Flowair innowacyjny PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Data dodania: 05.07.2007
      W Gdyni mieści się jeden z inkubatorów polskiej innowacyjności – Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Jedną z firm, która ma w nim siedzibę, jest polski producent i dystrybutor urządzeń grzewczych i wentylacyjnych – Flowair. Zgodnie z misją PPNT, firma zaprezentowała się jako innowacyjna i nowoczesna, prezentując na konferencji Innowacje w technice grzewczej i wentylacyjnej.

     Na konferencji, będącej pierwszym tego typu spotkaniem organizowanym przez gdyńską firmę, zaprezentowano nie tylko najnowsze produkty firm współpracujących z Flowair, ale też kierunki rozwoju nowoczesnej techniki grzewczej i wzornictwa przemysłowego. Zarówno forma, jak i treść konferencji nawiązywała do niedawnego sukcesu Leo Plastic jako wzoru przemysłowego – nagrzewnica znalazła się w finale konkursu „Dobry Wzór 2006” w kategorii Sfera Pracy (wraz z sześcioma innymi produktami polskimi). Spotkanie, adresowane do projektantów, firm współpracujących i prasy, podzielono na dwie części – w pierwszej skupiono się na tematach związanych z nagrzewnicami Leo, a w drugiej omówiono inne urządzenia z oferty firmy i ciekawe zagadnienia z techniki cieplnej i wentylacyjnej.
     Część pierwszą rozpoczęła prezentacja związana z Leo Smart i innymi nagrzewnicami linii Leo (standardowe 25 i 45, Ex, Agro i Plastic). Każde z urządzeń, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wyróżnia się innymi rozwiązaniami, które prezentował Product Manager firmy Paweł Szymański:
• Leo 25 i 45 znajdują szerokie zastosowanie w różnych pomieszczeniach przemysłowych;
• Leo Ex to wykonanie przeciwwybuchowe: automatykę i podłączenia przeniesiono poza strefę wybuchu;
• Leo Agro (przeznaczenie dla budynków rolnych) – zastosowano rozwiązania, które umożliwiają częste mycie urządzenia, czyli większe odległości między lamelami i stopień szczelności IP 65;
• Leo Plastic – swego rodzaju ewolucja przyniosła nowe rozwiązania materiałowe (dzięki obudowie z tworzywa masa zmniejszyła się do 25 kg), konstrukcyjne (króćce z tyłu, konsola montażowa) i eksploatacyjne (możliwość płynnej regulacji pracy wentylatora i sterowanie jego wydajnością).

      Od najnowszego, przeznaczonego do pomieszczeń o wyższym standardzie estetycznym, urządzenia Leo Smart, nastąpiło płynne przejście do prelekcji Marka Adamczewskiego – doświadczonego projektanta wzorów przemysłowych. Wystąpienie, choć nie dotyczyło bezpośrednio urządzeń grzewczych, pokazało, że polskie wzornictwo przemysłowe cieszy się dużym uznaniem na świecie. Marek Adamczewski zadbał o to, by wśród przykładowych wzorów były polskie patenty bliskie zaproszonym gościom: pokazał m.in. tzw. „farelkę” (wzór z roku 1974) i głowicę termostatyczną Danfoss (z roku 2004).
     Zwieńczeniem prezentacji Leo Smart i niewątpliwym gwoździem programu był pokaz montażu urządzenia. Pokaz prowadził Paweł Szymański, zaś w roli instalatora wystąpiła po raz kolejny kobieta (znana z pokazu na Forum Wentylacja). Intencją firmy było pokazanie, że montażu urządzenia może – w czasie około 20 min. – dokonać praktycznie każdy. Pokaz objął połączenie urządzenia i obudowy oraz zamontowanie całości na konsoli montażowej na ścianie. Marek Adamczewski, poproszony o ocenę zamontowanego urządzenia z punktu widzenia wzorniczego, wypowiadał się bardzo pozytywnie, wskazując drogę do doskonałości – dalsze zmniejszenie głębokości urządzenia.

      W drugiej części prezentacji skupiono się przede wszystkim na urządzeniach firm partnerskich. Rozpoczął Piotr Winiarz z firmy Quatrovent, który opowiedział nie tylko o zapowiadanych w programie kurtynach powietrznych, ale też o nowych propozycjach z zakresu techniki klimatyzacyjnej. Centrale klimatyzacyjne AeroMaster – bo o nich była mowa – występują w różnych wykonaniach (podwieszane, sekcyjne, kompaktowe) i wielkościach (od 4200 m3/h dla modelu FP do 20 000 m3/h dla modelu XP). Integralną częścią urządzenia jest moduł gazowy. Dzięki dostępnym w magazynie markowym podzespołom możliwe jest dokonanie szybkiej kompletacji dostawy. Przy doborze może być pomocny specjalistyczny program AeroCAD.
     Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja Mateusza Bergera – projektanta z firmy Termika. Jego zadaniem było przedstawienie gazowych absorbcyjnych pomp ciepła (GAHP), oferowanych przez firmę Robur. Autor przedstawił porównanie pomp absorbcyjnych z pompami sprężarkowymi, wykazując wyższość tych pierwszych. Przykładowo, dla uzyskania takiego samego efektu dolne źródło ciepła dla pompy sprężarkowej musi dostarczyć 26 kW energii, a dla absorbcyjnej wystarcza 13 kW. Podobnie mniejszy jest pobór mocy elektrycznej – dla GAHP wartość ta może być nawet dziesięciokrotnie mniejsza! Zagadnienie urządzeń gazowych kontynuował Jakub Doroszkiewicz (Flowair), który przedstawił ofertę włoskiej firmy Robur w zakresie nagrzewnic, zwracając szczególną uwagę na nowatorskie rozwiązania, takie jak zastosowanie łopatek umożliwiających indywidualne nastawienie w nagrzewnicy Evoluzione.
      Dwie ostatnie prezentacje tematyczne dotyczyły aktualnej sytuacji w dwóch ważnych aspektach techniki grzewczej i wentylacyjnej. Janusz Majewski z firmy Jeremias bardzo szczegółowo opowiedział o aktualnych uregulowaniach prawnych dotyczących systemów kominowych i o problemach, które mogą napotykać projektanci. Piotr Darski z firmy Dasco przedstawił natomiast możliwości, jakie w nowoczesnej technice HVAC dają systemy automatyki, omawiając najnowsze osiągnięcia i tendencje.
     Zwieńczeniem części drugiej była krótka prezentacja Macieja Puciula, który we Flowair kieruje serwisem. Przedstawił on najciekawsze rozwiązania obiektów komercyjnych, w których projektanci zastosowali urządzenia tej marki. Dla najlepszych projektów przygotowano nagrody Helios – statuetki i dalmierze laserowe. Nagrodzone projekty to Media Expert w Grudziądzu (Kazimierz Robionek) oraz Terminal Kontenerowy w Gdańsku (Jerzy Pijagin i Ryszard Pietrzak); wyróżniono też słupską Castoramę (Zbigniew Rudzki i Maciej Trojakowski).
     Organizatorzy spotkania zadbali o szczegóły, które dodatkowo uatrakcyjniły spotkanie. Przygotowano ekspozycję urządzeń, którą chętnie oglądali w czasie przerw projektanci oraz torby z materiałami firmowymi i prezentami. Staranna oprawa konferencji – czerwone dekoracje, tulipany w czerwonych wazonach, dyskretna muzyka dopełniała dobre wrażenie.

Specjalnie dla CH&K relację przygotowała Redakcja portalu EER.pl

wydanie 6/2007 

 

CZYTAJ CAŁOŚĆ, ZAMÓW PRENUMERATĘ:

TRADYCYJNĄ                         E-WYDANIE

 

POLECAMY WYDANIA SPECJALNE

  • Pompy ciepła 2023-2024

  • Pompy ciepła 2021-2022

  • Pompy ciepła 2022-2023

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2022

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2023

  • Pompy ciepła 2020-2021

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2020

  • Pompy ciepła 2019-2020

  • Katalog klimatyzatorów typu SPLIT. Edycja 2019

Katalog firm chłodnictwo, klimatyzacja, wentylacja

CHŁODNICTWO: Agregaty (chillery) chłodzone powietrzem, Agregaty (chillery) chłodzone wodą, Agregaty absorpcyjne, Agregaty skraplające, Aparatura kontrolno-pomiarowa, Chłodnice, Chłodnictwo w transporcie, Chłodziwa i nośniki ciepła, Czynniki chłodnicze, Dry-coolery, Drzwi chłodnicze (okucia, akcesoria), Elementy rozprężające, Filtry - osuszacze czynnika chłodniczego, Komory chłodnicze i zamrażalnicze, Kontenery chłodnicze, Maszyny do produkcji lodu (płatkarki, kostkarki), Materiały termoizolacyjne, Meble chłodnicze i zamrażalnicze, Monobloki chłodnicze, Odolejacze, separtory, Oleje sprężarkowe, Płyty warstwowe, Pompy cyrkulacyjne, Silniki, Siłowniki, Sprężarki chłodnicze, Tunele mroźnicze (kriogeniczne), Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Urządzenia rozmrażające, Wieże chłodnicze, Wyłączniki i przekaźniki czasowe, Wymienniki ciepła (parowacze, skraplacze), Wymienniki płytowe, Zasobniki chłodu, Zawory, Zespoły spręzarkowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

KLIMATYZACJA i WENTYLACJA: Aparatura kontrolno-pomiarowa, Aparaty grzewczo-wentylacyjne, Centrale klimatyzacyjne monoblokowe, Centrale klimatyzacyjne rooftop, Centrale klimatyzacyjne sekcyjne, Chłodnice/nagrzewnice kanałowe, Czerpnie i wyrzutnie, Filtry powietrza, Kanały wentylacyjne, Klapy ppoż. (oddymiające, odcinające), Klimakonwektory, Klimatyzacja samochodowa, Klimatyzatory kompaktowe (przenośne, okienne), Klimatyzatory split, Klimatytory multi splity, Kolektory słoneczne, Kratki, nawiewniki, dysze, Kurtyny powietrzne, Materiały termoizolacyjne, Nasady kominowe, wywietrzniki, Nawilżacze (parowe, zraszające, ultradźwiękowe, komory zraszania), Oczyszczacze powietrza, Odciągi miejscowe, Okapy kuchenne, Osuszacze powietrza, Pompy ciepła, Pompy cyrkulacyjne, Przepustnice, Rekuperatory i regeneratory do odzysku ciepła, Siłowniki, Stropy, belki chłodząco-grzejące, Systemy Super Multi, Szafy klimatyzacji precyzyjnej, Tłumiki hałasu, Układy i aparatura regulacyjna, zabezpieczająca i nadzorująca, Wentylatory dachowe, Wentylatory oddymiające, przeciwwybuchowe, chemoodporne, Wentylatory osiowe, Wentylatory promieniowe, Wentylatory strumieniowe (oddymiające), Wymienniki gruntowe, Pozostałe akcesoria, Projektowanie, badania, doradztwo techniczne, certyfikacja.

MATERIAŁY, NARZĘDZIA, PRZYRZĄDY, AKCESORIA: Izolacje akustyczne, termiczne, Materiały i przyrządy lutownicze i spawalnicze, Materiały uszczelniające, Narzędzia, Rury, kształtki, akcesoria, Urzadzenia i środki czyszczące, Urządzenia do inspekcji i czyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, Urządzenia do usuwania i napełniania instalacji chłodniczych; recyklingu czynników chłodniczych, Wibroizolacje, Zamocowania i tłumiki drgań.

INNE: Zrzeszenia i organizacje, Oprogramowanie komputerowe, Portale internetowe, Targi, wystawy, szkolenia.