Zastosowanie automatycznych zaworów rozprężnych w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
Data dodania: 14.12.2007

Automatyczne zawory rozprężne, zwane także zaworami presostatycznymi znajdują zastosowanie przede wszystkim w małych urządzeniach o niezmiennym obciążeniu cieplnym. W urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych mogą być stosowane nie tylko jako element rozprężający gaz. 

Zasada działania automatycznego zaworu rozprężnego
     Automatyczne zawory rozprężne, w skrócie popularnie nazywane AZR w sposób ciągły utrzymują stałe ciśnienie w parowniku. Poprzez utrzymywanie stałego ciśnienia utrzymywana jest także stała temperatura. Nie regulują one jednak strumienia przypływającej masy czynnika w zależności od obciążenia cieplnego, a można wręcz rzec, że działają przeciwnie – gdy wzrasta obciążenie cieplne zawór się przymyka.
     Zawory te są stosowane w małych urządzeniach o minimalnych zmianach obciążenia, a także wszędzie tam gdzie pożądana jest stała temperatura parowania (np. w instalacjach gdzie chłodzi się wodę lub mleko [1]). Celem automatycznych zaworów rozprężnych w tych aplikacjach jest ochrona przez zamarzaniem.
     Zawory automatyczne nie mogą być stosowane w instalacjach z wieloma parownikami i jedną sprężarką, ponieważ w rzeczywistych układach każdy parownik jest inaczej obciążony cieplnie – a to w przypadku zastosowania termostatów parownikowych spowodowałoby, że sprężarka otrzymywałaby niejednorodne źródło sygnałów do jej włączania i wyłączania.


     Na rysunku 1 został przedstawiony schemat automatycznego zaworu rozprężnego z wewnętrznym wyrównaniem ciśnienia. Zasada działania jest następująca. Czynnik wypływający ze skraplacza wpływa do komory wysokiego ciśnienia 10. Następnie przepływa przez dyszę 4, wpływa do komory niskiego ciśnienia 9 i odpływa do parownika. Automatyczne zawory rozprężne stosuje się najczęściej w małych urządzeniach, tak więc ciśnienie w komorze niskiego ciśnienia jest ciśnieniem parowania. Gaz w komorze niskiego ciśnienia o ciśnieniu parowania oddziaływuje na membranę 1. Z drugiej strony na membranę oddziaływuje gaz o ciśnieniu atmosferycznym oraz sprężyna 11. Od strony wewnętrznej natomiast na membranę działa suma sił gazu o ciśnieniu parowania i siła naciągu sprężyny 6. Sprężyna jest tutaj częścią elementu regulacji zaworu wraz ze śrubą regulacyjną 7.
     Gdy obciążenie parownika zmniejsza się, ciśnienie także zaczyna spadać, bo czynnik nie odparowuje, a gaz cały czas jest odsysany przez sprężarkę. Obniżające się ciśnienie zmniejsza nacisk na membranę od strony wewnętrznej, co powoduje przesunięcie trzpienia 3 i iglicy 4 w dół. Pozwala to zwiększyć ciśnienie w parowniku. Gdy obciążenie parownika rośnie – rośnie także ciśnienie, a to powoduje ostatecznie przymykanie się zaworu i mniejszy wpływ czynnika do parownika.
     Na rysunku 2 została przedstawiona zmiana ciśnienia w parowniku kontrolowanym przez automatyczny zawór rozprężny w czasie, poczynając od uruchomienia sprężarki (punkt 0). Od punktu 0 do punktu a1 sprężarka pracuje. W punkcie a1 następuje wyłączenie sprężarki. Gdy ciśnienie i temperatura w parowniku wzrośnie do wartości wymaganej (punkt b1) sprężarka zostaje uruchomiona. Powoduje to spadek ciśnienia i temperatury. W ten sposób urządzenie w kolejnych cyklach będzie regulować ciśnienie w parowniku. 

     Rzeczywisty automatyczny zawór rozprężny posiada bardziej zwartą budowę. Na rysunku 3 został przedstawiony presostatyczny zawór rozprężny mogący pracować zarówno z wewnętrznym, jak i zewnętrznym wyrównaniem ciśnienia. Podczas montażu należy się zdecydować na jeden z wyżej wymienionych sposobów.

     Zawór składa się z następujących elementów: 1 – sprężyna zamykająca, 2 – iglica, 3 – trzpień, 4 – sprężyna otwierająca, 5 – śruba regulująca naciąg sprężyny otwierającej, 6 – szczelina, 7 – przewód wewnętrznego wyrównania ciśnienia, 8 – przewód zewnętrznego wyrównania ciśnienia, 9 – membrana.

Sposoby umieszczenia w instalacji automatycznych zaworów rozprężnych
(...)

Pozostałe zastosowania automatycznych zaworów rozprężnych
(...)

Ochrona przed nadmiernym ciśnieniem (...)
Regulatory przepływu gazu (...)
W systemach z wieloma parownikami – do utrzymywania stałego ciśnienia (...)

Podsumowanie
     Zastosowanie automatycznych zaworów rozprężnych jest pożądane wszędzie tam gdzie wymagana jest stała temperatura parowania. Sprawdzają się także w instalacjach jako elementy chroniące przed zamarzaniem. Mogą być także z powodzeniem stosowane w małych urządzeniach chłodniczych ze stałym obciążeniem cieplnym. Wadą automatycznych zaworów rozprężnych stosowanych jako główne elementy rozprężające jest ich niewłaściwa reakcja na zmieniające się obciążenie cieplne.

LITERATURA
[1] ANDERSEN S.A. Automatyczne urządzenia chłodnicze, Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, Warszawa 1964.
[2] LESZCZYŃSKI H.: Aparatura i urządzenia chłodnicze, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990.
[3] ASHRAE Handbook, Refrigerant control devices, 2001.
[4] Parker Hannifin Corporation: Catalog CIC-2003-1/US, Thermostatic and Constant Pressure (Automatic) Expansion Valves. 2003. 

wydanie 11/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.