Akademia Komfortu i Bezpieczeństwa w Budynkach PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 04.08.2009

Z początkiem czerwca w stolicy Małopolski – Krakowie, odbyło się pierwsze spotkanie dla projektantów w ramach cyklu Akademii Komfortu i Bezpieczeństwa w Budynkach, której to nasz miesięcznik patronuje. Jest to cykl certyfikowanych seminariów szkoleniowych, których głównym organizatorem jest krakowska firma Smay zaś współorganizatorami firmy: Belimo, Ela Compil, Kliweko i Venture Industries.

Podczas 6 zaplanowanych spotkań na rok 2009 w ramach Akademii przedstawiciele uczelni i instytutów badawczych, wraz z firmami, przybliżą dwa zagadnienia: systemy VAV w nowoczesnych budynkach oraz rozwiązania ochrony ppoż. w systemach wentylacji ogólnej i pożarowej.

  

Podczas spotkania w Krakowie pierwszy dzień poświęcony został systemom VAV – inteligentnym rozwiązaniom HVAC dla nowoczesnych budynków. W ramach tego bloku odbyły się następujące prelekcje:
● Systemy VAV – ogólna charakterystyka – rozwiązania w wentylacji i klimatyzacji ze zmiennym strumieniem powietrza (Jerzy Makowiecki).
W instalacji VAV strumień powietrza doprowadzany do poszczególnych pomieszczeń jest dostosowywany do bieżących potrzeb. Prowadzenie regulacji ilościowej powoduje, że zapotrzebowanie na powietrze w systemie jest mniejsze w porównaniu do układów ze stałą ilością powietrza. Ogólnie można stwierdzić, że zapotrzebowanie mocy wentylatora w sieciach VAV, może zmniejszyć się o ok. 30-70%. W trakcie wykładu Pan Makowiecki skupił się również na zagadnieniach związanych z prawidłowym określeniem ilości powietrza biorąc pod uwagę: wielkość higieniczną, technologiczną, Vmin nawiewnika oraz kryterium krotności wymiany powietrza w pomieszczeniach.


● Rodzaje i funkcje regulatorów VAV – kryteria doboru (Wiesław Sudoł - SMAY).
Podstawowe kryteria takie jak założone wartości strumienia objętości, emitowany hałas, spadki ciśnienia na urządzeniu oraz charakterystyka regulacyjna zostały omówione na przykładzie regulatorów zmiennego przepływu RVP-R i RVP-P oraz regulatorów ciśnienia RPP-R i RPP-P

● Sterowanie regulatorów VAV i ich współpraca z automatyką budynku (Ryszard Buczek – BELIMO).
Jak wiadomo, nawet najlepsze urządzenie nie spełni stawianych przed nim zadań bez odpowiedniego systemu automatyki. Ze względu na szeroką tematykę Pan Buczek zaprezentował tutaj podstawowe kryteria doboru elementów regulacyjnych uwzględniając współpracę regulatorów w układzie równoległym i kaskadowym, sterowanie analogowe w funkcji temperatury oraz cyfrowe dające największe możliwości minimalizacji zużycia energii na potrzeby wentylatorów.

● Nowoczesne źródła chłodu w systemach o zmiennym przepływie powietrza (VAV) (Jerzy Kisielnicki i Bartłomiej Adamski – KLIWEKO).
Panowie przedstawili zebranym podstawowe rozwiązania w zakresie produkcji „zimnej wody” na cele schłodzenia powietrza, zwracając szczególną uwagę na rozwiązania wysokoefektywne charakteryzujące się dużym współczynnikiem ESSER. Zaprezentowana została również analiza kosztowa pracy nowoczesnego agregatu chłodniczego MULTI SCROLL w warunkach rzeczywistych w porównaniu do starszej konstrukcji bazującej na sprężarce śrubowej.

Drugi dzień przeznaczony był dla projektantów specjalizujących się w systemach ppoż. – Innowacyjne rozwiązania ochrony ppoż. w systemach wentylacji ogólnej i pożarowej. Tematy jakie zostały tutaj podjęte to:
● Aktualne wymagania bezpieczeństwa dla wentylacji ogólnej i wentylacji pożarowej omówione przez Ariusza Ratajczaka.
W prelekcji tej zaprezentowane zostały także propozycje zmian w przepisach oraz nowy sposób podejścia do systemów ppoż.

● System „Safety Way®” – przedstawianie systemu jako projektu badawczego i nakreślenie głównych celów i proponowanych rozwiązań w zakresie ochrony klatek schodowych w budynkach wysokościowych (Grzegorz Kubicki).
Safety Way® (projekt badawczy Smay) jest nowatorskim systemem ochrony przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacji w budynkach wysokościowych (o wysokości powyżej 55). Jako pierwszy system w Polsce rozwiązuje jeden z zasadniczych problemów podczas ewakuacji pożarowej w tego typu budynkach: utrzymanie i kontrolę nadciśnienia panującego na klatce schodowej oraz zapewnienia odpowiednich prędkości przepływu przez otwarte drzwi podczas ewakuacji.

● Zastosowanie klap przeciwpożarowych z funkcją regulacji w instalacjach wentylacyjnych (Grzegorz Sypek – SMAY).
Wystąpienie to bazowało na innowacyjnym projekcie firmy SMAY klapie odcinającej typu KTM-ME-VAV do przewodów wentylacji ogólnej. Ideą konstruktorów było połączenie w jednym urządzeniu funkcji ochrony przeciwpożarowej i regulacji przepływu powietrza. Po testach wykonanych w ITB klapa została zakwalifikowana jako klapa przeciwpożarowa do częstego otwierania i zamykania, o klasie odporności EIS 120. Podczas normalnej eksploatacji urządzenie pełni rolę regulatora wydatku powietrza – umożliwia to zmniejszenie ilości urządzeń w obiekcie. Codzienne używanie klap stanowi dodatkowy test ich niezawodności, a ewentualna awaria jest łatwa do wykrycia, dzięki czemu wzrasta poziom bezpieczeństwa.

● Wentylatory oddymiające (Artur Hański, Paweł Sobiech - VENTURE INDUSTRIES).
Panowie skupili się tutaj na przedstawieniu oferty firmy w zakresie systemów wentylacji ppoż. jak również wentylacji mechanicznej do domów jedno- i wielorodzinnych – system Silent. Wśród prezentowanych urządzeń na uwagę zasługuje tegoroczna nowość – wentylatory strumieniowe typu TJFT/TJHT przeznaczone do wentylacji dużych przestrzeni takich jak np. parkingi podziemne, tunele. Urządzenia dostępne są w 2 wersjach: wentylacja ogólna (TJFT) – temperatura powietrza od -20 do 40°C, i oddymiająca (TJHT). Wentylatory oddymiające TJHT posiadają certyfikat zgodności z normą PN-EN 12101-3, klasa F400 - 400°C/2h.

● Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi (Jerzy Ciszewski).
W swoim wykładzie przedstawiciel ITB skupił się na omówieniu wymagań dotyczących kabli elektrycznych i wpływie przyjętych rozwiązań na ich właściwy dobór. Wskazał również uwagę na odpowiedni dobór okablowania oraz zabezpieczeń ppoż. do obiektów data center.
● Napędy i sposoby sterowania klap pożarowych (Krzysztof Jaglak – BELIMO).
W trakcie omawiania różnych systemów i rozwiązań pan Jaglak zaprezentował również serię siłowników BF i BLF do klap odcinających ppoż. Wszystkie napędy do klap ze sprężyna powrotną występują w opcji z wyzwalaczem termoelektrycznym, które reagują na temperaturę wewnątrz kanału oraz w otoczeniu napędu. Przekroczenie ustalonej wartości temperatury powoduje przestawienie się klapy w pozycje bezpieczną. Kolejna grupa siłowników to BE i BLE przeznaczona do klap wentylacji pożarowej posiadająca duży moment obrotowy gwarantujący niezawodne zadziałanie i odpowiedni docisk klapy.

Podsumowaniem każdego z paneli (w ciągu dwóch dni) była możliwość zadawania pytań prelegentom zasiadającym w loży ekspertów.

Na koniec spotkania, każdy z uczestników seminarium otrzymał Certyfikat Uczestnictwa potwierdzający udział w Akademii. Kolejne szkolenia zaplanowano po wakacjach w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.