XLIV Dni Chłodnictwa w 55 lecie Towarzystwa Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła SIMP PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 27.12.2012

 

W dniach 14-15 listopada 2012 r. odbyły się w Hotelu – Camping Malta w Poznaniu XLIV Dni Chłodnictwa pn. Badania i rozwiązania techniczne efektywnych energetycznie urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła organizowane przez Towarzystwo Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła SIMP Oddział w Poznaniu oraz Systherm Chłodnictwo i Klimatyzacja Sp. z o.o. W corocznym spotkaniu oprócz autorów i współautorów referatów brali udział projektanci, pracownicy eksploatacji i serwisów firm chłodniczych oraz klimatyzacyjnych.

 

 

 

2012_12_8a

 

Obrady konferencji otworzył, witając Gości oraz wszystkich Uczestników konferencji, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji i zarazem Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła SIMP dr inż. Bolesław Gaziński. Zwrócił on uwagę na duże znaczenie dla środowiska naukowego i technicznego z zakresu chłodnictwa i klimatyzacji organizowanych już od kilkudziesięciu lat Dni Chłodnictwa. Konferencje te trwale wpisały się w kalendarz krajowych imprez dla chłodników i są główną konferencją organizowaną w ramach działalności Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła. Z okazji jubileuszu 55-lecia Sekcji Chłodnictwa i Klimatyzacji SIMP i kontynuatora jej działalności Towarzystwa Chłodnictwa, Klimatyzacji i Pomp Ciepła przedstawił krótko historię rozwoju i przeobrażeń tej organizacji.

 

2012_12_8b

 

Następnie zabrał głos dr inż. Piotr Janicki, prezes Oddziału SIMP w Poznaniu i jednocześnie wiceprezes Zarządu Głównego SIMP w Warszawie. Swoje wystąpienie skupił na osobie Prezesa Bolesława Gazińskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy zawodowej. Przedstawił sylwetkę Jubilata, akcentując jego osiągnięcia naukowe z okresu pracy na Politechnice Poznańskiej i późniejszą dynamiczną działalność zawodową jako współzałożyciela i właściciela, znanej w branży chłodniczej i klimatyzacyjnej firmy Systherm. W uznaniu zasług wręczył Dyplom Uznania w ,,Osiągnięciach rozwoju nauki i techniki oraz działalności społecznej w stowarzyszeniu inżynierów i techników, mechaników polskich” Jubilatowi. W czasie pięciu sesji konferencyjnych wygłoszono łącznie 25 referatów plenarnych oraz jeden promocyjny.

 

 

Przewodnictwo na sesjach konferencji

Kolejnym sesjom na XLIV Dniach Chłodnictwa w pierwszym dniu konferencji przewodniczyli: prof.dr inż. Ferdynand Dembecki z Politechniki Poznańskiej, prof.dr hab.inż. Wojciech Zalewski z Politechniki Krakowskiej oraz  dr inż. Grzegorz Krzyżaniak, doc. Politechniki Poznańskiej.

W drugim dniu konferencji obradom konferencji przewodniczyli: dr inż. Władysław Kasieczka z Politechniki Łódzkiej oraz inż. Edward Kluczyński.

 

9

 

 

Wystąpienia plenarne

Znaczący udział w konferencji mieli przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej, prezentując łącznie sześć referatów. Cztery referaty w imieniu zespołów autorskich przedstawił profesor Tadeusz Bohdal. W referatach (12,13) omówił wyniki badań wymiany ciepła i oporów przepływu podczas skraplania czynnika chłodniczego R407C w minikanałach rurowych. Uzyskane zależności empiryczne porównano z wynikami innych autorów. Minikanałów rurowych dotyczy również referat (15), w którym poddano identyfikacji obliczeniowej struktury przepływu podczas skraplania czynników R134a, R404a i R407C za pomocą map Collemanna i Garimelliego. W referacie (14) przedstawiono wybrane problemy dotyczące skraplania czynników chłodniczych w kanałach pochylonych. Dr Waldemar Kuczyński zaprezentował swoje dwa referaty (16,17). Pierwszy z nich dotyczył efektywności cieplnej procesu skraplania czynników chłodniczych R134a i R404a realizowanego w warunkach oddziaływań hydrodynamicznych w mini kanałach rurowych. W drugim referacie (17) podjęto próbę modelowania niestabilności hydrodynamicznych o charakterze periodycznym procesu skraplania czynnika chłodniczego w minikanałach rurowych.

Trzy referaty (8, 9, 10), których głównym współautorem był prof. D. Butrymowicz zaprezentowali pracownicy Politechniki Białostockiej. W referacie (10) pokazano wstępne wyniki porównawcze wizualizacji przepływu metodą PIV i obliczeń CFD. Referat (8) zawiera wstępne wyniki analizy pracy strumienicy w warunkach regulacji wydajności poprzez zmianę przekroju krytycznego dyszy napędowej. W referacie (9) przedstawiono równania modelu o parametrach skupionych, opisującego zmiany temperatury w obiegu pośrednim układu chłodniczego dla przechowywania warzyw.

Dr inż. Andrzej Grzebielec z Politechniki Warszawskiej przedstawił dwa referaty (20, 21). W pierwszym z nich zaprezentował wyniki badań adsorpcyjnego urządzenia chłodniczego z wymiennikami o zmiennej temperaturze złoża. W referacie (21) zaproponował model matematyczny termoakustycznego urządzenia chłodniczego z falą stojącą, który wyjaśnia mechanizmy zachodzące w tych typach urządzeń.

Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej wygłosili dwa referaty (1, 2). W pierwszym wystąpieniu (1) zaprezentowano rozwiązanie algorytmiczne modelu matematycznego wymiennika do pośredniego chłodzenia wyparnego opartego o obieg Maisotsenki. W kolejnym referacie (2) przeanalizowano kombinowane systemy klimatyzacyjno-odsalające, oparte na pośrednich rekuperatorach wyparnych, wykorzystywanych przez korporacje naftowe. Porównano pracę systemów opartych na wymiennikach o różnych schematach przepływu.

Dwa referaty zaprezentowały dwa zespoły autorskie z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pierwszy referat (18) dotyczył warunków wykorzystania lodu zawiesinowego w centralnej klimatyzacji kopalni podziemnej. Wymagania określono na podstawie projektowanego systemu klimatyzacji z wodą lodową. W referacie (19) przedstawiono obliczeniowy model rurki wirowej w oparciu o program ANSYS CFX. Porównano wyniki pomiarów laboratoryjnych oraz analizy numerycznej (CFD) dla przepływu powietrza.

Politechnikę Krakowską reprezentował Prof. Wojciech Zalewski, który w imieniu swojego zespołu autorskiego przedstawił referat (5). Zaprezentował wyniki badań pompy ciepła powietrzewoda z parowaczem typu „sopel lodu” pracującym w warunkach konwekcji swobodnej.

Zróżnicowaną tematykę miały referaty z Politechniki Poznańskiej. W referacie (4) dokonano oceny efektywności dolnych źródeł pomp ciepła przy zasilaniu w ciepło budynków mieszkalnych. W oparciu o wskaźniki ekonomiczne SPBT, NPV, IRR oraz DLCC autor zaproponował kryteria techniczno-ekonomiczne wyboru dolnego źródła ciepła dla domu jedno- i wielorodzinnego. Referat (23) zawiera charakterystykę opracowanej metody badań oraz plan eksperymentu określającego zużywania  elementów sprężarek chłodniczych w symulowanych warunkach pracy. Z transportem i przechowywaniem żywności związane są kolejne referaty (25, 26). W referacie (25) przedstawiono wyniki badań mających na celu określenie wpływu temperatury i obecności opakowania na tempo dojrzewania pomidorów. Jako parametry charakteryzujące dojrzewanie przyjęto: jędrność, pH soku i ubytek masy pomidorów. Referat (26) zawierał z kolei bilans energii komory chłodniczej w której przechowywana jest żywność.Dr A. Żółtaniecki w referacie (24) przedstawił rozwiązanie do skraplania metanu oparte na układach kaskadowych z zastosowaniem czynników chlorowcopochodnych i stosowanych w chłodnictwie sprężarek i wymienników ciepła.

W referacie promocyjnym (7) firmy Krulen omówiono podstawowe aspekty przygotowania projektu oświetlenia oraz przeprowadzenia analizy TCO dla wyboru wariantu optymalnego z uwzględnieniem kosztów bezpośrednich i pośrednich w długim okresie eksploatacji opraw. Scharakteryzowano cechy opraw oświetleniowych przeznaczonych do pracy w ujemnej temperaturze.

 

2012_12_10a

 

Cztery referaty przedstawili pracownicy firmy Systherm. W referacie (22) zaprezentowano stanowisko doświadczalne znajdujące się na rzeczywistej instalacjipowietrznej pompy ciepła w budynku jednorodzinnym. Przedstawiono wyniki wstępnych badań zużycia ciepła na cele c.o., c.wu. i ogrzewania basenu oraz zależności COP od temperatury zewnętrznej. Doświadczenia firmy Systherm w zakresie realizacji instalacji z pompami ciepła zawarto w referacie (11). Omówiono m.in. warunki prawidłowego doboru dolne-go źródła ciepła, rodzaju i mocy pomp ciepła oraz odbioru ciepła w górnym źródle. Zwrócono uwagę na błędy popełniane w trak-cie montażu oraz opisano kilka różnych awarii, z którymi spotkali się serwisanci. Referat (3) przedstawia nowe możliwości systemu klimatyzacyjnego GMV IV ze zmienną ilością czynnika chłodnicze-go chińskiej firmy GREE Electric Appliances Inc. System cechuje się wysoką sprawnością szczególnie w trybie pompy ciepła. W referacie (6), który nie jest zawarty w materiałach konferencyjnych, omówiono problemy niewłaściwego doboru i eksploatacji pomp ciepła, które w skrajnych przypadkach są przyczynami procesów sądowych. Wiele referatów wywołało ożywioną dyskusję. Wieczorem pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczysta kolacja w restauracji „Rycerska” na terenie Hotelu-Campingu Malta w Poznaniu, w której wzięli udział uczestnicy Dni Chłodnictwa oraz zaproszeni goście. Konferencję drugiego dnia zakończyło wystąpienie Sekretarza Naukowego Grzegorza Krzyżaniaka, podsumowujące tegoroczną Konferencję. Podziękował on wszystkim Uczestnikom za udział w konferencji i zaprosił na kolejne XLV Dni Chłodnictwa.

2012_12_10b

 

 

Wykaz referatów wygłoszonych na XLIV Dni Chłodnictwa:

 

SESJA I

1. Anisimov S., Pandelidis D. Analiza pracy energooszczędnych systemów chłodniczych opartych na obiegu Maisotsenki, Politechnika Wrocławska

2. Pandelidis D., Rajski K. Zespolone systemy chłodnicze oraz odsalające wodę morską oparte o pośrednie jednostki wyparne,  Politechnika Wrocławska

3. Gaziński M., Grzegorski M. Nowe możliwości systemu klimatyzacyjnego GMV IV produkcji GREE, Systherm Technik Sp. z o.o.

4. Krzyżaniak G. Ocena efektywności dolnych źródeł pomp ciepła przy zasilaniu w ciepło budynków mieszkalnych, Politechnika Poznańska

5. Zalewski W., Niezgoda-Żelasko B., Żelasko J. Badania pompy ciepła powietrze-woda z parowaczem pracującym w warunkach konwekcji swobodnej Politechnika Krakowska

6. Gaziński B., Problemy doboru i eksploatacji pomp ciepła jako przyczyny sporów sądowych,  Systherm Chłodnictwo i Klimatyzacja Sp. z o.o.

 

 

SESJA II

7. Kulawczyk B. Analiza opłacalności ekonomicznej oświetlenia pomieszczeń chłodni i mroźni,  Krulen Sp. z o.o.

8. Butrymowicz D., Gagan J., Śmierciew K. Analiza regulacji wydajności układu strumieniowego metodą zmiany przekroju gardła dyszy napędowe,  j Politechnika Białostocka

9. Butrymowicz D., Karwacki J., Kwidziński R., Mizera G. Model bilansowy obiegu pośredniego w układzie chłodniczym z płynną regulacją wydajności Instytut Maszyn przepływowych PAN, Politechnika Białostocka

10. Butrymowicz D., Gagan J., Śmierciew K., Karwacki J. Wizualizacja przepływy metodą PIV w strumienicy gazowej dedykowanej do pracy w układzie klimatyzacji solarnej Instytut Maszyn przepływowych PAN, Politechnika Białostocka

11. Jaroch T., Doświadczenia firmy Systherm w zakresie wdrażania pomp ciepła,  Systherm D. Gazińska s.j.

 

 

SESJA III

12. Bohdal T., Charun H., Kruzel M., Sikora M. Badanie wymiany ciepła podczas skraplania czynnika R407c w mini kanałach rurowych,  Politechnika Koszalińska

13. Bohdal T., Charun H., Jurek M., Sikora M. Badanie oporów przepływu podczas skraplania czynnika R407c w mini kanałach rurowych,  Politechnika Koszalińska

14. Bohdal T., Charun H., Czapp M., Kuczyński W. Badanie skraplania czynnika chłodniczego R410a w pochylonej wężownicy rurowej,  Politechnika Koszalińska

15. Bohdal T., Sikora M., Dutkowski K. Identyfikacja struktur przepływu podczas skraplania czynnika chłodniczego w mini kanale rurowym,  Politechnika Koszalińska

16. Kuczyński W. Efektywność cieplna procesu skraplania czynników chłodniczych R134a i R404a realizowanego w warunkach oddziaływań hydrodynamicznych w mini kanałach rurowych,  Politechnika Koszalińska

17. Kuczyński W. Modelowanie niestabilności procesu skraplania czynników chłodniczych R134a i R404a w mini kanałach rurowych w warunkach periodycznych zakłóceń hydrodynamicznych,  Politechnika Koszalińska

 

 

SESJA IV

18. Obracaj D., Szlązak N. Warunki wykorzystania lodu zawiesinowego w centralnej klimatyzacji kopalni podziemnej, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

19. Górski J., Hoczek A., Siwek T., Badania eksperymentalne i numeryczne rurek wirowych, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

20. Grzebielec A., Badanie adsorpcyjnego urządzenia chłodniczego z wymiennikami o zmiennej temperaturze złoża , Politechnika Warszawska

21. Grzebielec A., Modelowanie pracy termo-akustycznego urządzenia chłodniczego z falą stojącą,  Politechnika Warszawska

22. Gaziński M., Stanowisko badawcze do doświadczalnego wyznaczenia rzeczywistej efektywności pompy ciepła, Systherm Technik Sp. z o.o.

23. Górny K., Stachowiak A., Tyczewski P., Zwierzycki W. Plan modelowych badań zużywania elementów sprężarek chłodniczych,   Politechnika Poznańska

 

 

SESJA V

24. Żółtaniecki A. Skraplanie metanu z zastosowaniem techniki chłodnicze, Thermo-cold

25. Bieńczak K., Idaszewska N., Wpływ warunków transportowania wybranych warzyw na zmiany ich właściwości fizykochemicznych,  Politechnika Poznańska

26. Bogusławska Ż., Bilans strumieni energii dopływających do komory chłodniczej, w której przechowuje się żywność, Politechnika Poznańska

  
 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.