Nowe rozwiązania w systemach wentylacji pożarowej
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wydanie 1-2/2009  |  Data dodania: 04.03.2009

Systemy oddymiania oraz ochrony przed zadymieniem funkcjonujące pod wspólną nazwą wentylacji pożarowej mają w porównaniu z np. instalacjami wymiany i uzdatniania powietrza stosunkowo krótką historię. Na dzień dzisiejszy nie do końca pozostaje rozpoznanych wiele wielkości fizycznych odpowiedzialnych za przepływ dymu ukierunkowany różnicą ciśnienia. Sytuacja taka jest szczególnym wyzwaniem dla konstruktorów oraz naukowców i stwarza szerokie pole do prowadzenia prac innowacyjnych, których efektem jest opracowanie i wdrażanie nowych urządzeń, koncepcji technicznych, służących podniesieniu bezpieczeństwa funkcjonowania obiektu. Wspomniane prace dotyczą zarówno całych układów, takich jak np. system sterowania różnicą ciśnienia w budynku jak i poszczególnych elementów tych systemów przykładowo: układy automatycznego sterowania i detekcji pożaru, nowoczesne konstrukcje wentylatorów oddymiania i napowietrzania, przeciwpożarowych klap odcinających, nadciśnieniowych, dymowych, układów zasilania itd. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić kilka wybranych przykładów nowatorskiego podejścia do szeroko pojętych zagadnień wentylacji pożarowej.


Nowe systemy zabezpieczenia przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji
    Poprawne funkcjonowanie systemu gradacji ciśnienia uzależnione jest od jego właściwej konfiguracji w taki sposób, żeby podczas pożaru spełnione zostały dwa podstawowe warunki. Do momentu rozpoczęcia ewakuacji (przy założeniu zamkniętych wszystkich drzwi ewakuacyjnych) w całej kubaturze klatki schodowej musi zostać utrzymane z dokładnością do ±10%, nadciśnienie w stosunku do przestrzeni sąsiedniej rzędu np. 50 Pa. Nadciśnienie to zabezpiecza przestrzeń chronioną przed zadymieniem przy spełnieniu dodatkowego warunku, jakim jest siła potrzebna do otwarcia drzwi na każdej kondygnacji (nie może ona przekraczać poziomu 100 N). W chwili, kiedy uciekający ludzie z kondygnacji objętej pożarem otworzą drzwi wiodące do klatki schodowej oraz na poziomie wyjścia z budynku musi zostać spełniony warunek minimalnej prędkości przepływu powietrza przez te drzwi na odpowiednim poziomie np. 1 m/s. Jeżeli wymienione warunki zostaną spełnione uznaje się, że system zabezpieczenia przed zadymieniem klatki schodowej wykonany został prawidłowo.

Zintegrowany system zabezpieczenia przed zadymieniem oraz oddymiania dróg ewakuacyjnych w budynkach wielokondygnacyjnych SMIA
    Od paru lat funkcjonują na polskim rynku systemy wytwarzania i utrzymywania gradacji ciśnienia na pionowych drogach ewakuacji. Są to przykładowo systemy oparte na współdziałaniu instalacji wentylatorów napowietrzających i klap upustowych, które w warunkach pożaru pozwalają na spełnienie wymagań stawianych tego typu systemom. Rozwinięciem opisanego powyżej znanego układu jest wchodzący na polski rynek system SMIA. System ten został wykonany, przebadany i dopuszczony do stosowania w krajach skandynawskich, ze szczególną rekomendacją dla wielorodzinnych domów mieszkalnych. Jego częściami składowymi są:
● centralna jednostka wentylatorowa, montowana na najwyższej kondygnacji klatki schodowej,
● szafa sterownicza wraz z panelem kontroli i sterowania,
● sterownik ciśnienia.

 

    Działanie omawianego układu zintegrowane jest z zainstalowanym w budynku systemem detekcji pożaru. Alarm z czujki dymu powoduje uruchomienie centralnej jednostki napowietrzającej. Następuje otwarcie przepustnicy odcinającej przestrzeń klatki schodowej od otoczenia oraz uruchomienie wentylatora, który zaczyna tłoczyć powietrze zewnętrzne do trzonu klatki schodowej, wytwarzając w tym obszarze nadciśnienie. Wielkość nadciśnienia jest monitorowana i regulowana wchodzącym w skład systemu sterownikiem ciśnienia i odpowiada wymogom określonym dla konkretnej instalacji np. wg normy 12101-6 na dzień dzisiejszy jest to 50Pa ±10%. Nawiewany strumień powietrza zewnętrznego zapewnia również utrzymanie podczas ewakuacji wymaganej prędkości przepływu w otwartych drzwiach klatki schodowej. Innowacyjność systemu SMIA polega na możliwości zmiany kierunku przepływu powietrza poprzez zastosowanie w centralnej jednostce napowietrzającej wentylatora rewersyjnego. Zmiana kierunku przepływu powietrza pozwala po zakończeniu ewakuacji oraz ugaszeniu pożaru, wykorzystać przestrzeń klatki schodowej do szybkiego oczyszczenia budynku z dymu oraz oparów środków gaśniczych, co sprzyja ograniczeniu strat materialnych. Należy wyraźnie zaznaczyć, że opcja wyciągu powietrza z klatki schodowej, a więc rewersyjnej pracy wentylatora dostępna jest wyłącznie po zastosowaniu specjalnego klucza będącego w posiadaniu straży pożarnej. Tak jak już wspomniano opisany system jest szczególnie rekomendowany dla budynków średniowysokich, a jego specyficzne możliwości są wyjątkowo przydatne do zabezpieczenia obiektów budownictwa wielorodzinnego.

 

Problemy z zabezpieczeniem przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji
(...)

Klapa upustowo-nadciśnieniowa
(...)

Innowacyjny system zabezpieczenia przed zadymieniem klatek schodowych w budynkach wysokich i wysokościowych
(...)

Oddymianie korytarzy/kondygnacji objętej pożarem

(...)

Przeciwpożarowe zabezpieczenie instalacji wentylacji ogólnej

(...)

Podsumowanie
    W podsumowaniu zwrócić należy uwagę na wciąż niedoskonałe przepisy prawa, które niejednokrotnie stanowią poważne utrudnienie przy wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych ochrony przeciwpożarowej budynków. Przykładem może tu być chociażby bezprzewodowy system oddymiania budynków, który do dnia dzisiejszego pomimo wielu pozytywnych opinii jest trudny do zastosowania na skutek niezbyt szczęśliwemu zapisowi w warunkach technicznych. Wypada mieć nadzieję, że następujące nowelizacje prawa nie zamkną drogi do wprowadzania nowocześniejszych, bezpieczniejszych i bardziej przyjaznych inwestorom technik wentylacji pożarowej.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.