Wentylacja Vallox wskazówki montażowe
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 08.05.2007

Kontrolowana wentylacja z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła stanowi nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie wentylacji pomieszczeń i przestrzeni. Takie rozwiązanie umożliwia własnoręczne kontrolowanie wentylacji tak, aby dopasować ją do swoich preferencji lub też pozwolić, aby kontrola takich parametrów, jak poziom dwutlenku węgla i wilgotności w powietrzu odbywała się automatycznie. Jednocześnie system odzyskiwania ciepła zadba o to, aby nie marnować energii.
Coraz częściej w nowoczesnych, dobrze zaizolowanych budynkach instalowana jest wentylacja mechaniczna, która oprócz wymienionych wyżej zalet pozwala także na usuwanie zanieczyszczeń z powietrza obecnego w pomieszczeniach. Oczywiście wpływa to na poprawę komfortu oraz poprawia wydajność energetyczną.

Komfort i jakość powietrza

    Zapotrzebowanie na wentylację jest różne w zależności od sposobu korzystania z danego pomieszczenia. Kiedy nikt w nim nie przebywa, wentylacja nie musi działać intensywnie. W przypadku podstawowej wentylacji wskaźnik wymiany powietrza wynosi 0,5 na godzinę. Zakłada się, że jest to ilość wystarczająca, aby powietrze w pomieszczeniu było wolne od zanieczyszczeń emitowanych przez materiały budowlane i wykończeniowe, a także od wydychanego dwutlenku węgla i wilgoci emitowanej przez ludzi.
    Specyficzne (wyższe) parametry przepływu powietrza określane są zgodnie z przeznaczeniem danego pomieszczenia, np.: klasa szkolna, sale konferencyjne, kuchnie, łazienki i wnęki kuchenne.
    Kiedy w domu organizowane są przyjęcia, na które przychodzi wielu gości wentylacja powinna być jeszcze bardziej wydajna.
    Jeśli chcemy zwiększyć komfort kontroli wentylacji, można wybrać automatyczną regulację poprzez czujniki, które umożliwiają precyzyjny dobór parametrów. Celem jest pełna kontrola wentylacji we wszystkich możliwych warunkach: wymagana ilość zużytego powietrza pobierana jest z danych pomieszczeń, a odpowiadająca jej ilość świeżego, przefiltrowanego i ogrzanego powietrza z zewnątrz jest jednocześnie nawiewana do środka (bez wywoływania przeciągu). (…)


Umiejscowienie centrali

    Po określeniu przepływów powietrza, należy je wykorzystać jako podstawę do zdefiniowania rozmiaru i typu centrali wentylacyjnej.
    Wybierając miejsce zamontowania centrali, trzeba uwzględnić powodowany przez nią hałas, słyszalny w bezpośrednim sąsiedztwie.
    Również ściana, na której centrala zostanie zamontowana musi pochłaniać dźwięk, nie może to być ściana lekka powodującą zwiększenie jego natężenia. Dobrym miejscem na zamontowanie centrali jest pomieszczenie gospodarcze lub pomocnicza kuchnia, tj. pomieszczenia, w których znajdują się również inne urządzenia gospodarstwa domowego.

    Określając umiejscowienie centrali należy też wziąć pod uwagę możliwość podłączenia wody, prądu.

Usytuowanie i wybór elementów końcowych

    Zawory wentylacyjne warto umieszczać w pomieszczeniach w środkowej części budynku. Ułatwia to również instalację i potencjalną izolację przewodów wentylacyjnych. Z drugiej strony, jeśli zawór umieszczony jest na zewnętrznej ścianie i uwzględni się długość strefy zaworu nawiewowego, możliwe jest zredukowanie przeciągu na parterze spowodowanego unoszeniem się prądów powietrza. Umieszczenie zaworu w strefie centralnej poprawia również wskaźnik wydajności cyrkulacji powietrza.
    W przypadku zaworów umieszczanych w pomieszczeniach mieszkalnych, maksymalny przepływ powietrza przypadający na jeden zawór wynosi 15 l/s. Przy takim przepływie utrzymany jest również wymagany poziom hałasu. W projekcie systemu, ciśnienie za zaworem powinno wynosić maksymalnie 30÷40 Pa, natomiast zalecane ciśnienie wynosi około 10÷20 Pa. Dzięki zaworom utrzymane zostaną większe przepływy powietrza również podczas bardzo intensywnej wentylacji, a jednocześnie zapobiegnie to wydawaniu przez zawory przysłowiowych „świstów”. Jeśli w danym pomieszczeniu konieczna jest wentylacja, w przypadku której przepływ powietrza przekracza 15 l/s konieczne jest zastosowanie kilku zaworów oraz wyrównanie przepływu powietrza. (…)

Regulacja systemu wentylacyjnego

    Aby system wentylacyjny mógł działać zgodnie z wymaganiami należy go prawidłowo wyregulować. Przepływy powietrza regulowane są przy maksymalnie małych prędkościach obrotowych wentylatora. Wentylacja musi działać na podciśnieniu tj. suma przepływów powietrza wywiewanego musi być większa niż suma powietrza nawiewanego. Regulacja przepływu wprowadzana jest zawsze do rejestru pomiarów, w którym wyszczególniana jest całkowita wentylacja przy różnych pozycjach sterownika oraz wartości kontroli zaworów dla projektowych przepływów powietrza. (…)

Podsumowanie

    Po wykończeniu budynku i wprowadzeniu się do niego lokatorów, powinni oni otrzymać instrukcje użytkowania obiektu i zainstalowanych urządzeń. Należy poinformować również o sposobie działania, obsługi i konserwacji systemu wentylacyjnego. Ponadto należy przeprowadzić szkolenie w zakresie niezbędnych i dozwolonych działań konserwacyjnych, częstotliwości i sposobie czyszczenia systemu. www.venture.pl

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.