KLIWEKO szkoli we Włoszech PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.03.2009

    W dniach 9-13 grudnia 2008 roku, współpracownicy KLIWEKO mieli okazję uczestniczyć w programie szkoleniowym w Italii, która tym razem nie chciała być specjalnie słoneczną. Program podzielony został na dwie części: osoby zainteresowane projektowaniem i montażem instalacji opartych na bezpośrednim odparowaniu czynnika chłodniczego miały sposobność   w kotlinie Val Senales zaznajomić się z bogatą ofertą urządzeń klimatyzacyjnych firmy SAMSUNG. Podczas sesji uczestnicy nie tylko poznali wszystkie produkowane przez firmę SAMSUNG modele klimatyzatorów, lecz także mogli dowiedzieć się o elastyczności poszczególnych systemów i możliwości współpracy poszczególnych  jednostek w ramach  jednego wspólnego obiegu chłodniczego. Uzupełnieniem stacjonarnego programu szkoleniowego SAMSUNG była możliwość skorzystania ze stoków narciarskich stacji Maso Corto wokół lodowca Hochjoch w Górnej Adydze. Amatorów tej części programu było wielu.

    Pozostali uczestnicy, których mniej nęciły górskie stoki, uczestniczyli w serii prezentacji oraz zwiedzili  fabryki   CLIVET w Feltre  i DECSA   w Voghera.
    Pierwszym punktem programu był CLIVET w Feltre. Trzeba zaznaczyć,  że mijający  rok  przyniósł  fabryce wzrost  sprzedaży o  12%   w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na ten sukces złożyły się dwie rzeczy. Pierwsza,  to znacząca  rozbudowa  fabryk, dzięki której uzyskano przyrost powierzchni o kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych. Stało się to możliwe dzięki połączeniu w jedną strukturalną całość, wcześniej rozdzielonych obcym sąsiedztwem, fabryk Clivet Clima i New Orleans (Mimo nietypowo brzmiącej nazwy,  fabryka New Orleans,  jak pozostałe  fabryki
Clivet, znajduje się w strefie przemysłowej miasta Feltre w prowincji Belluno).   W nowej części poza magazynami podzespołów  i pięcioma portami rampy  rozładunkowej, na siedmiu  tysiącach metrów kwadratowych powstały trzy nowe linie produkcyjne chillerów małych mocy. Na kolejnych dwóch tysiącach metrów powstały nowoczesne biura badań i rozwoju. I właśnie  ta  inwestycja  jest drugą przyczyną  tegorocznego wzrostu sprzedaży urządzeń CLIVET.
    Badania, rozwój, modernizacja oraz nowe konstrukcje to mocna strona marki CLIVET. Fabryka jako pierwsza, jeszcze przed rokiem 2000, wdrażała rozwiązania typu „multi-scroll”. Nie zadowoliła się jednak pozycją pioniera   i dziś kończy wprowadzanie kolejnej generacji unowocześnionych urządzeń tego typu. Równolegle trwa ciągłe udoskonalanie maszyn ze sprężarkami półhermetycznymi. Celem tych innowacji jest utrzymanie wiodącej pozycji wśród producentów, którzy dążą do maksymalnego ograniczenia kosztów eksploatacji wytwarzanych urządzeń. Blisko dziesięcioletnie badania nad zwiększaniem efektywności energetycznej doprowadziły CLIVET do zróżnicowania założeń koncepcyjnych chillerów ze względu na ich przeznaczenie. Agregaty ze sprężarkami półhermetycznymi osiągają wysokie wskaźniki efektywności energetycznej EER, dlatego sugeruje się ich zastosowanie wszędzie  tam, gdzie  trzeba odprowadzać stałe zyski ciepła. Natomiast wieloobiegowe agregaty typu „multi-scroll” charakteryzują się słabszymi współczynnikami EER, mają za to znacząco wyższe wskaźniki sezonowe ESEER. Dlatego przeznaczone są raczej do instalacji odprowadzających zyski zmienne. Oszczędności energetyczne sięgają tutaj powyżej 30%.
    By nie zmęczyć uczestników programu objazdowego nadmiarem technicznych wrażeń, organizatorzy przewidzieli również atrakcje turystyczne. W drodze z Feltre do Voghera udało się odwiedzić, ociekającą niestety deszczem, Veronę z jej Areną, balkonem Julii, grobowcami Scaligerich oraz malowniczymi placami dell’Erbe i dei Signori.
    Kolejnym punktem programu była Voghera i znajdująca się tam fabryka DECSA, którą obecnie można zaliczyć do grupy mniejszych-średnich fabryk rodzinnych. Na rynku obecna jest od roku 1927 i dziś zarządza nią już trzecia generacja rodziny De Cardenas. W Europie i na Bliskim Wschodzie DECSA znana jest z produkcji bardzo trwałych wież chłodniczych i skraplaczy wypartych o wyjątkowo dobrych parametrach akustycznych. Na szczególną uwagę zasługuje system Decsaprot, który polega na dodatkowym zabezpieczeniu antykorozyjnym powierzchni wewnętrznych. Innowacyjne badania DECSA kierują uwagę fabrycznych konstruktorów w stronę minimalizacji gabarytów, przy równoczesnym zwiększaniu mocy. Kolejnym kierunkiem dążeń modernizacyjnych jest poszukiwanie rozwiązań ułatwiających eksploatację, a zwłaszcza czyszczenie urządzeń.

 

    Po zwiedzeniu fabryki gospodarze przygotowali dla uczestników wielką niespodziankę i atrakcję turystyczną – zwiedzanie refektarza przy mediolańskim kościele Santa Maria delle Grazie. Znajdująca się tam Ostatnia Wieczerza, piętnastowieczne dzieło Leonarda da Vinci, bez względu na osobiste odniesienia do religijnej tematyki genialnego fresku, zachwyciła wszystkich zwiedzających.
    Powrót uczestników programu objazdowego do Maso Corto okazał się dość trudny. Trzydniowe obfite opady śniegu wywołały zagrożenie lawinowe, które doprowadziło do wprowadzenia zakazu ruchu samochodów w kotlinie. Po konsultacjach z miejscowymi karabinierami okazało się, że droga otwarta będzie jedynie przez godzinę i w tym czasie trzeba wjechać do Maso Corto, zabrać grupę stacjonarną i wyjechać z kotliny. Informacja została podana dopiero pół godziny przed rozpoczęciem odliczania, ale w sytuacjach zagrożenia z karabinierami się nie dyskutuje. Całe szczęście: „Polak potrafi”. Gdy po jednej stronie kierowcy w pośpiechu zakładali łańcuchy, po drugiej grupa stacjonarna „zwijała majdan”, by maksymalnie skrócić czas pobytu autokaru w kotlinie. Wszystko się udało i wyruszono o czasie. Podróżni odetchnęli z ulgą – jednak nie na długo. Po przebyciu kilku kilometrów autobus stanął, a następnie musiał się cofnąć. Niewielka lawina zasypała drogę, a asysta patrolu karabinierów i pługu śnieżnego, która z początku wydawała się czystą formalnością, okazała się niezbędna. Autokar musiał poczekać w miejscu bezpiecznym od lawin aż droga zostanie odśnieżona. Jednak mimo przygód udało się wrócić do domu o czasie.

 

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.