Moc akustyczna a pomiary hałasu  cz. 2
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Data dodania: 07.09.2007

W niniejszym opracowaniu zawarto praktyczne wskazówki dotyczące poprawnego pomiaru poziomu hałasu emitowanego przez urządzenia wentylacyjne, zarówno w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych jak i w środowisku. 

Pomiar poziomu hałasu wewnątrz budynków
Wymagania
     Podstawowym kryterium w Polsce dotyczącym poziomu hałasu w pomieszczeniach w budynkach są wielkości opublikowane w polskiej normie PN-87/B-02151/02 – „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku w pomieszczeniach”[4].
     Z punktu widzenia zagadnień wentylacyjnych, interesującym parametrem jest hałas ustalony, generowany przez urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne, który obecnie najwygodniej mierzy się używając równoważnego poziomu dźwięku A – LAeq.
     W pomieszczeniach budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz szpitalach i sanatoriach jako czas oceny T należy przyjąć nieprzerwane 8 najniekorzystniejszych godzin w ciągu dnia między godz. 600 a 2200 i nieprzerwane 0,5 godziny w ciągu nocy, między godz. 2200 a 600. W pomieszczeniach użyteczności publicznej jako czas oceny T należy przyjąć czas, w którym pomieszczenie użytkowane jest przez daną grupę ludzi zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pomieszczenie wykorzystywane jest w czasie dłuższym niż 8 godzin, jako czas oceny T należy przyjąć nieprzerwane 8 najniekorzystniejszych godzin niezależnie od pory doby. Wartości dopuszczalne opublikowane w normie pokazano w tabeli 1. Obowiązują one przy następujących warunkach:
● dopuszczalny poziom dźwięku A określony jest dla wnętrza pomieszczenia przy zamkniętych drzwiach i oknach lecz przy zapewnieniu wymiany powietrza w pomieszczeniu, zgodnie z wymogami określonymi przez odrębne przepisy,
● dopuszczalny poziom dźwięku A dotyczy pomieszczeń umeblowanych i wyposażonych zgodnie z ich przeznaczeniem,
● dopuszczalny poziom dźwięku A dotyczy przedziału czasu równego czasowi oceny T.

     Norma ogranicza również, ze względu na izolacyjność typowych przegród budowlanych, poziom emisji hałasu urządzeń wyposażenia technicznego, zainstalowanych w budynkach. Dopuszczalny maksymalny poziom dźwięku A (LAmax), w odległości 1 m od urządzenia nie powinien przekraczać 65 dB i obowiązuje on przez całą dobę.

     Obowiązek wdrożenia tzw. dyrektywy energetycznej (EPBD) oraz konieczność wydawania certyfikatu energetycznego obiektu związane są jednoznacznie z komfortem przebywania w nim ludzi [1].
     Określenie klasy obiektu w zakresie komfortu (występujące jako załącznik do certyfikatu energetycznego budynku) dokonywane jest w oparciu o zdefiniowane kategorie dla każdego z wymienionych poniżej wskaźników komfortu:
● komfort termiczny dla okresu letniego i zimowego,
● jakość powietrza wewnętrznego i skuteczność wentylacji,
● jakość oświetlenia,
● prędkość powietrza,
● jakość oświetlenia,
● kryterium akustyczne (poziom hałasu).

     Propozycje dopuszczalnych poziomów hałasu decydujących o klasie komfortu akustycznego pomieszczenia, opublikowane w propozycji normy europejskiej prEN 15251 – maj 2005 „Criteria for Indoor Environment including thermal, indoor air quality, light and noise”, zamieszczone w załączniku E „Criteria to evaluate draft and noise criteria of some spaces and buildings”, przytoczono w tabeli 3 [5].

Sposób wykonania pomiarów
(...)

Czas pomiaru
(...)

Wymagania ogólne dotyczące pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ludzi

(...)

Pomiar poziomu hałasu na zewnątrz budynków (w środowisku)

Wymagania
     Podstawowym kryterium w Polsce dotyczącym poziomu hałasu w środowisku są poziomy dopuszczalne opublikowane w załączniku do rozporządzenia Ministra Środowiska, z dnia 14 lipca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku [Dz. U. Nr 120, poz. 826] [7].
     Ze względu na różną uciążliwość poszczególnych typów źródeł hałasu określono różne wartości poziomów dopuszczalnych. Wyodrębniono 4 grupy hałasu: hałas komunikacyjny (drogowy i kolejowy), hałas przemysłowy, hałas lotniczy oraz hałas linii energetycznych.
     Dla branży wentylacyjnej ważne są pierwsze 2 typy hałasu: hałas komunikacyjny, a szczególnie drogowy, który decyduje o poziomie tła akustycznego zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków, a na który nie ma się wpływu oraz hałas przemysłowy (instalacyjny), o którym w pewnym zakresie możemy decydować. Wartości dopuszczalne hałasu w środowisku dla tych 2 typów hałasu zamieszczono w tabeli 3.
     Wielkości poziomów dopuszczalnych uzależnione są od przeznaczenia terenu, na którym dany obiekt jest zlokalizowany. Zależą one więc od zapisów w miejscowym planie zagospodarowania terenu. Obszarami chronionymi są tereny najbliższej (od źródła hałasu) zabudowy mieszkaniowej. Instytucją kontrolującą poziom hałasu w środowisku jest Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska. Ponieważ nie można zidentyfikować właściciela źródła hałasu drogowego, a jedynym zlokalizowanym źródłem, które ma właściciela jest instalacja przemysłowa (zakład przemysłowy, obiekty wentylacyjne w budynkach itp.), to głównie te obiekty są kontrolowane przez Inspekcję i dopingowane do działań antyhałasowych przy pomocy naliczanych kar. Inspekcja Ochrony Środowiska władna jest wydać nakaz zamknięcia instalacji a nawet całego zakładu.
     Uwaga: Porównując wielkości poziomów dopuszczalnych hałasu widać, że poziomy hałasu komunikacyjnego są o 5 lub o 10 dB(A) wyższe od hałasu przemysłowego. W momencie wykonywania pomiarów hałasu emitowanego przez urządzenia rodzi to dodatkowe komplikacje związane z określeniem poziomu tła akustycznego. (...)

Sposób wykonania pomiarów

(...)

Metoda pomiarowa
(...)

Czas pomiaru
(...)

Wymagania ogólne dotyczące warunków pomiarów

(...)

Lokalizacja punktów pomiarowych

● w przypadku pomiaru hałasu na terenach niezabudowanych, objętych ochroną prawną przed hałasem, punkty pomiarowe lokalizuje się na wysokości 1,5 m nad powierzchnią terenu,
● w przypadku terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej itp. punkty pomiarowe lokalizuje się na wysokości 1,5 m nad powierzchnią terenu oraz 1–2 m od elewacji budynku podlegającego ochronie przed hałasem, w świetle okien tej kondygnacji, która jest narażona na ponadnormatywny hałas. Gdy nie ma technicznych możliwości wykonania takich pomiarów, pomiary należy wykonywać tylko na wysokości 4±0,2 m nad powierzchnią terenu.
● w przypadku zabudowy jednorodzinnej i szeregowej z działkami funkcjonalnie związanymi z tą zabudową – na terenie działki na wysokości 1,5 m nad powierzchnią terenu, przy budynku praktycznie tylko na wysokości 4±0,2 m nad powierzchnią terenu, w odległości 2 m od elewacji.

Liczba punktów pomiarowych
(...)

Podsumowanie

     Zagadnienia akustyczne oraz walka z hałasem zaczynają coraz bardziej decydować o innowacyjności i jakości oferowanych urządzeń jak również i o jakości czyli komforcie przebywania ludzi w pomieszczeniach. Mamy nadzieję, że powyższe opracowanie przybliży zagadnienia akustyczne dużej grupie fachowców zajmujących się wentylacją i klimatyzacją. 

wydanie 8/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.