Reklama
Reklama
 
 
 
Reklama
Automatyczne regulatory przepływu FRESE z siłownikami
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 3/2008  |  Data dodania: 10.03.2008

Regulacja hydrauliczna ma podstawowe znaczenie dla prawidłowej pracy instalacji. Wieloletnie doświadczenie w dziedzinie regulacji instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i chłodniczych pozwoliło firmie Frese na skonstruowanie urządzeń do regulacji każdego z wymienionych typów instalacji. W bogatej ofercie producenta zawierającej całą gamę automatycznych regulatorów przepływu znajdują się trzy produkty wyposażone w siłowniki. Są to regulatory: Frese Eva, Frese Luna i Frese Optima. Urządzenia te charakteryzują się innowacyjnością, prostotą rozwiązań, precyzją, solidnością wykonania oraz niezawodnością działania. Obecnie największe i najbardziej prestiżowe inwestycje biurowe i handlowo-usługowe w Polsce realizowane są w oparciu o urządzenia Frese. Wynika to z ogromnego zaufania inwestorów do produktów Frese z jednej strony, a z drugiej braku w ofercie innych firm urządzeń o podobnych walorach, sprawdzonych w eksploatacji. 

 Automatyczna regulacja przepływu w funkcji wskazań czujnika pomieszczeniowego
     W przypadku zaprojektowania w każdym z pomieszczeń urządzenia grzewczego / chłodniczego z zaworem regulacyjnym z siłownikiem typu ON/OFF sterowanym impulsem z czujnika temperatury w pomieszczeniu firma proponuje zastosowanie automatycznych regulatorów przepływu typu Frese Eva. Przepływ jest regulowany automatycznie za pośrednictwem metalowej wkładki Frese ALPHA CARTRIDGE umieszczanej w korpusie zaworu o zakresie regulacji przepływu 25 do 2448 l/h (0,007 do 0,68 kg/s). Stabilizacja przepływu zapewniona jest w zakresie zmian ciśnienia 7–600 kPa. Frese Eva dostarczany jest z siłownikiem termicznym dwupołożeniowym, sterującym pracą zaworu odcinającego, o napięciu zasilania 24V lub 230V.

Automatyczna regulacja przepływu z regulacją dwupołożeniową
     Automatyczny regulator przepływu Frese Luna dostarczany jest z dwupołożeniowym siłownikiem elektrycznym AC230V 50 Hz stanowiącym element wykonawczy dwudrogowego zaworu regulacyjnego. Podobnie jak w przypadku Frese Eva przepływ regulowany jest automatycznie za pośrednictwem metalowej wkładki Frese ALPHA CARTRIDGE umieszczonej w korpusie zaworu. Zakres regulacji przepływu 25 do 11354 l/h (0,007 do 3,154 kg/s), stabilizacja przepływu zapewniona jest w zakresie zmian ciśnienia 7–600 kPa.

Automatyczna regulacja przepływu z regulacją modulowaną i stabilizacją ciśnienia
     Frese Optima jest precyzyjnym zaworem służącym do automatycznej regulacji strumienia medium w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych, chłodniczych, ciepłowniczych i innych instalacjach wymagających równoważenia automatycznego. W przypadku FRESE Optima mówimy o urządzeniu, ponieważ skupia w sobie wiele funkcji:
● precyzyjny automatyczny regulator strumienia medium – niezależnie od zmian ciśnienia w instalacji, o zakresie regulacji przepływu 200-3000 l/h (0,05–0,833 l/s),
● zawór regulacyjny dwudrogowy z siłownikiem sterowanym 0-10V,
● stabilizator różnicy ciśnień przed odbiornikiem, maksymalne ciśnienie różnicowe 400 kPa.
     Skupiając w Frese Optima wymienione funkcje Frese dało możliwość zapewnienia prawidłowej pracy instalacji przez zainstalowanie jednego urządzenia. W urządzeniu zastosowany został nowoczesny podzespół regulacji strumienia medium, w którym elementy nastawy przepływu funkcjonują niezależnie od zaworu dwudrogowego sterowanego siłownikiem elektrycznym. Zmiana nastawy przepływu wywołuje promieniowy ruch elementu nastawczego, podczas gdy skok grzybka zaworu dwudrogo wego jest liniowy. Konstrukcja Frese Optima sprawia, że zawór dwudrogowy w połączeniu z siłownikiem elektrycznym 0-10V zapewnia regulację modulowaną z pełnym skokiem trzpienia zaworu, przy dowolnej nastawie przepływu. Powyższe rozwiązanie w połączeniu z wkładką stabilizacyjną implikuje bardzo wysoką precyzję regulacji strumienia medium oraz ciągłe zachowanie pożądanego autorytetu zaworu. Zadaniem wkładki stabilizacyjnej jest zapewnienie niezmiennego ciśnienia różnicowego przed i za podzespołem regulującym strumień medium.

Podsumowanie
     Cechy charakteryzujące automatyczne regulatory przepływu Frese:
● pełnienie dwóch funkcji:
– automatyczna regulacja strumienia medium,
– odcięcie przepływu poprzez zawór dwudrogowy grzybkowy sterowany siłownikiem,
● wyeliminowanie czasochłonnego ręcznego równoważenia układu. Regulatory automatycznie dostosowują się do warunków hydraulicznych panujących w instalacji;
● nie ma potrzeby instalowania dodatkowej armatury regulacyjnej na poszczególnych sekcjach instalacji;
● instalacja nie jest wrażliwa na dokonywane w niej zmiany – ewentualna rozbudowa układu nie pociąga za sobą konieczności ponownej regulacji istniejącej już jego części;
● nie ma konieczności obliczenia autorytetu zaworu. Jedynym warunkiem prawidłowej pracy urządzenia jest zapewnienie minimalnego ciśnienia na regulatorze;
● nie ma potrzeby zachowywania określonych odcinków prostych przewodów za i przed regulatorami;
● zwarta konstrukcja regulatorów zapewnia szybki montaż oraz długą żywotność;
● regulatory posiadają króćce do zaworów spustowych oraz złączki pomiarowe ciśnienia i temperatury.

     Wielu specjalistów znających branżę instalacyjną zauważa, że oferta Frese, jako jedynego producenta na rynku jest kompletna. Znajdują się w niej urządzenia dostosowane do potrzeb klientów, rodzaju instalacji oraz uwarunkowań technicznych i ekonomicznych.


 Wkładka regulacyjna Frese ALHA CARTRIDGE
     Stosowana jest w regulatorach Frese EVA i Frese LUNA. Zaprojektowana została na bazie najprostszego elementu regulacyjnego jakim jest kryza. Automatyczną regulację przepływu uzyskuje się po umieszczeniu kryzy w ruchomej, czołowej części wkładki regulacyjnej. Element ten, poruszając się osiowo pod wpływem ciśnienia względem nieruchomego korpusu wkładki, przysłania lub odsłania znajdujące się w dolnej części otwory. Strumień medium przepływający przez kryzę, a następnie przez otwory, których pole przekroju dostosowywane jest do bieżących warunków hydraulicznych, pozostaje niezmienny. Kryza służy do nastawienia wielkości strumienia medium, natomiast zadaniem pozostałych elementów wkładki jest utrzymanie przepływu na wybranym poziomie, niezależnie od zmian ciśnienia występujących w instalacji. Frese ALPHA CARTRIDGE spełnia zatem funkcję „automatycznej kryzy” (patent Frese).
 
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.danpo.pl  
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

 • Pompy ciepła 2020-2021

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

 • Pompy ciepła 2019-2020

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

 • Pompy ciepła 2018

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2017

 • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2018

 • Pompy ciepła 2015

 • Pompy ciepła 2016

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.