicę indukcyjną doprowadzana jest za pomocą pompy do dry-coolera, gdzie jest następnie ochładzana, po czym wraca do ponownego obiegu. Obecnie nasz zespół pracuje nad kolejnym ciekawym projektem – dry-coolerem SDV-H-N 5x2, który będzie wchodził w skład systemu chłodzenia pieca próżniowego.
|
PODOBNE ARTYKUŁY:
POLECAMY WYDANIA SPECJALNE
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2024
-
Pompy ciepła 2023-2024
-
Pompy ciepła 2021-2022
-
Pompy ciepła 2022-2023
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023
-
Pompy ciepła 2020-2021
-
Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020
-
Pompy ciepła 2019-2020